بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود

زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری ها
زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری ها

معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان: بندر انزلی در 5سال گذشته شاهد 3رویداد بزرگ کتابخوانی بوده است زهرا بدن آرا در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بندر انزلی گفت: شهرستان بندرانزلی در پنج سال گذشته شاهد سه رویداد مهم در عرصه کتابخوانی بوده که می‌تواند به رشد و ارتقای سطح فرهنگ کتابخوانی این شهرستان کمک کند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بندر انزلی پیش از ظهر روز پنجشنبه(10مهر) به ریاست اسماعیل میرغضنفری، فرماندار این شهرستان و با حضور زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ نجمه فکوری سنگاچین، رئیس اداره کتابخانه های عمومی بندر انزلی؛ موسی زنجانخواه، رئیس شورای اسلامی شهر بندر انزلی؛ مسئولین ستادی اداره کل کتابخانه های عمومی استان، معاونین فرماندار، نمایندگان شهرداری، آموزرش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولین کتابخانه های عمومی این شهرستان و صحاب رسانه در سالن اجتماعات فرماندار برگزار شد.
معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این نشست ویژه که به منظور بررسی وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان بندر انزلی و ارائه راهکار برای حل این مشکلات برگزار شد با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۵۴ درصدی کتابخانه عمومی آبکنار، اظهار کرد: این کتابخانه در برف شدید سال ۹۱ تخریب شد و هم اکنون با پیشرفت54 درصدی در دست تکمیل است.
زهرا بدن آرا به رایزنی‌های صورت گرفته با بنیاد علوی اشاره و با بیان اینکه برای این طرح می‌توان از محل اعتبارات حوادث غیر مترقبه نیز درخواست اعتبار کرد، گفت: با وجود پیگیری‌های انجام شده تا کنون اعتبار تخصیصی از این حوزه نداشته‌ایم.
بدن آرا با بیان اینکه امسال 2میلیارد ریال اعتبار به این پروژه اختصاص یافته است، تصریح کرد: این پروزه برای تکمیل نیازمند 35میلیارد ریال اعتبار است. البته اعتباری به مبلغ 23میلیارد ریال به ساخت کتابخانه مسکن مهر با توجه به جمعیت ساکن در این منطقه تعلق گرفته است اما از آنجا که هنوز پروسه واگذاری زمین برای احداث کتابخانه مسکن مهر انجام نشده، اختصاص این بودجه به کتابخانه آبکنار می‌تواند به تکمیل و بهره برداری این پروژه کمک کند.
وی با اشاره به اهمیت رشد و تعالی تفکر و اندیشه در کنار کتابخوانی و بهره مند شدن از مطالعه در زندگی، افزود: شهرستان بندرانزلی در پنج سال گذشته شاهد سه رویداد مهم در عرصه کتابخوانی بوده که می‌تواند به رشد و ارتقای سطح فرهنگ کتابخوانی این شهرستان کمک کند.
معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان ایجاد نخستین کتابخانه عمومی سیار شمال کشور در منطقه آزاد بندر انزلی، ایجاد نخستین کتابخانه مدرسه کشور در این شهرستان و تشکیل موفق ترین گروه کتابخوانی استان در این شهرستان با نام گروه "تو هم بخوان" را از جمله این موفقیت های بزرگ در عرصه کتاب و کتابخوانی برشمرد.
لزوم ایجاد کتابخانه عمومی استاندارد در بندر انزلی
زهرا بدن آرا در ادامه با اشاره به اینکه انزلی از نظر فضای کتابخانه ای بین ۱۶ شهرستان دارای رتبه دوازدهم و رتبه یازدهم در منابع است، گفت: این شهرستان از لحاظ امانت کتاب، در جایگاه سوم استان قرار دارد که نشاندهنده عمق نگاه فرهنگی مردم آن به مقوله مطالعه و کتابخوانی است.
وی ادامه داد: متأسفانه انزلی از یک کتابخانه مرکزی استاندارد برخوردار نبوده و فضای کوچک کتابخانه اصلی آن در شأن مردم این شهرستان نیست.
معاون مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با بیان اینکه مصوبات انجمن به راه اندازی یک کتابخانه استاندارد در این شهرستان بیانجامد، افزود: مجموع بدهی‌های شهرداری از سال ۸۳ تا سال گذشته درحدود 19میلیارد ریال بوده که البته شهرداری در این عرصه همکاری لازم را انجام می‌دهد.
فرماندار بندر انزلی: اصلاحات فرهنگی به نرمی و آرامی با انجام برنامه ریزی های لازم رخ می‌دهد
فرماندار شهرستان بندر انزلی نیز در ادامه این جلسه با تاکید بر اهمیت کتابخوانی در سنجش سطح فرهنگی جوامع، گفت: متأسفانه با توجه به سبقه بسیار غنی و پشتوانه فرهنگی ارزشمند کشور، ما به مرور دچار روزمرگی‌ها شدیم و از کتاب و کتابخوانی به شدت فاصله گرفتیم.
اسماعیل میر غضنفری با بیان اینکه گسترش کتابخوانی با فرهنگ مرتبط است و اصلاحات فرهنگی به نرمی و آرامی با انجام برنامه ریزی های لازم رخ می‌دهد، ادامه داد: باید توجه داشت که مساعدت شهرداری به کتابخانه ها موجب انعکاس اثرات مطلوب ارتقای مطالعه در شهروندان بر شهر خواهد شد.
وی با تأکید بر اهمیت پیگیری اجرای مصوبات؛ توجه به کتابخانه های مساجد، برگزاری برنامه‌های کتابخوانی برای مدیران، برپایی محافل کتابخوانی با حضور نویسندگان و شعرای شهر، اجرای مسابقات کتابخوانی برای رده‌های مختلف گروه‌های سنی، برپایی مراسم رونمایی کتاب برای آثار انتشار یافته از سوی نویسندگان شهر، نامگذاری یک میدان به نام کتاب و نصب المان متناسب با آن را در جلب توجه نگاه‌ها به اهمیت کتابخوانی، معرفی نویسندگان و شاعران و گسترش فرهنگ مطالعه مؤثر دانست.
فرماندار بندر انزلی افزود: امسال با توجه به همه محدودیت‌های موجود در منابع مالی برای مجموعه کتابخانه ها از فصل‌های مختلف 4میلیارد ریال اعتبار تعریف کرده‌ایم و البته هر کدام از دستگاه‌های اجرایی به هر دلیلی موفق به جذب اعتباری نشدند، آن اعتبار را به سمت کتابخانه ها سوق می‌دهیم.
در این نشست نجمه فکوری سنگاچین، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بندر انزلی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی این شهرستان بر ضرورت بهسازی کتابخانه عمومی مرکزی بندر انزلی و لزوم توجه بیشتر شهرداری نسبت به پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمدهای این سازمان تاکید کرد. ارائه دیدگاه های اعضای انجمن در خصوص مطالب عنوان شده پایانبخش این نشست انجمن بود.
بازدید سرزده از کتابخانه های عمومی رضوانشهر و پره سر
گفتنی است معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان پس از این نشست در بازدید سرزده ای از کتابخانه های عمومی نبی اکرم(ص) پره سر و باقرالعلوم (ع) رضوانشهر ضمن دیدار و گفتگو با رئیس شهرستان، مسئولین و کتابداران این کتابخانه های عمومی از نزدیک در جریان فعالیت این کتابخانه ها قرار گرفت.


 [PageVisit]