بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان خبرداد: کتابخانه عمومی چوبر تالش در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان تالش از افتتاح کتابخانه عمومی چوبر تالش در دهه فجر سال جاری خبرداد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان تالش دیروز چهارشنبه(20آذر) به ریاست سید عیسی مهدوی، فرماندار این شهرستان و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ وحید فرحی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی تالش، معاونین فرماندار، شهرداران تالش، حویق، لیسار، چوبر و اسالم، بخشداران، روسای دستگاه های فرهنگی، اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان تالش، مسئولین و کتابداران کتابخانه های عمومی این شهرستان و اصحاب رسانه در فرمانداری تالش برگزار شد. 
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این نشست با اشاره به اینکه ملاک ارزیابی توسعه هر جامعه ای میزان مطالعه آن است، اظهار کرد: هزینه‌ای که برای کتاب و کتابخوانی صورت می‌گیرد سرمایه گذاری برای داشتن آینده ای بهتر و جامعه ای آگاه و عاری از هرگونه آلودگی و آسیب‌های اجتماعی است.
پریسا کرمی با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت دانش‌آموزان و دانشجویان برای ارتقاء سطح آگاهی های عمومی و گسترش فرهنگ مطالعه استفاده کنیم، گفت: داشتن کودک کتابخوان جامعه ای کتابخوان را به دنبال خواهد داشت.
کتابخانه عمومی «تفکر» تهران به دلیل بینش غیر فرهنگی معارضین سوزانده شد
کرمی با بیان اینکه اندیشه و تفکر سبب می شود تا فضای جدید و خوبی برای مخاطبان ایجاد کنیم، ادامه داد: بی توجهی به موضوع کتاب و کتابخوانی قطعاً مشکلاتی را در سطح جامعه با بروز آسیب‌های اجتماعی به دنبال خواهد داشت که نمونه آن را در اغتشاشات اخیر و با آتش زدن کتابخانه «تفکر» شهریار استان تهران مشاهده کردیم و دیدیم کتاب‌های ارزشمندی در این محیط وجود داشت که به دلیل نوع بینش غیر فرهنگی معارضین سوزانده شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به اینکه شهرستان تالش دارای غنای فرهنگی بسیاری است و این بر کسی پوشیده نیست خاطرنشان کرد: برنامه های زیادی در حوزه تالش شناسی در سطح کتابخانه‌ها برگزار شده و باید کمک کنیم تا بتوانیم از این فضاها بیشتر استفاده کنیم.
کرمی با تاکید بر لزوم همکاری شهرداری‌ها و نهاد کتابخانه‌ها در حوزه شاداب سازی کتابخانه ها، گفت: اگر فضای کتابخانه توسط شهرداری‌ها بازسازی و بهسازی شود شهروندان برای حضور بیشتر در این فضا ترغیب خواهند شد.
وی در ادامه همچنین به جلسه با معاون پیشگیری از جرم دادگستری گیلان نیز اشاره کرد و افزود: در این جلسه از ایشان خواسته شد تا در برخی از جرایم به نفع حوزه کتاب و کتابخوانی بر اساس قانون معادل سازی شود، ادامه داد: معاون پیشگیری از جرم دادگستری گیلان نیز گفت در صورت آمادگی فرمانداران این طرح تهیه و به قوه قضاییه ارسال می شود به همین منظور نیازمند همکاری همه فرمانداران ۱۶ شهرستان استان گیلان هستیم.
کرمی بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت خیران در بحث کتابخانه سازی نیز تأکید کرد و گفت: این موضوع هنوز در این بخش به مغفول مانده است.
وی با اشاره به اینکه نهاد کتابخانه‌ها تاکیدی بر ساخت و ساز جدید فضای کتابخانه ندارد، اظهار کرد: اگر سازه های بلا استفاده در سطح شهرستان وجود دارد که قابلیت تبدیل به کتابخانه را دارد این نهاد آمادگی لازم در این زمینه و برای تجهیز این فضاها به عنوان کتابخانه عمومی را دارد.
تامین کتاب به ارزش 1میلیارد و 392 میلیون ريال  از 22 ناشر استانی و کشوری
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان همچنین با اشاره به تامین نیازهای مطالعاتی مراجعین به کتابخانه های عمومی در سراسر استان، یکی از مهمترین اقدامات مجموعه را خرید بیش4هزارو 392 نسخه کتاب به ارزش 1میلیارد و 392 میلیون ريال از22 ناشر استانی و کشوری در پانزدهمین نمایشگاه کتاب گیلان عنوان کرد. 
کرمی خرید بیش از1100 نسخه کتاب در موضوعات مختلف به ارزش تقریبی 440میلیون ریال توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان،  تامین منابع کتابخانه های عمومی از طریق اهدای کتاب توسط خیرین، موسسات آموزشی و برخی از دستگاه های اجرایی استان و کشور در این ایام اشاره کرد و گفت: همزمان با بیست و هفتمین دوره هفته کتاب موسسه علمی آموزشی قلمچی با اهدای 1297 نسخه از منابع آموزشی خود به ارزش503 میلیون و 400 هزار ریال به کتابخانه های عمومی، جمعی از خیرین استانی با اهدای 450نسخه کتاب به ارزش تقریبی 60میلیون ریال، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان 230نسخه دایره المعارف"کتاب گیلان"  جلد 4 و 5 و آرشیو "روزنامه اطلاعات" از سال 1309) به ارزش 340 میلیون ریال، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدای 1300نسخه کتاب در موضوعات مختاف به ارزش حدودی45میلیون و 500 هزار ریال و نیز انتشارات آموت با اهدای15 جلد از آخرین آثار خود به ارزش 3میلیون ريال بخش بزرگی از منابع مورد نیاز کتابخانه های عمومی را تامین کردند.
وی در ادامه به پروژه در دست ساخت کتابخانه چوبر تالش نیز اشاره کرد و گفت: عملیات اجرایی این پروژه از سال ۸۹ آغاز شده و در حال حاضر از پیشرفت فیزیکی ۹۶ درصدی برخوردار است و با حل موضوع انشعابات، محوطه سازی و فضای اطراف کتابخانه در دهه فجر سال جاری شاهد بهره برداری از این کتابخانه بزرگ خواهیم بود.
گفتنی است مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در حاشیه این نشست ضمن دیدار با سید عیسی مهدوی، فرماندار شهرستان تالش با حضور در کتابخانه عمومی17 شهریور تالش با کتابداران و اعضای این کتابخانه عمومی دیدار و گفتگو کرد. 
 [PageVisit]