بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود


1399/3/11 يكشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در جلسه شورای اداری استان؛ کسب رتبه چهارم کتابداران گیلان در پویش مجازی هرکتابدار یک کتابخوان در کشور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در جمع مسئولین این اداره کل و روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان ها از کسب رتبه چهارم کشور در پویش مجازی هرکتابدار یک کتابخوان توسط کتابداران استان گیلان خبرداد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، نخستین جلسه شورای اداری اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در سال 99 دیروز شنبه(10خرداد) و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ مجتبی رمضانی و زهرا بدن آرا، معاونین اداری و مالی و امور کتابخانه ها و همکاری ها و مسئولین این اداره کل و نیز روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان ها در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی هفت تیر لشت نشاء برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این جلسه که به منظور تبیین اقدامات محوری نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سال 99 برگزار شد، ضمن تسلیت به کلیه دست اندکاران مجموعه کتابخانه های عمومی استان که عزیزان خود را در همه گیری بیماری کرونا از دست داده اند ضمن آرزوی علو درجات برای از دست رفتگان و برای خانواده های ایشان از خداوند بزرگ صبری جمیل مسئلت کرد.
پریسا کرمی با بیان اینکه این حادثه وحشتناک در همه دنیا به مسئله ای مهم مبدل شده است به اقدامات مهم فرهنگی کتابخانه های عمومی در کشور که در سایه کرونا برگزار شده و در حال برگزاری است اشاره کرد و افزود: برگزاری جشنواره های مختلف کتابخوانی که در سایه تعطیلی اجباری کتابخانه ها در فضای مجازی برگزار شد ظرفیت های کتابخانه ها به عنوان یکی از مراکز مهم فرهنگی را بار دیگر به اثبات رساند.
کرمی مشارکت خوب مردم گیلان در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و کسب رده چهارم کتابداران استان گیلان در پویش "هرکتابدار یک کتابخوان" در کشور را از موفقیت های کلیه دست اندرکاران مجموعه کتابخانه ها در طول مدت تعطیلی کتابخانه های عمومی دانست و با ابراز خرسندی از این رویداد، حضور 3کتابدار از استان گیلان جزو نفرات برگزیده در سطح ملی این پویش کشوری را موجب دلگرمی اهالی فرهنگی و ادب استان عنوان کرد.
وی در پایان صحبت های خود استفاده از تمامی ظرفیت ها و امکانات استان و شهرستان ها برای پیشبرد اهداف فرهنگی کتابخانه ها را از اولویت های سال جدید برای رشد کلیه شاخص های مطالعه عنوان و از مسئولین ستادی، روسا، مسئولین و کتابداران کتابخانه ها خواست تا با انگیزه و جدیت در امور این اهداف را دنبال نمایند.
رمضانی:لزوم صرفه جویی در هزینه های جاری از سوی دست اندرکاران مجموعه کتابخانه ها
معاون اداری و مالی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان نیز در این نشست با برشمردن اقدامات اداره کل در تامین ملزومات بهداشتی برای کلیه کتابخانه های عمومی در راستای اجرای فاز دوم بازگشایی کتابخانه ها گفت: کلیه این تجهیزات بهداشتی طبق بخشنامه نهاد کتابخانه های عمومی برای عموم کتابداران تهیه شده و از این نظر هیچگونه کمبودی نخواهیم داشت.
مجتبی رمضانی همچنین نظافت کتابخانه های عمومی در ایام عدم حضور مراجعین را یکی از مهمترین اقدامات دست اندرکاران این حوزه برشمرد و گفت: امیدواریم بزودی و با اجرای گام سوم بازگشایی کتابخانه های عمومی، مراجعین و اعضای کتابخانه ها با اطمینان خاطر از این فضا استفاده کنند.
وی در ادامه لزوم صرفه جویی در هزینه های جاری اعم از انرژی را یادآور شد و گفت: یکی از مهمترین چالش های ما در مجموعه اتلاف انرژی و هزینه های آن در برخی از کتابخانه های استان است که برای آن نیز برنامه هایی در سال جاری خواهیم داشت.
بدن آرا: بهسازی، نوسازی و شاداب سازی کتابخانه های عمومی از اقدامات محوری نهاد در سال جاری خواهد بود
معاون اداری و مالی کتابخانه های عمومی استان لزوم اجرای دستورالعمل های معاملات فصلی توسط روسای ادارات، ثبت تراکنش های مالی در سامانه مالیاتی کشور، لزوم اعلام و ثبت مرخصی های استحقاقی، استعلاجی و ساعتی در سامانه ورود و خروج، پوشش اجباری بیمه عمر و حوادث برای کلیه کارکنان و نیز لزوم انعقاد بیمه ساختمان کتابخانه ها را یادآور شد.
معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان نیز در ادامه با ارائه گزارشی از شاخص های مختلف مطالعه به تفکیک شهرستانی، افت شاخص ها در برخی از کتابخانه ها را یادآور شد و گفت: تفاوت معنی دار افت برخی از آمارها در برخی کتابخانه ها نشان دهنده عدم جدیت مسئول کتابخانه در انجام امور محوله است که در این خصوص تمهیداتی پیشبینی شده و بزودی به مرحله اجرا درخواهد آمد.
زهرا بدن آرا همچنین با اشاره به اقدامات محوری نهاد کتابخانه های عمومی در سال 99، کیفی سازی برنامه ها، نوسازی، بهسازی و شاداب سازی کتابخانه های موجود را  از مهمترین اهداف این نهاد در سال جدید برشمرد و از همه کتابداران و مسئولین کتابخانه های عمومی خواست این موارد را با جدیت بیشتری دنبال کنند.
وی اجرای برنامه های فرهنگی برای جذاب سازی فعالیت های کتابخانه ها را از دیگر اقدامات نهاد در سال جاری برشمرد و گفت: فعالیت های فرهنگی کتابخانه ها در کنار خدمات کتابخانه ای موجب جلب اقشار مختلف مردم به کتابخانه ها می شود و این موضوع همواره مهم و از سیاست های اصلی نهاد کتابخانه ها در ادوار مختلف بوده است.
بدن آرا همچنین به لزوم رصد فعالیت های برخی از کتابخانه های خصوصی در سطح استان توسط روسای ادارات اشاره کرد و افزود: این کتابخانه ها برای ادامه فعالیت می بایست مجوزهای قانونی فعالیتشان را از اداره کل کتابخانه ها دریافت نمایند و در صورت عدم اخذ مجوز می بایست به مراجع قضایی معرفی شوند.
معاون امور کتابخانه ها و همکاری ها همچنین در این نشست از آغاز دور جدید بازدید کارشناسان از کتابخانه های مشارکتی خبرداد و خاطرنشان کرد: کتابخانه های مشارکتی بخش مهمی از مجموعه هستند و نباید در رصد فعالیت های آنان تبعیضی قائل شد، بنابر این، سرکشی ها و بازدیدهای کارشناسان با هدف بررسی وضعیت کیفی و کمی فعالیت های آنها از اواخر خرداد ماه بصورت منظم اجرا و گزارش اقدامات نیز در سامانه سپهر به ثبت خواهد رسید.
وی لزوم دعوت از خیرین و حامیان کتابخانه ها برای رفع برخی از مشکلات کتابخانه ها، ظرفیت سازی برای کسب درآمد از خدمات کتابخانه ای،  توجه بیشتر به کتابخانه های روستایی و مناطق محروم و لزوم فعالیت مستمر در فضای مجازی، لزوم بارگزاری فعالیت های فرهنگی در سامانه فرهنگی، برگزاری منظم جلسات انجمن با حضور فرمانداران با پیشنهاد مصوبات مناسب و توقف فعالیت های آموزشی بدلیل رعایت دستورالعمل های بهداشتی تا اطلاع بعدی را از دیگر محورهای سخنان خود برشمرد.
در ادامه این نشست پدرام پورکریم، مسئول بودجه و منابع درآمدی، محمدرضا خورشیدی، کارشناس مالی، ساسان محمدی نسب، کارپرداز مالی و محمود محمدی، مسئول حراست در خصوص مهمترین اولویت های حوزه های خود، مربوط به کتابخانه های عمومی، مطالبی بیان داشتند.
گفتنی است در پایان این جلسه به دلیل تلاش های مستمر، جدیت در امور محوله و نیز اجرای صحیح دستورالعمل های بهداشتی در کتابخانه ها، از محمدعلی رهنمای نهزمی، از همکاران پرتلاش پشتیبانی کتابخانه های عمومی شهرستان بندر انزلی تجلیل و لوح یادبودی از سوی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان به وی اهدا شد.
بيشتر
 [PageVisit]