بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
حامد محقق، شاعر برجسته کشورمان و فعال در زمینه ادبیات کودکان و نوجوانان
حامد محقق، شاعر برجسته کشورمان و فعال در زمینه ادبیات کودکان و نوجوانان
1399/4/19 پنجشنبه در نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان در محل ادبی مجازی دکتر معین گیلان مطرح شد؛ ادبیات کودک و نوجوان ایران شناخته شده در تمام دنیاست حامد محقق، شاعر برجسته کشورمان در زمینه ادبیات کودک و نوجوان، در نشست مجازی محفل ادبی دکتر معین کتابخانه های عمومی استان گیلان ادبیات کودک را زمینه ساز دیگر حوزه های ادبی دانست و گفت: ادبیات کودک و نوجوان ایران در دنیا به خوبی شناخته شده و بسیاری از جوائز بین المللی را نیز کسب کرده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، نشست مجازی تخصصی ادبیات کودک و نوجوان با موضوع (بررسی تاریخچه شکل گیری ادبیات کودک و نوجوان در ایران) دیروز چهارشنبه (18تیر) با حضور حامد محقق، شاعر برجسته کشورمان و فعال در زمینه ادبیات کودکان و نوجوانان؛ حمیرا خدابنده از نویسندگان مطرح و فعال در زمینه ادبیات کودک و نوجوان؛ جواد پیشنماز و حدیثه هاشمی از نویسندگان مطرح استان گیلان در زمینه کتاب کودک در صفحه مجازی محفل ادبی دکتر معین اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار شد.
در این برنامه فرهنگی که به عنوان دومین نشست محفل ادبی دکتر معین اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان و به مناسبت ۱۸ ام تیرماه روز درگذشت مهدی آذریزدی، نویسنده و بازنویس خوب کشورمان در سال ۱۳۸۸ و روز ملی ادبیات کودک و نوجوان به شکل پخش زنده در صفحه اینستاگرام محفل ادبی دکتر معین و با اجرای مرضیه فرمانی، از شعرا، نویسندگان و فعالین فرهنگی استان و دبیر محفل برگزار شد حامد محقق از شاعران برجسته شعر کودک و نوجوان کشور ضمن اشاره به ویژگی های شعر و ادبیات کودک به بررسی تاریخچه ادبیات کودک و نوجوان در ایران پرداخت.  
حامد محقق با اشاره به پژوهشی که در زمینه‌ی علاقه‌مندی نوجوانان به قالب‌های شعری مختلف انجام داده یادآور شد: در این پژوهش موضوع شناخت نوجوان‌ها را از شعر نیمایی از نظر نظری و فهم مخاطب بررسی کردیم یکی از نتایج اولیه این بود که به احتمال زیاد یکی از دلایل مهم نیما برای این‌که از قالب شعر سنتی به نیمایی روی آورده به خاطر نزدیکی حرفش به مخاطبان بوده و درصد قابل‌توجهی از نوجوان‌ها شعر نیمایی را می‌شناسند و می‌فهمند.
وی همچنین در مورد نام‌گذاری روز ادبیات کودک و نوجوان خاطرنشان کرد: اغلب ما زمانی که چیزی را از دست می‌دهیم شروع به یادمان‌سازی می‌کنیم، امیدوارم ادبیات کودک از این جنس نباشد.
وی افزود: من مصاحبه‌ای از خانم رولینگ، نویسنده‌ی هری پاتر، می‌خواندم که گفته بودند ادبیات کودک در انگلیس به‌واقع مخاطبی ندارد، همین تعداد محدودی که نویسنده‌ی کودک‌اند خودشان می‌نویسند، خودشان می‌خوانند و خودشان نقد می‌کنند.
محقق اضافه کرد: من نمی‌دانم واقعاً وضعیت ادبیات کودک در انگلیس چگونه است، اما در کشور ما دست‌کم بسیار از آن‌چه که خانم رولینگ توصیف کرده‌اند نزدیک نیست و ارتباط میان مخاطب و نویسنده‌ی کودک دوسویه و نزدیک است و حتی می‌تواند بهتر نیز باشد.
وی ادامه داد به اعتقاد من اسم‌گذاری چنین روزهایی هم برای نزدیک‌تر ‌شدن هر چیزی به صاحب آن است حال نمی‌دانم کودک، صاحب ادبیات کودک باشد یا نویسنده‌ی کودک، اما به نظرم خود کودک سهم بیشتری داشته باشد.
شاعر مجموعه شعر نوجوان «از خودم سوال می‌کنم» در ادامه اظهار داشت: نکته‌ای که در روز ملی ادبیات کودک و نوجوان باید مورد توجه قرار گیرد این‌که با وجود تمام دغدغه‌های صنفی نویسندگان در چنین روزهایی نویسنده‌ی کودک باید تلاش کند به مخاطب خودش نزدیک‌تر شود.
این شاعر برجسته کشورمان ادبیات کودک را زمینه ساز دیگر حوزه های ادبی دانست و گفت: ادبیات کودک و نوجوان ایران در دنیا به خوبی شناخته شده  و بسیاری از جوائز بین المللی را نیز کسب کرده است.
حمیرا خدابنده از پیشکسوتان شعر کودک و نوجوان در ادامه این نشست پیرامون تاریخچه شعر کودک و نوجوان در گیلان به ارائه مطلب پرداخت و با بیان اینکه گیلان از دیرباز در شعر کودک و نوجوان پیشتاز بوده و شاعران گیلانی در شعر کودک و نوجوان آغازگر این مسیر بوده اند گفت: فعالیت در حوزه ادبیات کودک بستر و پایه تشکیل دهنده همه حوزه های ادبیات بوده و می بایست آن را مهمترین رکن ادبیات تلقی کرد.
جواد پیشنماز، نویسنده و فعال حوزه کودک و نوجوان نیز در ادامه ضمن خوانش بخش هایی از اشعار خود به جنبه اعتراضی شعر کودک به عنوان حلقه مفقوده در این حوزه اشاره کرد.
حدیثه هاشمی شاعر فعال کودک و نوجوان گیلانی به عنوان آخرین میهمان دومین نشست مجازی محفل ادبی دکتر معین کتابخانه های عمومی استان گیلان از تجربه های خود در زمینه آموزش شعر به کودکان مطالبی بیان داشته و در پایان به خوانش بخش هایی از  اشعار خود در حوزه کودک و نوجوان پرداختند.
معرفی کتاب "به ماه فکر می کنم" از مجموعه گردآوری شده شعر کودک و نوجوان استان گیلان به همت دفتر آفرینش های ادبی حوزه هنری و نشر سپیدرود پایانبخش این نشست ادبی در روز ادبیات کودک و نوجوان بود.

 
بيشتر
 [PageVisit]