بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان


سید جلال سید محمدی، فرماندار  شهرستان صومعه سرا
سید جلال سید محمدی، فرماندار شهرستان صومعه سرا


مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در شهرستان صومعه سرا خبرداد: بیش از ۳۱ هزار گیلانی در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان صومعه سرا با اشاره به شرکت بیش از ۳۱ هزار گیلانی در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: شهرستان صومعه سرا در دوره های مختلف برگزاری این جشنواره همواره جزو شهرستانهای برتر در این حوزه بوده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان صومعه سرا دیروز شنبه(24خرداد) به ریاست سید جلال سید محمدی، فرماندار این شهرستان و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ تقی حقیقت، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان صومعه سرا، روسای ادارات آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداران، اعضای شوراهای اسلامی، مسئولین کتابخانه های عمومی، اعضای انجمن و اصحاب رسانه در فرمانداری صومعه سرا برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این نشست که به منظور بررسی مشکلات کتابخانه های عمومی شهرستان صومعه سرا و پیگیری مصوبات پیشین انجمن این شهرستان برگزار شد با قدردانی از مساعدت و همکاری و نگاه فرهنگی فرماندار و مسئولین شهرستان صومعه سرا، اقدامات شهرستان در زمینه ایجاد امکانات لازم در حوزه کتاب و کتابخوانی را مطلوب توصیف کرد.
پریسا کرمی به توقف فعالیت های مختلف فرهنگی کتابخانه ها در ایام شیوع ویروس کرونا، اشاره کرد و افزود: برگزاری برنامه‌های فرهنگی در فضای مجازی و ایجاد امکان بهره مندی اعضای کتابخانه های عمومی از اپلیکیشن کتابخوانی طاقچه از عمده کارهایی بود که توسط نهادکتابخانه های عمومی در سراسر گیلان انجام شد.
کرمی با اشاره به شرکت بیش از ۳۱ هزار گیلانی در جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: شهرستان صومعه سرا در دوره های مختلف برگزاری این جشنواره همواره جزو شهرستانهای برتر در این حوزه بوده است.
وی به برگزاری پویش هر کتابدار یک کتابخوان در سطح کشور اشاره کرد و ادامه داد: کتابداران گیلانی با شرکت گسترده در این پویش کتابخوانی موفق به کسب رتبه های برتر در این پویش ملی شدند.
مدیرکل کتابخانه های گیلان با تأکید بر لزوم بهره گیری از همه ظرفیت‌های در راستای ارتقای بخش فرهنگ کتاب و کتابخوانی، تصریح کرد: با بهره گیری از تمامی ظرفیت‌ها و امکانات موجود در استان امیدواریم شاهد پیشرفت اهداف فرهنگی کتابخانه ها در سال جاری باشیم.
وی با اشاره به لزوم پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمد های شهرداری‌ها نیز اظهار کرد: بر اساس مصوبه انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان و تاکید استاندار، شهرداری‌ها باید ۳۰ درصد از بدهی های معوقه خود را به انجمن کتابخانه ها پرداخت کنند.
کرمی تأکید کرد: پرداخت این نیم درصد و همکاری شهرداری با کتابخانه ها زمینه رشد و تعالی فرهنگی انجمن کتابخانه ها را در استان گیلان فراهم خواهد کرد.
فرماندار صومعه سرا: کتاب باید بخشی از زندگی روزمره مردم و آحاد جامعه باشد
فرماندار صومعه سرا نیز در این نشست با اشاره به ویژگی های جامعه آگاه و لزوم گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی با استفاده از ابزار های نوظهور و شبکه های اجتماعی اظهار کرد: کتاب مهم‌ترین عنصر فرهنگی در جامعه است.
سید جلال سید محمدی با بیان اینکه هر چقدر در ارتباط با کتاب و کتابخوانی صحبت کنیم کم است، بیان کرد: کتاب باید بخشی از زندگی روزمره مردم و آحاد جامعه باشد و با توجه به کتاب و کتابخوانی بتوانیم تصمیمات درست آینده و زندگی داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه فضای مجازی فرصتی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است، افزود: امیدواریم با انجام فعالیت‌های مختلف در حوزه کتابخوانی و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، جامعه‌ای پویا و فعال داشته باشیم.
سید محمدی رشد فرهنگی جامعه را نیازمند تعامل، تلاش و فعالیت دست اندرکاران این حوزه مهم بویژه در بخش کتاب و کتابخوانی عنوان کرد.
سید محمدی به اجرای مصوبات جلسات قبلی و سپس برگزاری جلسه اشاره کرد و افزود: باید در این جلسات که بر اساس محور فعالیت‌های مردم و جامعه و افکار عمومی است توجه متولیان این امر مهم بیشتر که در خروجی این جلسات تأثیر گذار باشد.
وی با تأکید بر اینکه مصوبات جلسه با جدیت لازم پیگیری شود، گفت: شهرداری‌ها تا جلسه بعدی انجمن کتابخانه ها فرصت دارند بخشی از سهم نیم درصد خود را به کتابخانه ها پرداخت کنند.
فرماندار صومعه سرا با بیان اینکه ضروری است در راستای شناسایی خیرین در حوزه کتاب و کتابخوانی گام برداریم، بیان کرد: می‌توانیم از مساعدت و کمک و همکاری خیران در راستای تکمیل و اتمام پروژه ساخت کتابخانه تنیان استفاده کنیم.
گفتنی است تقی حقیقیت، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان صومعه سرا را نیز در این نشست ضمن ارائه گزارش از فعالیت های کتابخانه های عمومی در بستر فضای مجازی، یکی از مهمترین مشکلات این کتابخانه ها را عدم توجه برخی از شهرداری ها به قانون و عدم واریز سهم نیم درصدی کتابخانه ها از محل درآمد های خود عنوان کرد.


 
 [PageVisit]