فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به میزبانی کتابخانه عمومی خیرساز شمسی موسوی واجارگاه؛

طرح سفیران دانایی در رودسر رونمایی شد

در مراسمی به میزبانی کتابخانه عمومی خیرساز شمسی‌ موسوی واجارگاه شهرستان رودسر، طرح ابتکاری سفیران کتاب رونمایی و آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، مراسم رونمایی از طرح استانی "سفیران دانایی" روز پنجشنبه (26آبان) با حضور یاسر تقوی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان، صادقی پور و شمسی موسوی از خیرین کتابخانه ساز استان، زهرا اخوان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رودسر، جمعی مسئولین شهرستان رودسر، اعضای کودک کتابخانه و دانش آموزان و والدین آنها در کتابخانه عمومی خیرساز شمسی موسوی واجارگاه شهرستان رودسر برگزار شد.
 
مدير کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در مراسم رونمایی از طرح "سفیران دانایی" با تبریک هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار به حضار و دانش آموزان اظهار کرد: "سفیر دانایی" طرحی است که برای مخاطبین فعال کتابخانه‌ها ویژه کودکان و نوجوانان زیر ۱۲ سال تعریف شده و مخاطبین را در فعالیت‌های کتابخوانی درگیر می‌کند. 
وی با اشاره به اینکه طرح سفیران دانایی دارای سه پله مختلف بوده که مخاطب به میزان فعالیتی که در دوره سه ماهه دارد یک پله ارتقا پیدا می‌کند، گفت: نهایتا مخاطب با لوح طلایی که کسب می‌کند به عنوان کتابخوان برگزیده شهرستان یا استان انتخاب شده و در جشن ملی سالیانه شرکت می‌کند که در آینده به عضویت رایگان کتابخانه‌ها در می‌آید.
به گفته تقوی، تلاش نهاد کتابخانه‌ها هویت‌بخشی به مخاطبینی است که کارت عضویت کتابخانه‌ها را دارا هستند تا بتوانند از خدمات فرهنگی و اجتماعی بهره‌مند شوند. 
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی گیلان با تاکید بر لزوم توسعه طرح‌های مدون کتابخوانی برای همه گروه‌های سنی جامعه بیان کرد: همراهی و همکاری مخاطبین با مجموعه کتابخانه‌ها ضروری است و یقینا کتابخانه‌ها بدون مخاطبین هویت خود را از دست خواهند داد. 
تقوی با اشاره به اینکه متاسفانه وضعیت کتاب و مطالعه در جامعه امروزی قابل دفاع نیست، افزود: از مسؤولین امر انتظار می‌رود پای کار آیند و مساله کتاب و کتابخوانی را جدی بگیرند چرا که هر جامعه‌ای که پیشرفت کرده از محصول کتاب استفاده کرده است. 
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی گیلان با اشاره به فعالیت ۸۵ باب کتابخانه عمومی با فضای عمومی ۲۸ هزار مترمربع و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نسخه کتاب در سطح گیلان گفت: با توجه به پیشینه فرهنگی مردم گیلان این مقدار زیرساخت فضای کتابخانه‌ها کافی نبوده و نیازمند اصلاح و توسعه است تا امکان تزریق کتاب جدید داشته باشند. 
وی با اشاره به مشکل سرانه فضای مطالعه در گیلان بیان کرد: به دلیل مشکلات عدیده دولت، لازم است تا خیرین کتابخانه‌ساز وارد میدان شده و به زیرساخت‌های فرهنگی جامعه کمک کنند. تقدیر از صادقی پور و شمسی موسوی، خیرین کتابخانه ساز از دیگر محورهای مراسم رونمایی از طرح سفیران کتاب در کتابخانه عمومی شمسی موسوی واجارگاه بود.
گفتنی است طرح "سفیران کتاب" طرحی ابتکاری از سوی مسئول و کتابداران کتابخانه عمومی ابوجعفر هوسمی رودسر بوده و در این طرح ضمن اعطای نشان هایی در سطوح مختلف به رنگ های آبی، سبز و طلایی اعضای کتابخانه، در فعالیت های کتابخانه مشارکت داده می‌شود.

تصاویر بیشتر مربوط به این خبر را در اینجا ببینید.
كلمات كليدی : سفیران دانایی , کتابخانه عمومی شمسی موسوی , واجارگاه , شهرستان رودسر
نسخه قابل چاپ