بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
وروداکبری در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه رشت: تبدیل کتابخانه‌های عمومی به پاتوق‌ فرهنگی و اجتماعی رئیس کتابخانه‌های عمومی رشت در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه رشت با اشاره به وجود ۲۲ کتابخانه عمومی فعال در رشت گفت: برگزاری نشست‌های کتاب‌خوانی، جشنواره رضوی، جلسات کانون ادبی نقد و رونمایی کتاب، موجب شده تا کتابخانه‌های عمومی به پاتوق‌های فرهنگی و اجتماعی در شهرستان تبدیل شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، مرتضی اکبری در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه رشت در مصلی این شهر با تبریک ولادت باسعادت پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت و همچنین فرارسیدن بیست و هفتمین دوره هفته کتاب اظهار کرد: علامه طباطبایی از فرهیختگان و چهره‌های عارفی بود که عمر خود را درراه شکوفایی معارف دینی گذرانده و تفسیر المیزان از اثرات شاخص این فرهیخته دینی است.
وی با تأکید بر دغدغه رهبر معظم انقلاب مبنی بر اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی گفت: ایشان در دیدار با مسؤولین کتابخانه‌های عمومی فرمودند باوجود وسایل نوظهور و فناورانه اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی بیش‌ازپیش مشهود است و باید تبلیغات کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه اسلامی بیشتر شود.
رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت با اشاره به وجود ۲۲ کتابخانه عمومی فعال در رشت و ۴۵ کتابدار در این ۲۲ کتابخانه عمومی افزود: از ۲۲ باب کتابخانه عمومی شهرستان رشت، ۱۳ باب نهادی  و ۹ باب مشارکتی و مستقل بوده و  همچنین ۱۸۸ هزار نسخه کتاب نیز در کتابخانه‌های رشت موجود است.
اکبری با تأکید بر فعالیت‌های متنوع کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت تصریح کرد: فعالیت‌های متنوعی ازجمله برگزاری نشست‌های کتاب‌خوانی، جشنواره رضوی، جلسات کانون ادبی نقد و رونمایی کتاب، موجب شد تا کتابخانه‌های عمومی به پاتوق‌های فرهنگی و اجتماعی در شهرستان تبدیل شود.
وی با اشاره به اهمیت عادت کتاب‌خوانی از سن کودکی به کودکان افزود: ترویج عادت کتاب‌خوانی به کودکان، از سن کودکی از سیاست‌های کتابخانه‌های عمومی کشور است، بر این اساس، کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت با ایجاد بخش کودک، در این مسیر مهم فرهنگی، گام برداشتند.
رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت با بیان اینکه کتابخانه باران به‌صورت تخصصی به کودکان خدمات متنوعی می‌دهد، گفت: ۲۵ آبان ماه، مقارن با روز کتاب و کتاب‌خوانی، همه کتابخانه‌های عمومی رشت به‌صورت رایگان از داوطلبانِ عضویت در این کتابخانه‌ها، ثبت‌نام به عمل می‌آورد.
اکبری با اشاره به طرح پایتخت کتاب ایران بیان کرد: انتظار می‌رود همه مسؤولین و متولیان امر در این طرح قدم برداشته و در این مسیر کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت را یاری کنند.
وی با بررسی وضعیت کتابخانه مرکزی رشت که بعد از ۱۵ سال تنها ۵۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، تصریح کرد: اداره کتابخانه‌های عمومی به‌عنوان نهادی عمومی می‌توانند از خیرین جهت تجهیز و  توسعه کتابخانه‌های شهر و استان، طلب یاری کند تا همگان در مسیر افزایش سرانه مطالعه کتاب گام‌های مؤثری بردارند.
رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت با اشاره به‌صراحت قانون در راستای در اختیار گذاشتن نیم درصد از منابع شهرداری به کتابخانه‌های عمومی تصریح کرد: شایسته است تا شهرداری رشت بر مبنای وظیفه قانونی خود در پرداخت نیم درصد از منابع شهرداری به اداره کتابخانه‌های عمومی اقدام کند.

 
 [PageVisit]