بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود1399/2/27 شنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شفت: شهر شفت نیازمند فضای کتابخانه ای مستقل است مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با تأکید بر اینکه شفت نیازمند داشتن یک فضای کتابخانه ای مستقل است، گفت: وجود کتابخانه مستقل در این شهرستان به رشد شاخص های مطالعه و اجرای برنامه های فرهنگی ویژه کمک خواهد کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شفت روز پنجشنبه (25اردیبهشت) و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ سید محسن موسوی، فرماندار شهرستان شفت؛ زینب عزیزپور، رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، معاونین فرماندار، بخشداران، شهرداران شفت و احمد سرگوراب، رئیس و اعضای شوراهای اسلامی، مسئولین کتابخانه های عمومی شهرستان شفت، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شفت، اعضای انجمن و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان شفت برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این جلسه که به منظور پیگیری مصوبات پیشین این انجمن و نیز بحث و تبادل نظر در خصوص پیشنهادات جدید برگزار شد، با تسلیت ایام سوگواری شهادت مولی الموحدین حضرت علی (ع) با اشاره به جایگاه کتاب و کتابخوانی و لزوم ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه، انجمن کتابخانه های عمومی را بعنوان یکی از مهمترین جایگاه های تصمیم گیری در مورد این مقوله فرهنگی در هر شهر عنوان کرد.
پریسا کرمی با بیان اینکه در شهرستان شفت در زمینه فعالیت‌های فرهنگی و کتابخانه ای اقدامات خوبی صورت گرفته است، افزود: با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده در دو سال اخیر علیرغم نبود فضای مستقل کتابخانه ای در مرکز شهرستان و کمبود برخی امکانات، کتابخانه های عمومی در این شهرستان  با رشد شش پله ای در حوزه کتاب و کتابخوانی در جایگاه دهم استان قرار گرفته اند که این رشد نشان دهنده توجه مسئولین و مردم به این حوزه مهم فرهنگی در شفت است.
مدیر کل کتابخانه های عمومی گیلان با تأکید بر اینکه در صورت برنامه ریزی مناسب شاهد ارتقای این جایگاه در آینده نزدیک خواهیم بود، گفت: باید در اجرای برنامه‌های فرهنگی در حوزه کتاب و کتابخوانی دستگاه‌هایی همانند آموزش و پرورش و سایر ارگان‌های فرهنگی تعامل لازم را با این نهاد داشته و زمینه علاقمند کردن دانش آموزان و خانواده ها به کتاب و کتابخوانی را فراهم آورند.
کرمی با بیان اینکه شهر شفت نیازمند داشتن یک کتابخانه مستقل است، افزود: وجود فضای کتابخانه ای مستقل نوید روزهای خوب برای علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی در شهر شفت می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه حضور کودکان و نوجوانان در فضای کتابخانه ها بسیار حائز اهمیت است، گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و به رغم تعطیل فضای فیزیکی کتابخانه ها فعالیت‌های کتابداران تعطیل نبوده بلکه آنها از فضای مجازی برای ایجاد ارتباط با مخاطبان استفاده کردند.
وی به برگزاری جشنواره‌ها و برنامه‌های فرهنگی در این ایام با استفاده از ظرفیت فضای مجازی اشاره و تصریح کرد: مطالب خوبی در قالب فایل‌های صوتی، تصویری و ... تهیه و در اختیار مخاطبان قرار گرفت.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان  همچنین در پایان ابراز امیدواری کرد با پیگیری های فرماندار این شهرستان و همکاری مسئولین شهری، فضای لازم برای ساخت ساختمان مستقل کتابخانه های عمومی پس از سال ها تعیین تکلیف و محقق شود .
فرماندار شفت: موقعیت و فضای فیزیکی کتابخانه عمومی شهر شفت مناسب نیست
فرماندار شهرستان شفت نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه کتابخانه های عمومی شناسنامه هویتی هر منطقه محسوب می‌شوند از لزوم همگرایی بیشتر مسئولین، معتمدین و دلسوزان به مقوله فرهنگی شهرستان شفت برای توسعه کمی و کیفی کتابخانه های عمومی در این شهرستان سخن گفت.
سید محسن موسوی با بیان اینکه فضای فیزیکی کتابخانه باید با توجه به بافت جمعیتی هر منطقه باشد، افزود: موقعیت و فضای فیزیکی کتابخانه شهر شفت مناسب نبوده و باید فضایی مناسب با بافت جمعیتی این شهرستان تهیه شود.
فرماندار شفت با تأکید بر لزوم قرار گرفتن کتابخانه در بافت مرکزی شهر، گفت: کتابخانه ها باید از نظر شکل و ساختار نیز مناسب با فرهنگ هر منطقه طراحی و ساخته شوند.
وی با بیان اینکه کتابخانه یک سرمایه گذاری ارزشمند برای آیندگان است، تصریح کرد: باید برنامه ریزی و اقدامات خوبی در این زمینه در شهر شفت انجام شود.
موسوی با اشاره به پرداخت نیم درصد شهرداری به کتابخانه ها برای انجام هزینه‌های جاری و با بیان اینکه شهرداری شفت در این زمینه وضعیت مطلوبی ندارد، تأکید کرد: شهرداری شفت باید یک زمان مشخص را برای پرداخت این مبلغ باید تعیین کنند.
عزیزپور: عقب ماندگی شهرداری شفت در زمینه پرداخت سهم نیم درصد
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شفت نیز در این جلسه با اشاره به فعالیت سه کتابخانه شهری و روستایی در این شهرستان، اظهار کرد: متأسفانه کتابخانه شهید چمران شفت به عنوان کتابخانه مرکزی دارای فضای فیزیکی مناسب و مستقلی نیست.
زینب عزیزپور با بیان اینکه این موضوع از سال‌های گذشته تاکنون گلایه علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی در شفت را به دنبال داشته است، افزود: سال‌ها است که در انجمن کتابخانه های عمومی شفت از شهرداری و شورای اسلامی این شهر خواسته شده تا یک فضای و ساختمان مناسب به این اداره اختصاص دهند اما متأسفانه تاکنون عملی نشده است.
وی با اشاره به اینکه دوری از مرکز شهر و عدم دسترسی آسان مخاطبان به فضای این کتابخانه از دیگر مشکلات کتابخانه عمومی شهید چمران شفت است، گفت: تعیین یک ساختمان با فضای مناسب برای کتابخانه عمومی شهر شفت برای تأمین نیاز مخاطبان لازم و ضروری است.
رئیس کتابخانه های عمومی شفت با بیان اینکه ۳۳ هزار عنوان کتاب در کتابخانه های شهرستان وجود دارد، ادامه داد: هزار و ۱۰۱ نفر به عنوان اعضای فعال کتابخانه های عمومی شهرستان شفت هستند که از خدمات این نهاد بهره می‌برند.
وی شاخص امانت کتاب طی یک ماه در کتابخانه های عمومی شفت را حدود ۱۳۰۰ کتاب عنوان و بیان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فعالیت‌های کتابخانه ای، با استفاده از بستر فضای مجازی پویش‌هایی راه اندازی شد که با استقبال خوب مخاطبان همراه بود.
عزیزپور با اشاره به پرداخت نیم درصد شهرداری‌ها در حق کتابخانه های عمومی اشاره و با بیان اینکه شهرداری و شورای شهر احمد سرگوراب همکاری خوبی در این زمینه داشته و تمام مبالغ نیم درصد خود را پرداخت کرده‌اند، گفت: متأسفانه شهرداری شفت تاکنون در زمینه پرداخت این سهم همکاری مناسبی با کتابخانه های عمومی نداشته است.
گفتنی است بیان دیدگاه های اعضای انجمن در خصوص مباحث و موضوعات مرتبط با کتابخانه های عمومی شهرستان شفت، پایانبخش این نشست بود.
 
بيشتر
 [PageVisit]