فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به میزبانی کتابخانه عمومی گوراب زرمیخ؛

کارگاه آموزشی ازدواج و ملاک های انتخاب همسر در شهرستان صومعه سرا برگزار شد

با همکاری اداره کتابخانه های عمومی و بهزیستی شهرستان صومعه سرا، کارگاه آموزشی ازدواج و ملاک های انتخاب همسر در کتابخانه عمومی گوراب زرمیخ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان و به نقل از آرزو عباس زاده، رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان صومعه سرا، کارگاه آموزشی "ازدواج و ملاک های انتخاب همسر" در کتابخانه عمومی گوراب زرمیخ برگزار شد.
کارگاه آموزشی "ازدواج و ملاک های انتخاب همسر" در کتابخانه عمومی گوراب زرمیخ با حضور سیده مریم حقیری کارشناسی ارشد روانشناسی برای بانوان عضو کتابخانه و با هدف افزایش آگاهی از معیار های انتخاب همسر، برگزار شد.
سیده مریم حقیری، ازدواج را یکی از مهم ترین انتخاب های زندگی دانست که در صورت آگاهی از معیارهای آن می توان همسر مناسبی انتخاب کرد، که لازمه آن علاوه بر خود شناسی، دیگر شناسی است.در ادامه ایشان ضمن توجه به بحث ازدواج در قرآن کریم و روایات معصومین (ع) آن ها را یکی از ارزشمند ترین منابعی خواند که می توان برای آشنایی با ملاک های انتخاب همسر مناسب، در نظر داشت.
حقیری، با اشاره به حدیثی از پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) درباره ازدواج که می فرمایند "کسی که ازدواج کند نصف دینش را حفظ کرده است"، به بیان مطالبی در خصوص تاکید دین مبین اسلام به تشکیل خانواده پرداخته و ازدواجی را درست دانست که مبتنی بر شناخت صحیح و کامل از خود و طرف مقابل باشد.
کارشناس ارشد روانشناسی در ادامه با توجه به منابع گرانقدر دین مبین اسلام، ملاک های انتخاب های همسر را به دو دسته فرعی و اصلی تقسیم کرده و ملاک های اصلی را ویژگی هایی دانست که نباید نادیده گرفته شوند و این در حالی است که ملاک های فرعی اهمیت کمتری نسبت به اصلی ها دارند که رعایت کردن آن ها احتمال بروز اختلاف بین زوجین را به حداقل می رساند.
وی همچنین اخلاق مداری، سلامت جسمی و روانی، اشتراک در اعتقادات دینی، بلوغ فکری و عاطفی را از جمله ملاک های اصلی و تناسب سنی، تناسب ظاهری، تناسب اقتصادی، تناسب سطح تحصیلات، تناسب فرهنگی، اجتماعی و تناسب ویژگی های روحی و روانی را از جمله ملاک های فرعی انتخاب همسر برشمرد.
در پایان کارگاه آموزشی عباس زاده، رییس اداره کتابخانه های عمومی صومعه سرا ضمن تشکر از مربی کارگاه و بانوان علاقمندی که در کارگاه حضور فعال داشتند، با ذکر حدیثی از پیامبر (ص)، که فرمودند «بهترین ازدواج ها، آسانترین آن هاست.» به همکاری دو اداره کتابخانه های عمومی و بهزیستی شهرستان جهت برگزاری کارگاه های آموزشی اشاره کرده و اظهار امیدواری داشت که برگزاری این کارگاه کاربردی مقدمه ای برای مطالبه گری اعضا جهت برگزاری کارگاه های مشابه باشد.

كلمات كليدی : کارگاه آموزشی , کتابخانه عمومی گوراب زرمیخ , شهرستان صومعه سرا
نسخه قابل چاپ