بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان


احمد دنیامالی، نماینده مردم شهرستان بندر انزلی و رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان
احمد دنیامالی، نماینده مردم شهرستان بندر انزلی و رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان


1399/6/24 دوشنبه رئیس مجمع نمایندگان گیلان در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ ضرورت طرح مشکلات مالی، ساختاری و قانونی نهاد در مجلس و پیگیری تا حصول نتیجه احمد دنیامالی، نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان گیلان در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، ضمن اعلام آمادگی برای طرح مشکلات مالی، ساختاری و قانونی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در صحن مجلس بر پیگیری این مشکلات تا حصول نتیجه لازم تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، احمد دنیامالی، نماینده مردم شهرستان بندر انزلی و رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان با حضور در اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان با پریسا کرمی، مدیرکل این مجموعه دیدار و در خصوص وضعیت کتابخانه های عمومی، کتابداران و پروژه های در دست احداث کتابخانه های عمومی در سراسر استان بحث و تبادل نظر کرد.

حوزه فرهنگ، مکانی مناسب برای سرمایه گذاری پرسود

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در این دیدار حوزه فرهنگ را مکانی مناسب برای سرمایه گذاری پرسود دانست و گفت: در کشور ما به مقوله توسعه فرهنگی، خصوصا ترویج امر کتاب و کتابخوانی آنچنان که شایسته است، توجه نمی شود؛ به همین دلیل امروز فضای مجازی، که بدون هیچگونه نظارت مستمر در دسترس همگان قرار داشته و حجم اطلاعات دریافتی افراد از این منبع عمقی ندارد، به عنوان اصلی ترین مرجع مطالعاتی افراد قرار گرفته است.

کمیسیون فرهنگی مجلس متاسفانه هنوز به حد نصاب نرسیده است

احمد دنیامالی با اظهار تاسف از بی توجهی برخی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به حوزه فرهنگ کشور، از به حد نصاب نرسیدن اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس تا به امروز خبر داد و گفت: این کمیسیون علیرغم اهمیت بسیار بالا، از دو کمیسیونی است که اعضای آن به حد نصاب نرسیده و به مشکلات فراوان جامعه فرهنگی کشور و دغدغه مندان این حوزه در آن به نحو شایسته رسیدگی نمی شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان توجه به مقوله کتاب و کتابخوانی را تضمین کننده آینده کشور و موجب تربیت نسل های آگاه عنوان کرد و گفت: در کشوری که توجه به امر کتاب و کتابخوانی اولویت اصلی نیست، انتظاری جز ازدحام پشت درب های مراجع قضایی نمی توان داشت.

تاثیر کتابخانه های عمومی بر آموزش همگانی

دنیامالی همچنین مقوله آموزش همگانی و پژوهش محوری در جامعه را یکی دیگر از ابزارهای توسعه در همه زمینه ها عنوان کرد و با اظهار علاقمندی برای کمک به ایجاد زیرساخت ها در این حوزه، کتابخانه های عمومی را یکی از مهم ترین بسترهای رسیدن به این هدف مهم دانست که می تواند زمینه های آموزش عمومی را محیا کنند.

نماینده مردم شهرستان بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی ایجاد جذابیت در بحث کتاب با تشکیل پاتوق های کتابخوانی را یکی دیگر از پیشنهادات خود برای رونق این بخش عنوان کرد و گفت: این پاتوق های کتابخوانی که در اقصی نقاط کشور توسط افراد دغدغه مند ایجاد شده اند، می توانند با محوریت کتابخانه ها و با حمایت مستمر این مجموعه به صورت جدی تری اقدامات ترویجی خود را به انجام برسانند.

کتابخانه تخصصی اشتراکات فرهنگی، اقتصادی و گردشگری کشورهای همسایه دریای کاسپین در بندر انزلی ایجاد شود

احمد دنیامالی در ادامه صحبت های خود استفاده از ظرفیت خیرین کتابخانه ساز و حامیان امر کتاب و کتابخوانی را در رفع بخش عمده ای از مشکلات نهاد کتابخانه های عمومی مهم توصیف کرد.

وی همچنین پیگیری احداث کتابخانه عمومی مسکن مهر رشت، کتابخانه عمومی روستای آبکنار بندر انزلی و نیز تکمیل پروژه بزرگ کتابخانه مرکزی رشت را از مهم ترین اولویت های خود دانست.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان در پایان صحبت های خود ضمن اعلام آمادگی برای طرح مشکلات مالی، ساختاری و قانونی نهاد کتابخانه های عمومی در صحن مجلس و پیگیری این مشکلات تا حصول نتیجه لازم، پیشنهاد کرد کتابخانه تخصصی اشتراکات فرهنگی، اقتصادی و گردشگری کشورهای حاشیه دریای کاسپین در شهرستان بندر انزلی ایجاد شود.

دنیامالی ایجاد این کتابخانه عمومی را برای استفاده محققین، دانشجویان رشته های مختلف و علاقمندان به اشتراکات فرهنگی کشورهای همسایه دریای کاسپین مهم و موثر دانست.

کرمی: تلاش شبانه روزی و مستمر کتابداران برای پیشبرد اهداف فرهنگی

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از تعداد و پراکندگی کتابخانه های عمومی استان گیلان، به وجود ۱۰۳باب کتابخانه عمومی شامل ۸۳ کتابخانه عمومی نهادی، ۱۹ کتابخانه مشارکتی و ۱ کتابخانه مستقل اشاره کرد.

پریسا کرمی همچنین با برشمردن اقدامات فرهنگی مجموعه کتابخانه های عمومی ویژه عموم مردم و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی برگزاری دوره های مختلف آموزشی، نشست های کتابخوانی، محافل ادبی شعر و داستان، نقد و رونمایی کتاب و نیز ایجاد بخش های ویژه و مستقل کودک در کتابخانه ها را بخشی از این اقدامات فرهنگی برشمرد.

تاکید کرمی بر ضرورت همکاری شهرداری ها در پرداخت سهم نیم درصد قانونی کتابخانه ها

کرمی با اشاره به تلاش شبانه روزی و مستمر کتابداران و دست اندرکاران مجموعه نهاد کتابخانه های عمومی برای پیشبرد اهداف فرهنگی در کشور، به مشکلات فراوان این مجموعه در حوزه قانونی، مالی و هزینه ای اشاره کرد. وی با بیان اینکه تنها درآمد کتابخانه های عمومی، سهم نیم درصد از درآمد شهرداری ها است، بر ضرورت همکاری شهرداری ها برای پرداخت سهم کتابخانه ها تاکید کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان با اشاره به هزینه های سنگین نگهداری بنای ساختمان کتابخانه ها، حقوق و مزایای کارکنان، خرید تجهیزات و انجام تعمیرات فیزیکی این کتابخانه ها، کمبود منابع مالی و عدم پشتوانه مناسب قانونی از مجموعه کتابخانه های عمومی را بزرگ ترین مشکل این نهاد برشمرد و از رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان خواست این موضوع را در مجلس مطرح کند.

آسیب های عدم توجه به کتاب در آینده متوجه جامعه خواهد شد

وی آسیب های ناشی از عدم توجه به فرهنگ کتاب و کتابخوانی، کتابداران و فعالان حوزه کتاب را در آینده ای نه چندان دور متوجه همه افراد جامعه دانست.

کرمی همچنین به وضعیت شاخص های مطالعه در شهرستان بندر انزلی اشاره کرد و رتبه ۲ کتابخانه های عمومی این شهرستان در شاخص امانت کتاب را نشان دهنده علاقه مردم این شهرستان به کتاب و کتابخوانی دانست.

گفتنی است، در ادامه این نشست معاون امور کتابخانه ها و همکاری ها و نیز معاون اداری و مالی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان به ارائه گزارشی از اقدامات این مجموعه در حوزه های مختلف پرداختند.

بيشتر
 [PageVisit]