بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
ویدئو
هفته کتاب
ورود
با تاکید فرماندار بر ایجاد کتابخانه در زندان آستارا؛ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا برگزار شد فرماندار آستارا در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا ایجاد کتابخانه در زندان برای غنای اوقات فراغت زندانیان و نامگذاری میدان کتاب در این شهرستان را، با همکاری شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی خواستار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا دیروز یکشنبه (28اردیبهشت) با حضور حسن رستم زاد، فرماندار این شهرستان؛ سامان ساسانیان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری؛ آرزو عباس زاده، رئیس اداره کتابخانه های عمومی آستارا؛ احسان شفیقی،رئیس دانشگاه شهریار آستارا، روسای ادارات فرهنگی، مسئولین کتابخانه ها و اصحاب رسانه در فرمانداری آستارا برگزار شد.
فرماندار آستارا: هیچ جامعه ای مگر به همت تولید در حوزه علم و فکر به نتیجه نرسیده است
فرماندار شهرستان آستارا در ابتدای این نشست با بیان اینکه در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب متبرک به نام جهش تولید شده است استفاده از کتاب می تواند بهترین گزینه جهت دستیابی به این مهم باشد گفت: کتابخانه های عمومی می بایست از ظرفیت خیرین، سمن ها، نویسندگان و اصحاب رسانه برای ترویج فرهنگ مطالعه بیشتر استفاده کرده و در ایام پیشگیری از کرونا، فعالیت فرهنگی و علمی کتابخانه ها را در فضای مجازی دنبال کنند.
حسن رستم زاد افزایش ۲۲ درصدی امانت کتاب در سال گذشته نسبت به سال ۹۷ در آستارا را نشانه علاقمندی مردم این شهرستان به مطالعه عنوان کرد و افزود: بحث جهش تولید صرفا مسئله رشد در تولید محصولات صنعتی نیست و می تواند مربوط به حوزه فرهنگ کتاب خوانی نیز باشد.
رستم زاد با تاکید بر اینکه هیچ جامعه ای مگر به همت تولید در حوزه علم و فکر به نتیجه نرسیده است گفت: در سال جهش تولید، توجه بیشتر به امر کتاب و کتابخوانی می تواند در حوزه رشد تولیدات داخلی نیز به ما کمک کند.
وی با اشاره به مصادف بودن اولین جلسه انجمن شهرستان آستارا در سال 99، با روز بزرگداشت حکیم عمر خیام یادآور شد، راه درست ترویج فرهنگ کتابخوانی که باید از دل آشنایی با سیره بزرگان فرهنگ و ادب و هنر ایران و شهرستان عبور کند، اندیشه های فرهیختگان این سرزمین و آب و خاک باید به عنوان روشنگر راه ما باشند و در این راه ظرفیت سازمان های مردم نهاد و مطبوعات و فضای مجازی که به تعبیر مقام معظم رهبری واقعی ترین فضای کشور است نباید نادیده گرفته شود.
فرماندار آستارا در پایان از همه دستگاه های اجرایی و شهرداری ها خواست در امر مهم گسترش فرهنگ کتابخوانی به کتابخانه های عمومی شهرستان کمک و با کتابداران هم افزایی کنند.
عباس زاده: فعالیت های کتابخانه های عمومی شهرستان در ایام کرونا در فضای مجازی ادامه یافت
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا نیز در این نشست به فعالیت های کتابخانه های عمومی این شهرستان در ایام کرونا در فضای مجازی اشاره و یکی از مهمترین برنامه های مجموعه کتابخانه های عمومی شهرستان در سال جاری و در فضای مجازی را برگزاری دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی عنوان کرد.
آرزو عباس زاده تشکیل کمیته خرید و اهدای کتاب با مشارکت شهرداری و شورای اسلامی برای حمایت از نویسندگان را امری ضروری عنوان و این اقدام را موجب غنای هرچه بیشتر کتابخانه ها دانست.
وی با قدردانی از حمایت های شهرداران آستارا و لوندویل در واریز منظم وجه نیم درصد، اذعان داشت فعالیت های فرهنگی کتابخانه ها با پرداخت منظم نیم درصد از طرف شهرداران رونق بیشتری خواهد داشت.
ساسانیان: راه پیشرفت هر مملکتی از کتاب و کتاب خوانی می گذرد
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری شهرستان آستارا در ادامه با بیان اینکه در بحث پیشرفت هر کشور، سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و کتاب، شرط لازم است گفت: کتابخانه های عمومی یکی از مهم ترین مولفه های این حوزه است که هر چقدر در این زمینه پربارتر عمل کرده و ظاهر شویم در پایان راه نتیجه مطلوب تری خواهیم دید.
سامان ساسانیان با اشاره به اینکه راه پیشرفت هر مملکتی از کتاب و کتاب خوانی می گذرد افزود: در این راه هرکس بنا به مسئولیتی که دارد رو به جلو قدم بردارد تا بتوانیم شاهد پیشرفت حوزه کتاب و کتابخوانی باشیم و در این مبحث آموزش و پرورش و دانشگاه ها پای کار باشند.
شفیقی: اعتبار جسم به اعتبار روح است و این امر حاصل نمی شود جز در سایه بهادادن به کتاب و کتاب خوانی
رئیس دانشگاه شهریار آستارا نیز بعنوان آخرین سخنران این نشست، ضمن قدردانی از فعالیت های ارزشمند مجموعه کتابخانه های عمومی آستارا در سال گذشته، از آمادگی این دانشگاه جهت هر گونه همکاری و تبادل منابع این مرکز و کتابخانه های عمومی شهرستان سخن گفت.
احسان شفیقی میراث ماندگار شهر آستارا به عنوان اولین شهر دارای کتابخانه عمومی را میراث کتاب بیان داشت و گفت: اعتبار جسم به اعتبار روح است و این امر حاصل نمی شود جز در سایه بهادادن به کتاب و کتاب خوانی.
گفتنی است شهرستان آستارا هم اکنون داری4 باب کتابخانه عمومی در آستارا، لوندویل و روستای ویرمونی است که از روز دوشنبه29اردیبهشت و پس از حدود سه ماه تعطیلی اجباری، مقدمات میزبانی از اعضا و دوستداران کتاب توسط کتابداران در آنها اجرایی می شود.
 
 [PageVisit]