فهرست

اخبار شهرستان‌ها

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی صومعه سرا تاکید کرد؛

حضور فعال کتابخانه های عمومی صومعه‌سرا در برگزاری پویش های کتابخوانی

پریسا کرمی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی صومعه سرا گفت: کتابخانه های این شهرستان را در برگزاری و جلب مشارکت در بسیاری از پویشها و برنامه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان پویا و موفق بوده اند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان صومعه سرا امروز یکشنبه (۹مرداد) به ریاست مهدی صفاتی، سرپرست فرمانداری این شهرستان و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان، آرزو عباس زاده، رئیس اداره کتابخانه های عمومی صومعه سرا، معاونین فرماندار، بخشداران، شهرداران، مسئولین کتابخانه های عمومی صومعه سرا، فرمانده سپاه ناحیه این شهرستان، روسای ادارات تبلیغات اسلامی، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، نمایندگان ادارات مختلف، اصحاب رسانه و چهره های فرهنگی در سالن اجتماعات فرمانداری صومعه سرا برگزار شد. 
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در این جلسه ضمن تسلیت فرارسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام اظهار داشت: مقام معظم رهبری در مورد کتاب و کتابخوانی دغدغه‌های بسیاری دارند و این دغدغه را بارها به زبان آورده‌اند.
پریسا کرمی با بیان اینکه در دنیای امروز وقتی می‌خواهند میزان توجه یک جامعه را برای پیشرفت و ترقی سنجش نمایند میزان توجه جامعه به مباحث علمی، تولید علم و مطالعه را مورد سنجش و واکاوی قرار می‌دهند خاطرنشان کرد: این دو مقوله با یکدیگر تعامل و ارتباطی ناگسستنی دارند.
کرمی با تاکید بر اینکه در حال حاضر در بسیاری از کشورها بهترین فضاها به فضاهای کتابخانه‌ای اختصاص دارد اذعان کرد:‌ در این کشورها مردم بهترین اوقات خود را در کتابخانه‌ها می‌گذرانند بنابراین شاخص‌های فرهنگی در این جوامع رشد چشمگیری پیدا کرده است.
وی میزان دغدغه‌مندی شهرستان صومعه‌سرا به مباحث کتاب و کتابخوانی را قابل قبول دانست و یادآور شد: شهرستان صومعه‌سرا در بسیاری از پویشها و برنامه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان حضوری فعال داشته است. 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان گسترش سرانه فضای مطالعاتی به ویژه در شهرستان صومعه‌سرا را خواستار شد و اضافه کرد: انتظار داریم برای ارتقا این شاخص اگر فضایی مناسب در اختیار هست حق انتفاع آن به حوزه کتابخانه‌ها اختصاص داده شود تا بتوانیم ضمن تجهیز آن خدمات لازم را به مخاطبان ارائه دهیم.
کرمی کتابخانه مادر و کودک را از جمله ظرفیت‌های خوب شهرستان صومعه‌سرا به عنوان کتابخانه‌ای شاداب و پویا دانست و عنوان کرد: از همه مسئولانی که در این جلسه حضور دارند تقاضا میکنم برنامه‌های خود را برای بهبود فضای کتاب و کتابخوانی عرضه نمایند زیرا این جلسه در حقیقت اتاق فکر مجموعه نهاد کتابخانه‌های عمومی محسوب می‌شود. 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان اذعان کرد: مخاطبان ما در شهرستان صومعه‌سرا به کتاب و حضور در فضای کتابخانه‌ای علاقه بسیار زیادی دارند و امیدواریم به این نهاد در حوزه جبران کمبود منابع کتاب کمک شود.
وی خاطرنشان کرد:‌ هر چه قدر دانش و آگاهی مخاطبان حوزه کتاب و کتابخوانی را افزایش دهیم زمینه بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در جامعه بدون هزینه‌های گزاف مسدود میشود و می‌توانیم منابع خود را در امورات بهتری جهت تعالی جامعه صرف نماییم.
*صفاتی: ​غفلت از حوزه فرهنگی مهمترین دلیل افزایش طلاق در گیلان
سرپرست فرمانداری شهرستان صومعه سرا نیز در این نشست ضمن تقدیر از عملکرد مجموعه کتابخانه های عمومی این شهرستان با بیان اینکه توسعه فرهنگ مطالعه لازمه داشتن جامعه پویا و خلاق است اظهار داشت: فرهنگ هر کشوری به دانش آن مملکت و مردمی که در آن زندگی می‌کنند وابسته است.
مهدی صفاتی ادامه داد: امروزه اگر بخواهیم کشورمان را از حیث شاخص‌های ارزیابی کتابخوانی مورد سنجش قرار دهیم می‌توانیم این بازخورد را در نوع رفتار مردم مشاهده و تحلیل کنیم. 
صفاتی با بیان اینکه موضوع ارتقاء فرهنگ کتابخوانی تنها به اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان برنمی‌گردد تصریح کرد: برای ارتقا این شاخص در کشورمان و استانمان باید سایر دستگاه‌های ذی‌ربط نیز همکاری و همراهی لازم را داشته باشند.
وی توسعه فرهنگی را پایه و اساس بسیاری از موضوعات دیگر یک جامعه دانست و اضافه کرد: اگر طبق آمار و ارقام از هر سه ازدواج در استان گیلان دو ازدواج منجر به طلاق می‌شود یکی از مباحث و دلایل آن حوزه فرهنگی و سبک زندگی است که متاسفانه از آن غافل هستیم.
فرماندار شهرستان صومعه‌سرا آموزش فرهنگ و سبک زندگی از سنین پایه در مدارس را مورد تاکید قرار داد و گفت: شهرداری‌ها با مشکلات اعتباری و مالی مواجهند اما انتظار داریم نسبت به افزایش تعاملات و پرداخت سهم نیم درصد خود به حوزه کتابخانه‌ها اقدام کنند.
صفاتی اینکه گیلان پیرترین استان کشور لقب گرفته را از مشکلات مهم این استان ذکر کرد و ابراز داشت: این موضوع جزو دغدغه‌های مقام معظم رهبری هم هست و خوب است در حوزه کتابخوانی و فرهنگ ما بر روی این امر هدف‌گذاری انجام دهیم.
وی با بیان اینکه عمل در حوزه فرهنگی و سبک زندگی اسلامی برای کاهش آثار آسیب‌های اجتماعی نظیر طلاق و گسست خانواده‌ها دیگر با اقدامات جزیره‌ای قابل حل نیست اظهار داشت: اگر قرار است کاری در این بخش انجام شود همه دستگاه‌ها باید دست به دست هم داده یک هدف را دنبال کنند. 
فرماندار شهرستان صومعه‌سرا خاطرنشان کرد: امروز در بستر جامعه که نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که حجم مشکلات به خصوص در حوزه عفاف و حجاب بسیار زیاد است اما با بخشنامه نمی‌توان هیچ کاری انجام داد بلکه در این عرصه باید به صورت ریشه‌ای و فرهنگ اجتماعی ورود کنیم.
*عباس زاده: تکمیل کتابخانه عمومی روستای تنیان در انتظار مساعدت مسئولین شهرستان است
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان صومعه سرا نیز در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان در گزارشی به اقدامات مختلف این مجموعه اشاره و اجرای طرح های کتاب دوخان، راه اندازی شبکه مجازی دسترسی به بانک های اطلاعاتی برای استفاده پژوهشگران، دانشجویان و عموم مردم را از جمله مهمترین خدمات به شهروندان توصیف کرد. 
آرزو عباس زاده همچنین با بیان اینکه عملیات ساخت کتابخانه عمومی روستای تنیان تا کنون تنها20درصد پیشرفت فیزیکی داشته است بر ضرورت اختصاص اعتبارات عمرانی برای تکمیل این پروژه تاکید کرد. 
عباس زاده همچنین اظهار امیدواری کرد مردم صومعه سرا و بخش ها و روستاهای دارای کتابخانه با حمایت شهرداران و پرداخت سهم نیم درصدی، شاهد اجرای برنامه های مختلف و بهره مندی از امکانات و منابع جدید در این مجموعه باشند. 
گفتنی است بیان دیدگاه ها و نظرات اعضای انجمن در خصوص موضوعات مطرح شده، پایان‌بخش این نشست فرهنگی با هدف رفع نیازها و برنامه ریزی های آینده بود. 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ