فهرست

اخبار شهرستان‌ها

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت برگزار شد؛

تقوی: مسکن مهر رشت نیازمند کتابخانه استاندارد است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت بر ضرورت احداث کتابخانه استاندارد در مسکن شهر رشت تاکید و از آمادگی این مجموعه برای تمهیدات لازم در این خصوص خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت صبح امروز دوشنبه(12 تیر) با حضور یاسر تقوی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ کیا عاشوری، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت؛ پوریا قویدل، رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، محمدحسن عاقلمنش، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان؛ حسن آدمیت، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار رشت؛ شهرداران، بخشداران، مسئولین کتابخانه های عمومی و اعضای انجمن شهرستان رشت در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.
 
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این نشست با تبریک فرارسیدن دهه امامت و ولایت با قرائت آیه شریفه «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الأَمْرِ مِنْکمْ» از سوره مبارکه النساء «ای کسانی که ایمان آورده اید اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید پیغمبر و اولی الامر از خودتان را » این آیه شریفه از کلام اله مجید را یکی از مصادیق مهم هدایت بشر از ناحیه پروردگار متعال دانست و با بیان اینکه نقطه استمرار و حرکت به سوی قله های پیشرفت جز با عمل به سفارشات بزرگان دینی و علما و اندیشمندان حاصل نمی شود، یکی از ضروریات تحقق این پیشرفت را رجوع به مطالعه کتاب و کسب دانش و تجربه عنوان کرد.
یاسر تقوی به الزامات ایجاد بستر مناسب برای کتابخوان کردن مردم جامعه طبق تاکیدات رهبری اشاره کرد و با گلایه از برخی مسئولین در عدم همراهی و همکاری لازم در توسعه زیرساخت های مطالعاتی در گیلان، بر ضرورت رفع مشکلات مردم برای تسهیل دسترسی آنان به امکانات فرهنگی تاکید کرد.
تقوی بار دیگر سهم اندک شهر رشت در سرانه فضای مطالعاتی در کشور را یادآور شد و بهره برداری کامل از کتابخانه مرکزی رشت و احیای کتابخانه عمومی امام رضا(ع) در خیابان رسالت و نیز ایجاد کتابخانه عمومی استاندارد در مسکن مهر رشت را مرتفع کننده بسیاری از این مشکلات دانست.
وی مسکن مهر شهر رشت را از مستعدترین مناطق ایجاد کتابخانه عمومی در استان گیلان دانست و گفت: مردم مسکن مهر رشت نیازمند کتابخانه استاندار هستند.
 
فرماندار شهرستان رشت نیز در این نشست با اشاره به اهمیت مطالعه و کتابخوانی در ارتقای دانش، معرفت و بینش، اظهار کرد: در اسلام بارها به اهمیت مطالعه تأکید شده است.
وی با بیان اینکه شهرستان رشت دارای 12 کتابخانه نهادی، 190 هزار و 363 نسخه کتاب و 13 هزار و 942 نفر عضو دارد، افزود: امروز گسترش فضای مجازی جای کتاب و مطالعه را در جامعه گرفته است، در حالیکه فضای مجازی و تبادل اطلاعات در آن گذرا و موقت است اما کتاب اطلاعات ماندگار دارد لذا باید اهمیت مطالعه و کتابخوانی در جامعه تبیین شود.
سرپرست فرمانداری رشت گفت: عدم حضور و بی توجهی برخی از مدیران برای حضور در این جلسه بیانگر توجه آنها به امر کتابخوانی بوده، در حالیکه هر چه داریم از کتاب و کتاب خواندن است از زمانی که متولد می‌شویم در شکل‌گیری شخصیت ما از کودکی علاوه‌بر خانواده و محیط زندگی، آن چیزی که باعث ارتقای دانش و معرفت ما می‌شود، مطالعه و توجه به فرهنگ کتابخوانی است.
عاشوری با اشاره به اینکه مطالعه کتب تاریخی و سیره مفاخر علمی و ادبی باعث ارتقای ما می‌شوند، تصریح کرد: جلسات کتابخوانی بنابر تأکید استاندار باید مستمر برگزار شود و خروجی و نتیجه مطلوب داشته باشد، پیشنهاد می‌شود در پایان این جلسه یک عنوان کتاب هم معرفی شود.
وی با اشاره به اهمیت تأسیس کتابخانه در مسکن مهر رشت با وجود فراهم شدن عرصه، ادامه داد: با توجه به سکونت قشر عظیمی در منطقه مسکن مهر رشت، می طلبد با تأسیس یک کتابخانه در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی، نیازهای نوجوانان و جوانان را به مرکز مطالعه برطرف کنیم. شهرداران به اختصاص سهمیه نیم درصد بودجه به کتابخانه اهتمام داشته باشند.
سرپرست فرمانداری رشت با اشاره به اینکه مطالعه یکی از راه‌های ورزش مغز است، بیان کرد: فرهنگ دفاع مقدس باعث تقویت معنویت و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می‌شود لذا ترویج مطالعه این کتب هم باید تقویت شود.
 
محمدحسن عاقلمنش، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان گیلان نیز در این نشست از اهدای منظم کتاب از سوی مردم به کتابخانه های عمومی سراسر استان گیلان خبر داد و از آمادگی این مجموعه برای هر نوع همکاری برای آغاز عملیات احیای کتابخانه عمومی امام رضا(ع) رشت با استفاده از ظرفیت خیرین و نیک اندیشان سخن گفت.
 
گفتنی است در ابتدای این نشست پوریا قویدل، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت با اشاره به وجود 12 باب کتابخانه عمومی در شهرها و روستاهای این شهرستان عضویت18 هزار نفر از مردم در این مراکز را نشاندهنده نیاز روزافزون زیرساخت های لازم کتابخانه ای عنوان کرد.
قویدل همچنین از فرماندار رشت درخواست کرد با تخصیص اعتبارات مورد نیاز به توسعه بیشتر فضاهای کتابخانه ای و تجهیز این مراکز به امکانات بروز کمک کند.
گفتنی است بیان دیدگاه ها و نظرات اعضای انجمن پایان بخش نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت در سال جاری بود.

تصاویر بیشتر مربوط به این خبر را اینجا مشاهده بفرمایید.

 
كلمات كليدی : جلسه انجمن شهرستان رشت
نسخه قابل چاپ