بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان

علی فتح الهی، فرماندار شهرستان رشت
علی فتح الهی، فرماندار شهرستان رشت

جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی
جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی

مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت
مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت

فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان
فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان

محمدرضا احمدی سنگری، نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی
محمدرضا احمدی سنگری، نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان
1399/6/29 شنبه در جلسه ویژه بررسی وضعیت کتابخانه مرکزی رشت عنوان شد؛ تاکید بر تسریع احداث کتابخانه مرکزی رشت تا پایان سال جاری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در نشست بررسی وضعیت کتابخانه مرکزی رشت گفت: در صورت افتتاح کتابخانه مرکزی رشت این سرانه تنها به 1.24 متر مربع به ازای هر 100نفر می رسد و حتی تکمیل این کتابخانه نیز کمبود سرانه مطالعه در رشت را جبران نمی کند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، نشست ویژه بررسی وضعیت پروژه کتابخانه مرکزی رشت و چندین پروژه فرهنگی در این شهرستان صبح امروز شنبه(29 شهریور) به ریاست علی فتح الهی، فرماندار شهرستان رشت و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ جبار کوچکی نژاد و محمدرضا احمدی سنگری، نمایندگان مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی؛ فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگی و ارشاد اسلامی استان؛ فریبرز سعیدی کیا، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری رشت؛ محمدعلی ویشکایی، معاون عمرانی فرماندار رشت و مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان در فرمانداری رشت برگزار شد.
کرمی: حتی تکمیل و بهره برداری از کتابخانه مرکزی رشت نیز کمبود سرانه مطالعه در رشت را جبران نمی کند
پریسا کرمی در این نشست ویژه که با محوریت رفع مشکلات توسعه زیرساخت های فرهنگی برگزار شد، در گزارشی ضمن اشاره به وجود11 باب کتابخانه عمومی در شهرستان رشت به اقدامات متنوع فرهنگی، آموزشی و اجتماعی در این مراکز اشاره کرد.
کرمی با بیان اینکه کتابخانه های عمومی به عنوان تنها مراکز فرهنگی در بخش های مختلف شهرستان رشت به ارائه خدمات می پردازند به کمبود فضای مطالعاتی در این شهرستان اشاره کرد و سرانه 0.46 متر به ازای هر100 نفر برای شهرستان فرهنگی رشت نامناسب خواند.
وی به استانداردهای کشوری 2.70 و همچنین بین المللی 8 متر مربعی به ازای هر100 نفر این سرانه اشاره کرد و با بیان اینکه در صورت افتتاح کتابخانه مرکزی رشت این سرانه تنها به 1.24 متر مربع به ازای هر 100 نفر خواهد رسید، خاطرنشان کرد: حتی تکمیل و بهره برداری از کتابخانه مرکزی رشت نیز کمبود سرانه مطالعه در رشت را جبران نمی کند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان همچنین با اشاره به لزوم تعمیرات اساسی کتابخانه عمومی امام خامنه ای روستای اسلام آباد سنگر و نیز احیای کتابخانه عمومی امام رضا(ع) رشت اظهار امیدواری کرد با تشکیل این جلسات با حضور مسئولین استانی روند بازگشت این دو کتابخانه مهم به چرخه فرهنگی استان و بهره مندی اعضای پرشمار این دو کتابخانه به آنها تسریع شود.
پریسا کرمی در ادامه این نشست با قدردانی از حمایت های رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار گیلان، نمایندگان مردم شهرستان رشت در مجلس، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، راه و شهرسازی،  فرهنگ و ارشاد اسلامی و همه دلسوزان فرهنگی استان و کشور که در تکمیل کتابخانه مرکزی رشت ایفاگر نقش بزرگی بودند اتمام این پروژه را نوید روزهای خوب برای فرهنگ استان خصوصا شهرستان رشت توصیف کرد.
فرماندار رشت: جایگاه شانزدهم رشت در سرانه فضای مطالعه در استان شایسته مردم این شهرستان نیست
فرماندار شهرستان رشت نیز در این نشست با تاکید بر اینکه باید در زمینه توسعه زیرساخت های شهرستان، نهایت تلاش خود را به کارببندیم، افزود: متاسفانه شهرستان رشت در زمینه بهره مندی از زیرساخت های لازم در بسیاری از زمینه ها از میانگین استانی پائین تر است که این موضوع در خور شان مردم این شهرستان و مرکز استان نیست.
علی فتح الهی کمبود فضاهای فرهنگی و کتابخانه ای در سطح شهرستان را از جمله مشکلات شهرستان رشت دانست و اظهار داشت: اینکه میزان سرانه برخورداری از فضای کتابخانه ای در شهرستان رشت به عنوان مرکز استان 0.46 متر به ازای هر 100 نفر باشد و مرکز استان در جایگاه شانزدهم استان بدین لحاظ قرار دارد، شایسته مردم شهرستان رشت نیست.
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت با بیان اینکه با بهره برداری از کتابخانه مرکزی رشت میزان سرانه فضای کتابخانه ای شهرستان به طرز چشمگیری افزایش می یابد، افزود: در این راستا نیاز است با بهره گیری از همه ظرفیت های ملی و استانی، این پروژه هر چه سریعتر به بهره برداری برسد.
فرماندار رشت ادامه داد: در این راستا با تشکیل کارگروهی ویژه، موانع موجود برای تکمیل کتابخانه مرکزی رشت بررسی می شود تا هر چه سریعتر با رفع این مشکلات، از این فضای فرهنگی ارزشمند برای فعالیت های فرهنگی شهرستان استفاده شود.
فتح اللهی همچنین با اشاره به لزوم پرداخت نیم درصد از درآمد شهرداری ها جهت فعالیت های کتابخانه ها، گفت: با پرداخت این مبالغ بسیاری از مشکلات کتابخانه ها قابل رفع است، نشست ویژه ای در جهت شفاف سازی میزان بدهکاری شهرداری ها و پیگیری پرداخت آن به اداره کتابخانه های عمومی برگزار می شود
تاکید نمایندگان مردم رشت در مجلس بر رفع مشکلات در حوزه کتابخانه های عمومی
جبار کوچکی نژاد و محمدرضا احمدی سنگری، نمایندگان مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست ضمن تاکید بر لزوم گسترش فضاهای فرهنگی در استان گیلان خصوصا شهر رشت بر ضرورت تامین اعتبارات لازم از سوی دولت و کمک خیرین تاکید کردند.
نمایندگان مردم شهرستان رشت همچنین از آمادگی خود برای هرنوع حمایت و رایزنی با مسئولین کشور برای اتمام پروژه های فرهنگی استان سخن گفتند.


 

 
بيشتر
 [PageVisit]