بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود


1399/4/1 يكشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت خبر داد: مشارکت گسترده جوانان و نوجوانان گیلانی در جشنواره کتابخوانی رضوی مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت با اشاره به شرکت بیش از ۳۱ هزار گیلانی در جشنواره کتابخوان رضوی، گفت: ۷۰ درصد شرکت کنندگان در این رویداد کتابخوانی را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت دیروز شنبه(31 خرداد) و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ میر شمس مومنی زاده، فرماندار شهرستان رشت؛ مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، معاونین فرماندار، شهرداران، بخشداران، مسئولین کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، اعضای انجمن و اصحاب رسانه در فرمانداری رشت برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این جلسه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره جانباختگان زلزله مهیب رودبار و منجیل در سال1369، گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی را متضمن آینده ای روشن برای فردای کشور دانست و گفت: در صورت غفلت از آگاه سازی جامعه، زمینه بروز آسیب‌ها در سطح جامعه فراهم خواهد شد.
پریسا کرمی برنامه ریزی مناسب برای رسیده به این امر مهم را یادآور شد و گفت: در غیر این صورت قطعاً شاهد بروز ناهنجاری‌های بسیاری چون حادثه تلخ قتل روینا در یکی از روستاهای تالش خواهیم بود.
کرمی با اشاره به اینکه کتابخانه ها به مراکز پویای فرهنگی تبدیل شده اند، گفت: با توجه به فعالیت کتابداران دارای تخصص و دانش بالا شاهد اجرای برنامه‌های فرهنگی جدید و خلاقانه در کتابخانه‌ها هستیم.
وی با تاکید بر ایجاد فضای مناسب کتابخانه‌ای در شهرستان رشت ویژه در فضاهای دارای بافت جمعیت بالا، ادامه داد: در صورت اختصاص فضای مناسب، اداره کل کتابخانه های گیلان این آمادگی را دارد که در آن فضا کتابخانه راه اندازی کنند.
مدیر کل کتابخانه های استان گیلان با اشاره به ایجاد فضای مناسبی تحت عنوان بوستان کتاب رشت، تصریح کرد: این اداره کل برنامه‌های خود برای بهره گیری از فضای این بوستان را ارائه کرده اما متأسفانه در سال‌های گذشته اقدام مؤثری در راه اندازی این بوستان شاهد نبوده ایم.
وی با تاکید بر ضرورت جذب کودکان به فضای کتابخانه ها و توصیه رهبری در این زمینه افزود: کتاب باید در سبد خانوار قرار گیرد و داشتن کودکان کتاب خوان سبب می‌شود که دیگر نگران آینده جامعه نباشیم.
کرمی همچنین به تعطیلی فعالیت‌های کتابخانه ها در طول چهار ماه گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا اشاره و اظهار کرد: به رغم تعطیلی حضور فیزیکی در کتابخانه ها، کتابداران برنامه‌های فرهنگی را در قالب شبکه‌های مجازی اجرا کرده اند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همچنین با اشاره به بازگشایی کتابخانه ها و حضور فیزیکی اعضا از روز ابتدای تیرماه افزود: تمهیدات لازم درباره دستورالعمل‌های ابلاغی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای حفظ سلامت مراجعین و کتابداران انجام شده است.
پریسا کرمی با اشاره به اینکه در تمام انجمن‌ها بحث جایگزین جرایم در حوزه کتابخانه های مطرح کرده ایم، اظهار کرد: در همین زمینه جلساتی با معاونت پیشگیری دادگستری گیلان برگزار و مقرر شد این امتیاز طی تفاهم نامه‌ای به اداره کل کتابخانه های گیلان داده شود.
کرمی به برگزاری دهمین دوره جشنواره کتابخانه رضوی در فضای مجازی نیز اشاره کرد و گفت: بیش از ۳۱ هزار گیلانی در این جشنواره مشارکت داشتند و بر اساس آمارهای ارائه شده بیش از ۷۰ درصدی شرکت‌کنندگان را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند لذا نیازمند برنامه‌ریزی بهتری برای بهره‌گیری جوانان و نوجوانان از فضای فرهنگی کتابخانه‌ها هستیم.
گفتنی است در این جلسه رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت نیز ضمن ارائه گزارش از وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان رشت به بیان مشکلات و نیازمندی های کتابخانه های عمومی پرداخت.
مرتضی اکبری کاهش محسوس سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمدهای شهرداری در سال 98 نسبت به سال97 را یکی از بزرگترین مشکلات در این حوزه و برای رفع نیازهای جاری برشمرد و از شهرداران خواست نسبت به حمایت از کتابخانه ها جدیت بیشتری داشته باشند.
در ادامه این نشست محمد حسن عاقل منش، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز گیلان؛ میرشمس مومنی زاده، فرماندار شهرستان رشت، شهرداران و بخشداران به بیان دیدگاه های خود در خصوص کتابخانه های عمومی و ضرورت ترویج فرهنگ مطالعه پرداختند.
بيشتر
 [PageVisit]