بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
ویدئو
هفته کتاب
ورود
سید باقر میرعبدالهی، مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور
سید باقر میرعبدالهی، مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور


سید حجت مهدوی، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی
سید حجت مهدوی، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی

پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان

محمد حسن عاقل منش، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان گیلان
محمد حسن عاقل منش، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان گیلان
مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور: کتابخانه ها نماد حضور مردم در عرصه اجتماعی هستند مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور کتابخانه ها را نماد حضور مردم در عرصه اجتماعی دانست و گفت: کتابخانه ها از محل رجوع و امانت به پایگاه فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده اند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، مراسم تجلیل از کتابداران؛ فعالین حوزه کتاب و برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی استان گیلان صبح امروز چهارشنبه(28آبان) با ارتباط زنده تصویری سید باقر میرعبدالهی، مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور و ارسلان زارع، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان و نیز با حضور با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ سید حجت مهدوی، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی،  محمد حسن عاقل منش، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان گیلان و عضو شورای اسلامی شهر رشت و محمد حسن پور، مدیر امور فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد انزلی برگزار شد.
مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور در آیین تجلیل مجازی از کتابداران و فعالان حوزه کتاب، برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و بهره برداری از کتابخانه عمومی ویژه مادر و کودک شفت، با اشاره به جایگاه کتابداری و کتابداران، اظهار کرد: نامگذاری روز کتابدار نشان دهنده ارج گذاری برای این مقام و حساس بودن وظیفه کتابداران است.
سید باقر میرعبدالهی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا طی ماه های اخیر همه عرصه های زیست اجتماعی از جمله فرهنگ را متاثر کرده است، گفت: کتابخانه ها که نماد حضور مردم در عرصه اجتماعی هستند نیز تحت تاثیر کرونا قرار گرفتند.
میرعبدالهی با اشاره به تعطیل نشدن فعالیت کتابخانه های عمومی، اضافه کرد: کتابداران با استفاده از ظرفیت فضای مجازی در نرم افزارهای مجموعه کتابخانه های عمومی همچنان پرچم دار عرصه ترویج کتاب و کتابخوانی بوده و هستم و لذا اهمیت کتابدار بودن در برقراری همین پیوند با مخاطبان کتابخانه هاست.
وی با بیان اینکه کتابداران با مخاطبان خود عینی ترین و واقعی ترین مواجهه را دارند، تصریح کرد: کرونا نشان داد که علاوه بر روش های سنتی ترویج کتاب، می توانیک از راه های دیگر به جذب مخاطب بپردازیم و شاهد نقش آفرینی خوب کتابداران در این بخش هستیم.
مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به تبدیل کتابخانه ها از محل رجوع و امانت به پایگاه فرهنگی و اجتماعی، یادآور شد: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و مطالعه رویای همه فرهنگیان و دوستداران فرهنگ است.
کرمی؛ 37هزار مشارکت کننده در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان نیز در این نشست در سخنانی کوتاه با اشاره به شیوع بیماری کرونا و ایجاد دغدغه مندی در همه خانواده ها، اظهار کرد: در این شرایط نیز کتابداران به خدمات رسانی خود به مخاطبان ادامه دارند که از طریق خلق برنامه ها و فعالیت های متنوع و مناسب در فضای مجازی صورت گرفت.
کرمی با بیان اینکه بیش از 37هزار گیلانی در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند، گفت: ۲۳۱ نفر در این جشنواره برگزیده شدند که در هر سه بخش کودکان، جوانان و بزرگسالان بودند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، از افتتاح دو باب کتابخانه عمومی ویژه مادر و کودک در استان گیلان خبر داد و اضافه کرد: امروز نخستین کتابخانه تخصصی مادر و کودک تحت عنوان کتابخانه دکتر حسین الهی قمشه ای را در شفت به بهره برداری رساندیم.
مهدوی: مقام کتاب را درک نمی کنیم؛ مکر اینکه مقام انسان را دریابیم
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این مراسم، با بیان اینکه انسان دارای سه ساحت حیوانی، انسانی و رحمانی است، خاطرنشان کرد: مقام کتاب را درک نمی کنیم؛ مکر اینکه مقام انسان را دریابیم.
سید حجت مهدوی، کتابخوانی و کتاب شناسی را منوط به مقام انسان دانست و تصریح کرد: کسی که انسان شناسی بداند، مقام کتاب و کتابخوانی را درک می کند.
مهدوی قرآن را در راس همه کتاب ها دانست و اضافه کرد: باید از فرصت هفته کتاب برای بهره برداری از قرآن کریم و سایر کتب برخاسته از فرهنگ دینی و ملی و جهانی استفاده کنیم.
وی بر لزوم مطالعه کتاب های خوب تاکید کرد و متذکر شد: کتاب چگونه زیستن و چگونه اخلاق ورزیدن و چگونه همنوعان را دوست داشتن و چگونه با دشمن رفتار کردن و... را به ما می آموزد لذا جان انسان با کتاب ارتقا پیدا می کند و نباید همه چیز خوان باشیم، زیرا همانگونه که از هر غذایی برای تقویت بنیه فیزیکی استفاده نمی کنیم، نباید هر کتابی را به عنوان خوراک به جانمان افزوده کنیم.
قدردانی عاقل منش از کتابداران استان گیلان
محمد حسن عاقل منش، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان گیلان نیز در این مراسم ضمن تبریک فرارسیدن هفته کتاب، و قدردانی از دست اندرکاران حوزه کتاب در همه حوزه ها خصوصا کتابداران پرتلاش استان، اقدامات و اتفاقات مثبت انجام گرفته در استان خصوصا در مسائل فرهنگی را در سایه اتش های شبانه روزی کتابداران و کارکنان خدوم مجموعه کتابخانه های عمومی گیلان عنوان کرد.

 
 [PageVisit]