فهرست

اخبار شهرستان‌ها

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در محفل ملی قرآنی «بهار در بهار»:

سعادت بشر با بحث کتاب و کتابخوانی بویژه کتاب مقدس قرآن دست یافتنی است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ویژه برنامه مجازی «بهار در بهار» که با قرائت و تفسیر جزء سی قرآن کریم برگزار شد گفت: رشد انسان و دستیابی به سعادت با پرداختن به موضوع کتاب و کتابخوانی، بویژه تلاوت آیات مقدس و نورانی قرآن و عمل به آن محقق می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، محفل ملی قرآنی «بهار در بهار» با قرائت و تفسیر جزء سی قرآن کریم، امروز جمعه (1 اردیبهشت) با حضور یاسر تقوی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ صفرعلی احدی، مدرس و مفسر قرآن و مسئول دارالقرآن واحد قرآن، عترت و نماز معاونت پرورشی و فرهنگی اداره آموزش و پرورش ناحیه‌ یک رشت؛  محمد فلاح پور، قاری برجسته بین المللی و برگزیده محافل و مسابقات مختلف قرآنی؛ هادی ربیعی، کارشناس مجری برنامه و از قاریان و مفسرین برجسته قران کریم؛ حسن زرنوشه فراهانی، حافظ کل قرآن و استاد دانشگاه؛ حجت الاسلام محمدی، مدرس و مفسر قرآن؛ محمود محمدی، معاون اداری و مالی اداره کل کتابخانه های عمومی استان؛ پوریا قویدل، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت؛ علیرضا ژاله جو، کارشناس امور فرهنگی این مجموعه؛ جمعی از قاریان برجسته استان گیلان و ارتباط زنده مجازی با محفل قرآنی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در کتابخانه عمومی میرزاکوچک جنگلی رشت برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این محفل قرآنی ضمن قدردانی از برگزار کنندگان محفل انس و الفت با قرآن اظهار کرد: قسم به آیه های قرآن یکی از ویژه گی هایی است که خداوند تکرار می کند.
یاسر تقوی با اشاره به اینکه خداوند در قرآن کریم اهمیت تزکیه نفس را یادآوری فرموده و این موضوع را گوشزد می کنند، افزود: خداوند متعال و رسول اکرم(ص)در وحی الهی به  انسان تاکید می کند که سعادت بشر در تزکیه نفس اوست.
تقوی با اشاره به آیات نورانی سوره اعلی، تزکیه نفس، یاد خدا و نماز را سه ویژگی دانست که ما را به خداوند نزدیک می کند و تصریح کرد:رشد انسان و دستیابی به سعادت با پرداختن به موضوع کتاب و کتابخوانی، بویژه تلاوت آیات مقدس و نورانی قرآن و عمل به آن محقق می شود.
صفرعلی احد، مسئول دارالقرآن واحد قرآن، عترت و نماز معاونت پرورشی و فرهنگی اداره آموزش و پرورش ناحیه‌ یک رشت نیز با اشاره به سوره علق و سوره نصر اولین و آخرین سوره هایی که بر پیامبر نازل شد، با تاکید بر تدبر ذر قرآن به تفسیر کوتاهی از آیات کلام الله پرداخت و گفت: سوره نصر صحبت از پیروزی است و خداوند در این سوره به ما دستور پیروی داده است.
وی با تاکید بر اینکه، پیام سوره نصر و این آیات این است که حتی زمانی که به پیروزی رسیده اید خدا را نباید فراموش کرد، گفت: همانگونه که مرد بزرگی چون بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران وقتی گزارش پیروزی و آزادسازی خرمشهر را به ایشان دادند فرمود«خرمشهر را خدا آزاد کرد».
حجت الاسلام محمدی، مفسر قرآن نیز در این محفل قرآنی با اشاره به اینکه امروز آخرین روز ماه مبارک رمضان مصادف شده با روز جمعه که متعلق به امام زمان(عج) است، گفت: ۳٠٠ آیه در شآن ایشان آمده است که نشان از توجه به امر فرج و آخرالزمان دارد.
وی ویژه گی های یک منتظر واقعی را با توجه به فرمایش امام صادق(ع)،  تقوا، ورع و اخلاق کریمانه دانست و اظهار کرد: امام زمان آمدنی نیست بلکه آوردنی است.
حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه 2 نوع انتظار سازنده و مخرب داریم افزود: انتظار سازنده ما را به پویایی، رشد و بالندگی می رساند چون برای رسیدن به آن حرکت و تلاش می کنیم اما در انتظار مخرب منتظر هیچ کاری نمی کند و معتقد هستند نباید حرکتی کرد چون زمانی که فساد زیاد شود حضرت خودشان ظهور می کنند.
وی اذعان کرد: یک منتظر واقعی باید اخلاق کریمانه داشته باشد و برای فرج زمینه سازی کند.
هادی ربیعی، کارشناس مجری برنامه و از قاریان و مفسرین برجسته قران کریم نیز در ادامه این محفل با بیان اینکه، کسانی که یک ماه در این شب ها و روزهای نورانی، پاک و سپید به حرف های خدا گوش دادند نشان از با تقوا بودن آنان است،  گفت: روز عید فطر روز گرفتن جایزه از خداوند است و مهمتر اینکه چه چیزی را از خدا بخواهیم.
حسن زرنوشه فراهانی، حافظ کل قرآن و استاد دانشگاه نیز در ارتباط زنده مجازی در این برنامه با بیان اینکه سعادتمند کسی است که در مسیر بندگی خدا باشد،  به دعاهای 44-45 صحیفه سجادیه اشاره کرد و افزود:  این دعاها دعاهای شروع و وداع ماه مبارک است که شایسته است در این روز پایانی خوانده شود.
وی اظهار کرد: امام سجاد(ع) در این دعای وداع می فرماید«چه بسیارند آزاد شدگان در تو،  چه خوشبخت است کسی که حرمت ترا رعایت می کند،  اگر با تو وداع می کنم بخاطر خستگی و دلزدگی نیست بلکه بسیار هم شیرین و گوارا بود و....»
زرنوشه با اشاره به اثر ماه مبارک رمضان بیان کرد: کسی که در این ماه مشغول بندگی خدا باشد از غضب خدا نجات می یابد و به کامیابی و خوشنودی و رضای حق دست پیدا می کند.
همچنین این نشست‌ها با اجرای برنامه‌های متنوعی چون مسابقات قرآنی، معرفی کتاب های تربیتی، پیام قرآنی، آموزش نکات قرآن با عنوان «یک آیه، یک مهارت»، قصه‌های فکری و قرآنی، اجرای پویش «منم اومدم» (با دعوت از دوستان برای پیوستن به این محافل) و اعلام نفرات برتر مسابقات روزهای گذشته همراه بود.
محفل قرآنی بهار در بهار با قرائت سوره های نازعات، انس، حمد و شمس توسط محمد فلاح پور از قاریان برجسته بین المللی قرآن کریم و ارتباط زنده مجازی با محفل قرآنی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به میزبانی کتابخانه عمومی میرزاکوچک جنگلی رشت برگزار شد.
كلمات كليدی : محفل قرآنی , بهار در بهار
نسخه قابل چاپ