فهرست

اخبار شهرستان‌ها

مدیر کل کتابخانه های عمومی گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی رشت:

بهره برداری از کتابخانه مرکزی رشت را معطل اختلافات بین دستگاهی نکنید

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان تاکید کرد: پروژه کتابخانه مرکزی رشت بزرگترین ظرفیت فرهنگی شمال کشور است و نباید درگیر اختلافات بین دستگاهی شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت بعد از ظهر امروز چهارشنبه(18آبان) با حضور یاسر تقوی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ رسول امام پناهی، فرماندار شهرستان رشت؛ پوریا قویدل؛ سرپرست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان؛ محمدحسن عاقلمنش، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان گیلان؛ بخشداران، شهرداران، اعضای شورای اسلامی رشت، مسئولین کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، اعضای انجمن و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات فرمانداری رشت برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این نشست که منظور بررسی مشکلات کتابخانه های عمومی شهرستان رشت و رفع موانع موجود در مسیر بهره برداری از کتابخانه مرکزی رشت و احداث کتابخانه های عمومی امام رضا(ع) و مسکن مهر برگزار شد با اشاره به پیشینه غنی فرهنگی شهر رشت و وجود نام آوران و ادیبان بسیار در این خطه بر لزوم توجه بیشتر به مقوله های فرهنگی در عصر جدید تاکید و این وظیفه را متوجه تمام متولیان امر در این شهرستان عنوان کرد.
یاسر تقوی با ظهار تاسف از کمبود سرانه فضای مطالعاتی در شهر رشت، به مشکلات موجود در مسیر احداث و گسترش فضاهای کتابخانه ای اشاره کرد و از وضعیت کتابخانه مرکزی رشت به عنوان بزرگترین کتابخانه عمومی شمال کشور ابراز نگرانی کرد.
وی با اذعان به برخی مشکلات در مسیر تحقق وعده مسئولین استانی در بهره برداری از این کتابخانه خاطرنشان کرد: متاسفانه نگاهی که در مدیریت درون شهری به موضوع ایجاد کتابخانه های عمومی وجود دارد بر مبنای بده بستان است و این در صورتی است که موضوع فرهنگ موضوعی فرابخشی بوده و نیازمند هم افزایی همه متولیان از جمله مدیریت شهری می باشد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اذعان به اینکه مرکز استان گیلان در بین مراکز کشور کمترین سرانه فضای مطالعه را داراست گفت: بهره برداری کامل از کتابخانه مرکزی رشت سرانه فضای مطالعاتی شهر رشت را به میزان  4برابر افزایش داده و  بسیاری از شاخص های مطالعاتی در استان را  ارتقاء خواهد داد.
تقوا با انتقاد از عملکرد برخی دستگاه ها در کم کاری در حوزه تکمیل کتابخانه مرکزی رشت گفت: به دنبال عدم دغدغه مندی برخی افراد در مدیریت شهری، بهره برداری از کتابخانه مرکزی رشت بعنوان بزرگترین ظرفیت فرهنگی شمال کشور، معطل مانده و مردم از این حیث دچار مشکل عدیده ای در استفاده از امکانات مختلف این مرکز فرهنگی هستند.
وی
همچنین با بیان اینکه اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان تنها بهره بردار این پروژه بوده و هرگز ادعایی بر مالکیت آن نداشته و نخواهد داشت گفت: بهره برداری از کتابخانه مرکزی رشت را معطل اختلافات بین دستگاهی نکنید.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در پایان صحبت های خود اضافه کرد: پروژه کتابخانه مرکزی رشت سرمایه فرهنگی برای مردم این شهر و استان گیلان است و همه ما باید برای رفع مشکلات در مسیر تحقق وعده دولت در ایجاد زمینه رضایتمندی مردم تلاش کنیم و ما به عنوان مجموعه بهره بردار این کتابخانه از همه ظرفیت های خود برای تجهیز این مرکز، بلافاصله پس از واگذاری آن به مجموعه استفاده کرده و در کمترین زمان ممکن آماده میزبانی از خیل عظیم علاقمندان به کتابخوانی خواهیم بود.
تصاویر بیشتر این نشست را اینجا ببینید.
كلمات كليدی : رشت , جلسه انجمن , یاسر تقوی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان , کتابخانه مرکزی رشت
نسخه قابل چاپ