فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت هفته ملی جمعیت؛

دو کارگاه آموزشی در کتابخانه های عمومی جیرنده و توتکابن برگزار شد.

همزمان با فرا رسیدن هفته ملی جمعیت، کارگاه آموزشی حمایت از خانواده (فرزند آوری و فرزندپروری) در کتابخانه عمومی شادروان حبیب نصرالله زاده جیرنده و امام علی (ع) توتکابن با همکاری آموزش و پرورش و مرکز بهداشت شهرستان رودبار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، کارگاه آموزشی فرزند آوری و فرزند پروری در کتابخانه عمومی توتکابن و جیرنده به مناسبت هفته ملی جمعیت با همکاری آموزش و پرورش و مرکز بهداشت و با حضور ضرغام مهرگان فرد و شروین حجت، از کارشناسان روانشناس و مامایی مرکز بهداشت شهرستان رودبار و جمعی از مسئولین و اعضا برگزار شد.
در جریان این نشست شروین حجت، کارشناس روانشناس مرکز بهداشت با برشمردن اهمیت تغذیه و لزوم سوخت و ساز مناسب در دوران نوجوانی و اجتناب از پرخوری در این سنین  خاطرنشان کرد: در صورتی که تغذیه مناسب باشد و تمام مواد لازم به بدن برسد، هم انرژی مورد نیاز نوجوان به حد کافی تأمین خواهد شد و هم نیازی به رژیم خاص غذایی وجود نخواهد داشت. زیرا نوجوانان و جوانان به دلیل سوخت و ساز بالای بدن و فعالیت زیاد به انرژی بیشتری نیاز دارند.
این کارشناس در ادامه پرخوری زیاد در این دوران را عامل چاقی بیش از حد نوجوان دانست و گفت: این عامل نگران کننده در مرحله بعد به رژیم درمانی منجر می شود.
وی اضافه کرد: صبحانه وعده غذایی مهمی برای نوجوانان است، زیرا صبحانه ناکافی یا کم کالری گاهی می تواند زمینه ساز کمبودهای تغذیه ای شود. توصیه می شود که در برنامه غذایی نوجوانان سه گروه اصلی مواد غذایی شامل : چربی ها ، مواد قندی و نشاسته ای و پروتئین ها حتماً وجود داشته باشد .
در ادامه این نشست ضرغام مهرگان فرد، کارشناس مامایی بر اهمیت توجه برای فرزندان تاکید کرد و لزوم تهیه برنامه مناسب برای کودک را امری بسیار مهم عنوان کرد و  تدوین برنامه منظم غذایی برای کودکان و نوجوانان و خواندن کتاب به صورت روزانه را موجب افزایش سطح هوش و توانایی های فرزندان دانست.
این کارشناس گنجاندن فعالیت‌های فوق برنامه روزانه در اوقات فراغت فرزندان و گوش دادن به صحبت‌های آنان، برخورد توام با احترام، همدلی، تشویق کمک داوطلبانه به دیگران و پاداشرا به منظور منظور تربیت صحیح  دانست.
گفتنی است کتابخانه های شهرستان رودبار نیز پیش از این میزبان نشست ها و کارگاه های آموزشی متنوعی بوده که با استقبال اعضا و مراجعین قرار گرفته است.

 
كلمات كليدی : رودبار , برنامه فرهنگی , کارگاه آموزشی , جیرنده
نسخه قابل چاپ