بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
سید حسین رضویان، ذاکر اهل بیت علیهم السلام و فعال فرهنگی استان
سید حسین رضویان، ذاکر اهل بیت علیهم السلام و فعال فرهنگی استان

پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلانفهیمه ایمانی، ذاکر اهل بیت علیهم السلام و فعال فرهنگی استان
فهیمه ایمانی، ذاکر اهل بیت علیهم السلام و فعال فرهنگی استان

دکتر جواد کامرانی، ذاکر اهل بیت علیهم السلام و فعال فرهنگی استان
دکتر جواد کامرانی، ذاکر اهل بیت علیهم السلام و فعال فرهنگی استان

محمدرضا بازرگانی، ذاکر اهل بیت علیهم السلام و فعال فرهنگی استان
محمدرضا بازرگانی، ذاکر اهل بیت علیهم السلام و فعال فرهنگی استان
با معرفی چهار عنوان کتاب توسط ذکرین اهل بیت علیهم السلام؛ «نشست کتاب‌خوان فاطمی» در رشت برگزار شد همزمان با دومین روز از دهه مبارک فجر نشست کتاب‌خوان فاطمی ویژه مداحان اهل بیت علیهم السلام با معرفی چهار عنوان کتاب با موضوع زندگی، شخصیت و وقایع زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) در سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، نشست کتاب‌خوان فاطمی ویژه مداحان صبح امروز یکشنبه(13بهمن) و همزمان با گرامیداشت دهه مبارک فجر به ‌همت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان و با همکاری سازمان بسیج مداحان سپاه قدس گیلان و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ مصطفی منزوی، مسئول سازمان بسیج مداحان سپاه قدس گیلان؛ جواد کامرانی، سید حسین رضویان، محمدرضا بازرگانی و فهیمه ایمانی از مداحان و مدیحه سرایان مطرح استان گیلان، مسئولین اداره کل کتابخانه های عمومی استان، جمعی از مداحان اهل بیت علیهم السلام، کتابداران استان و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه های عمومی برگزار شد.
جواد کامرانی: ما وظیفه داریم در حوزه شرع، عقل و عرف خوراک درست فکری جامعه را تأمین کنیم
در این نشست جواد کامرانی یکی از مداحان اهل بیت(ع) با معرفی کتاب «فاطمه دردانه خلقت رفتار امت»، گفت: این کتاب از سلسله گفتارهای حوزه عقاید شیعه نگاشته شده، محصول جلسات درسی یک عالم دینی است و تاکنون 6 بار به چاپ رسیده است.
این مداح اهل بیت علیهم السلام با اشاره به اینکه هجمه‌ای به فرهنگ علوی و شیعی وارد شده است، اظهار داشت: ما باید عزم خود را چند برابر کنیم تا مقابل هجمه دشمنان و وهابیت که قصد دارد چهره خشنی از اسلام به دنیا معرفی کند، بایستیم و در حوزه شرع، عقل و عرف وظیفه داریم خوراک درست فکری جامعه را تأمین کنیم و فرهنگ خوب را ترویج دهیم.
کامرانی با بیان اینکه در بخش نخست این کتاب به موضوع معرفت نسبت به امام زمان(عج) و در بخش دوم به نقد تفکر وهابیت پرداخته شده است، افزود: انسان مومن برای تشخیص درست از غلط در جستجوی شاخص درست است و ما شیعیان این شاخص را می توانیم در زندگی و شخصیت فاطمه زهرا(س) بیابیم چنانکه امام علی(ع) دفاع از فاطمه (س) را همچون دفاع از کعبه می‌دانند.
فهیمه ایمانی: بزرگترین کرامت حضرت فاطمه(س) تربیت فرزندانی همچون امام حسین(ع) بود

فهیمه ایمانی یکی از حاضران در این نشست کتاب «به کوتاهی آه به بلندای ماه» نوشته آیت الله موسوی گرمارودی را معرفی کرد و گفت: این کتاب با 248 صفحه، درباره زندگی حضرت زهرا(س) است.این شاعر ادامه داد: این کتاب بزرگ ترین کرامت حضرت فاطمه(س) را تربیت فرزندانی همچون امام حسین(ع) می‌داند. کتاب زندگی حضرت زهرا(س) را به‌طور کامل بررسی می‌کند و علاوه بر این به بسیاری از شخصیت‌های دینی دیگر نیز پرداخته و تصویری جامع و کامل از شخصیت ائمه(ع) ارائه می دهد.وی با اشاره به بخش های مختلف کتاب تصریح کرد: سخنان امام علی(ع) در مراسم تدفین حضرت زهرا(س)، بحث فدک و حمله به خانه ایشان در این کتاب مورد توجه قرار گرفته و با خواندن این کتاب می‌توانیم به راحتی با نویسنده ارتباط برقرار کنیم. این کتاب با بیانی ساده برای مخاطب عام نوشته شده است.
ایمانی با بیان اینکه در بخشی از کتاب با عنوان پی نگاشت 4 درباره ازدواج حضرت زهرا(س) نکاتی مطرح می‌شود، اظهار داشت: این کتاب شما را با چندین کتاب دیگر ارتباط می‌دهد و منابع مختلفی را به خواننده معرفی می‌کند که این ویژگی خود یک مزیت محسوب می‌شود. این کتاب ظرف مدت 2 ماه به چاپ دوم رسید.

سید حسین رضویان: حضرت فاطمه زهرا(س) دربرابر ظلم و فساد سیستماتیک زمان خود ایستاد

سید حسین رضویان، مجری صدا و سیمای مرکز گیلان و مداح اهل بیت نیز در این نشست با معرفی کتاب «سروده‌های مستند» نوشته حمید سعادتی، اظهار داشت: حضرت زهرا(س) یکی از مقبول‌ترین انسان‌ها در پیشگاه خداوند هستند و از آنجایی که هدف ما در خلقت، سلوک برای رسیدن به خدا است، شناخت ائمه(ع) و پیامبران برای شناخت خداوند ضرورت دارد.
وی همچنین با معرفی کتاب «قرآن فارسی»، گفت: حضرت زهرا(س)، بانویی است که در برابر ظلم و فساد سیستماتیک زمان خود ایستاد و جان خود را نیز در این راه از دست داد. این تعریف باعث می‌شود که تمام دنیا این بانوی بزرگوار را بشناسند و او را قبول کنند.

محمدرضا بازرگانی: حضرت زهرا(س) ناموس شیعه است

محمدرضا بازرگانی، یکی دیگر از مداحان اهل بیت(ع) در این مراسم کتاب «فاطمیه ماثور» نوشته حجت‌الاسلام محسن حنیفی را معرفی کرد و با بیان اینکه مخاطب این کتاب مداحان هستند، گفت: حضرت زهرا(س) تنها معصوم مونث دنیا هستند؛ تنها غیر پیامبری که وحی به ایشان نازل می‌شد و در عمر کوتاه خود تاثیرگذاری بالا و دامنی متبرک داشتند که جایگاه تربیت ائمه(ع) بوده است.
وی افزود: در حدیث شریف کساء خداوند علت خلقت جهان را محبت به پنج تن آل عبا می داند. حضرت زهرا(س) ناموس شیعه است. قبر مطهر ایشان نیز به‌جهت حفظ حرمتشان پنهان است اما گاهی در برخی روضه‌ها شأن ایشان حفظ نمی‌شود و دلیل آن شناخت کم ما نسبت به ایشان است.
بازرگانی با بیان اینکه کتاب  «فاطمیه ماثور» از عبارات ماثور یعنی عباراتی که از معصومان نقل شده، استفاده می‌کند، گفت: این کتاب حضرت زهرا(س) را از زبان سایر ائمه(ع) و طبق روایات معرفی می‌کند و بحث مصائب، روضه ها و روایت تفصیلی در آن مطرح می‌شود. ویژگی کاربردی آن برای مداحان این است که روایی نبوده و قابل رجوع در کمترین زمان است.
گفتنی است، بحث و تبادل نظر در خصوص موضوعات مطرح شده در نشست و تجلیل از معرفی کنندگان کتاب، پایانبخش نخستین نشست کتاب خوان فاطمی بود.

 [PageVisit]