فهرست

اخبار شهرستان‌ها

مدیرکل کتابخانه‌های استان گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شفت:

موضوع کتاب و کتابخوانی باید به یک گفتمان تبدیل شود

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در جلسه‌ انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شفت فرهنگ را طبق فرمایشات موکد مقام معظم رهبری اولویت اول کشور دانست و با تاکید بر اینکه بدون توجه به مقوله کتاب و کتابخوانی اعتلای فرهنگ تحقق نمی‌یابد اذعان کرد: موضوع کتاب و کتابخوانی باید به یک گفتمان تبدیل شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان شهرستان شفت صبح امروز دوشنبه(۱۶ آبان) با حضور یاسر تقوی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان و مهدی نقدی، فرماندار شفت، زینب عزیز پور، رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، رضا نیکویی، شهردار احمدسرگوراب، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شفت، شهردار شفت، نمایندگان ادارات شهرستان، مسئولین کتابخانه ها، اعضای انجمن و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد. 
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این نشست ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدای ایران اسلامی خصوصا شهدای امنیت و اشاره به در پیش بودن سی امین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار به برگزاری ده ها برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان گیلان اشاره و این هفته را فرصتی برای ارائه خدمات و فعالیت های متنوع این مجموعه به مردم عزیز گیلانی عنوان کرد. 
یاسر تقوی به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص لزوم برنامه کلان در حوزه گسترش فرهنگ مطالعه اشاره و مدیریت، برنامه‌ ریزی و منابع مالی را سه ویژگی مهم برای رسیدن به اهداف مد نظر معظم له عنوان کرد. 
تقوی همچنین با اذعان به مشکلات فراوان در مسیر مجموعه کتابخانه های عمومی برای رسیدن به اهداف خود گفت: با توجه به تامین منابع جاری کتابخانه های عمومی از محل نیم درصد شهرداری ها، در حال حاضر همان منابع مالی نیم درصدی اندک که از سوی برخی شهرداری ها به کتابخانه‌ها پرداخت می‌شود بیشتر صرف امور جاری می‌گردد و با این منابع امکان اجرای برنامه‌های کلان فرهنگی و کتابخانه‌ای وجود ندارد.
وی از مشکلات متعدد فرهنگی بویژه در حوادث اخیر سخن گفت و با بیان اینکه یکی از دلایل آن اهمیت ندادن به حوزه کتاب و کتابخوانی است افزود: کتاب و کتابخوانی نقطه آغاز اتفاقات مثبت فرهنگی، رشد آگاهی های اجتماعی و زمینه ساز جامعه ای پویاست. 
تقوی فرهنگ را طبق فرمایشات موکد مقام معظم رهبری اولویت اول کشور دانست و با تاکید بر اینکه بدون توجه به مقوله کتاب و کتابخوانی اعتلای فرهنگ تحقق نمی‌یابد اذعان کرد: موضوع کتاب و کتابخوانی باید به یک گفتمان تبدیل شود. 
مدیرکل کتابخانه‌های استان گیلان نبود امکانات سخت‌افزاری کافی و لزوم به روزرسانی آنها و استهلاک تجهیزات را مشکل مبتلابه همه کتابخانه‌های استان ذکر کرد و یادآور شد: فرمانداران استان در تخصیص اعتبارات سال جاری توجه ویژه ای به کتابخانه داشته باشند تا بتوانیم یکبار برای همیشه مشکل میز و صندلی‌های چوبی کتابخانه‌ها که مناسب فضای مطالعه نیست را حل کنیم.
وی نیاز کتابخانه‌های استان گیلان به کتابها و منابع بیشتر را هم برای پاسخگویی مناسب به نیاز مخاطبین عنوان و با بیان اینکه محرومیت و منابع مالی محدود شهرستان شفت و موضوع پرداخت سهم نیم درصد شهرداری ها از اصلی ترین موانع رفع مشکلات این شهرستان است بر لزوم تزریق اعتبارات کافی برای توسعه کمی و کیفی این مجموعه در شهرستان تاکید کرد. 
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان کتابخانه مرکزی شفت را دغدغه مهم اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان ذکر کرد و اظهار داشت: تنها اعتباری که از درصد تخصیص بالایی برخوردار است، اعتبارات استانی است که متاسفانه امسال از این امکان در شهرستان شفت بی بهره هستیم و اعتبارات عمرانی ما در این حوزه صفر است که مشکل عدم احداث کتابخانه مرکزی شفت را در پی خواهد داشت.
تقوی با تاکید بر اینکه اخیرا بین نهاد کتابخانه‌های عمومی و دادگستری تفاهمنامه مشترکی منعقد شده است گفت: طبق این تفاهم‌نامه قرار است قضاتی که احکام حبس را صادر می‌کنند برای مجازات جایگزین حبس خدمات به کتابخانه‌ها را مدنظر قرار دهند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در پایان به ظرفیت بسیار ارزشمند ماده ۱۷۲ قانون مالیات های مستقیم برای حمایت صاحبان صنایع از کتابخانه های عمومی بصورت احداث این مراکز، توسعه، یا تجهیز و تهیه منابع کتابخانه ای اشاره و آن را فرصت بسیار خوبی برای مدیران و مسئولان بنگاه های اقتصادی برای هزینه کرد مالیات های خود در مسیر رشد و تعالی فرهنگ مطالعه برشمرد. 
مهدی نقدی، فرماندار شهرستان شفت نیز در این نشست اظهار داشت: از همه شهرداران و دیگر متولیان برای اعتلای حوزه فرهنگ بالاخص کتاب و کتابخوانی قدردانی میکنم و انتظار دارم این تلاشها استمرار پیدا کند.
فرماندار شهرستان شفت کار فرهنگی را کاری ارزشمند و دارای اثراتی بسیار بزرگ و مهم در سطح جامعه خواند و عنوان کرد: از نگاه بلند و نوع رویکرد مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان گیلان هم تشکر می کنیم و تلاش داریم در این حوزه حمایت‌ها و پشتیبانی های لازم را از این نهاد تاثیرگذار فرهنگی داشته باشیم.
نقدی با بیان اینکه در حوزه فرهنگ و کتاب و کتابخوانی و در مورد بخشی از مشکلاتی که هم‌اینک در کف جامعه است، همه مسئول هستیم اضافه کرد: جلوگیری از تبعیض و ارائه خدمت صادقانه و مستمر به مردم یکی از راههای برون رفت از مشکلات است.
وی اینکه دشمن برای نوجوانان و جوانان کشورمان برنامه وسیعی تدارک دیده است را مورد اشاره قرار داد و اذعان کرد: تورم و بیکاری از جمله مشکلات اساسی ما در حوزه اقتصاد است اما می‌توانیم با تلاش و پشتکار مضاعف از سد این مشکلات عبور کنیم.
فرماندار شهرستان شفت اجرای هر چه بیشتر پروژه‌های فرهنگی در این شهرستان با استفاده از اعتبارات استانی را خواستار شد و ابراز داشت: شهرستان شفت شهرستان محروم و کم برخوردار استان گیلان محسوب می‌شود و یکی از وجوه محرومیت آن هم در حوزه کارهای فرهنگی است.
نقدی خاطرنشان کرد: مقولات فرهنگی در توسعه شهرستان شفت و عبور آن از محرومیت بسیار حائز اهمیت است و فرمانداری حتما برای تحقق این هدف با نهادهایی همچون کتابخانه‌های عمومی استان گیلان همراهی و مشارکت لازم را خواهد داشت.
گفتنی است زینب عزیزپور، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شفت نیز در ابتدای این نشست با ارائه گزارشی به وجود ۴ باب کتابخانه عمومی در این شهرستان اشاره کرد و به اجرای برنامه های مختلف فرهنگی با هدف جذب اقشار مختلف مردم در شهرها و روستاها به این مجموعه سخن گفت.
زینب عزیزپور همکاری ادارات مختلف شهرستان نظیر آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهزیستی و سپاه پاسداران را در حوزه اجرای برنامه های متعدد فرهنگی، دلگرم کننده و در جهت اعتلای فرهنگ مطالعه دانست.
وی اظهار امیدواری کرد با احداث کتابخانه مرکزی شهر شفت، جهش مناسبی از لحاظ سرانه فضای مطالعه و دیگر شاخص ها نصیب این منطقه شود.
عزیزپور به رتبه ۴ کتابخانه های عمومی شفت در شاخص امانت کتاب در گیلان نیز اشاره و مردم این منطقه را علاقمند به مطالعه و لایق کتابخانه ای مستقل و در خورشأن آنها توصیف کرد. 
بیان دیدگاه ها، نظرات و ایده های مختلف از سوی اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شفت پایان‌بخش این نشست بود. 
تصاویر بیشتر این نشست را اینجا ببینید.
كلمات كليدی : جلسه انجمن , شفت
نسخه قابل چاپ