فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به میزبانی کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) رشت؛

کارگاه آموزشی عوارض کم تحرکی بر سلامت انسان برگزار شد

به میزبانی کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی و با همکاری مرکز بهداشت شهرستان رشت، کارگاه آموزشی عوارض و اثرات کم تحرکی برسلامت انسان باحضور جمعی از بانوان و اعضا در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، به منظور آگاهی بخشی اثرات مثبت ورزش و فعالیت های بدنی بر سلامت جسمی افراد،"کارگاه آموزشی عوارض واثرات کم تحرکی برسلامت انسان" هفته گذشته و با همکاری مشترکی از سوی کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) و مرکز بهداشت شهرستان رشت، با حضور شیرین شهسواری،  دکترای فیزیولوژی ورزشی و کارشناس مرکز بهداشت، فرزانه ایمانی، مسئول کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع)، کتابداران، جمعی از بانوان و اعضای این مرکز فرهنگی در سالن اجتماعات کتابخانه برگزار شد.
کارشناس مرکز بهداشت شهرستان رشت در این کارگاه آموزشی ضمن تشکر از برگزاری این کارگاه آموزشی در محیط کتابخانه به نقش مهم این مجموعه فرهنگی در آگاهی بخشی عوامل مهم بروز بیماری های ناشی از کم تحرکی در مردم بویژه بانوان اشاره کرد.
سارا شهسواری با برشمردن برخی از اقدامات مهم برای جلوگیری از صدمات ناشی از عوارض کم تحرکی بویژه در بانوان تغذیه صحیح، ورزش و دوری از هرگونه استرس و تنش های روانی را عامل مهم بازدارنده در این خصوص عنوان کرد.
این دکترای فیزیولوژی ورزشی همچنین با اشاره به هرم ورزشی و غذایی برای داشتن سلامت بدنی به چهار مرحله مهم هرم ورزشی در علم آناتومی اشاره و فعالیت های روزانه شامل پیاده روی، باغبانی و... را مرحله اول این نمودار عنوان کرد.
شهسواری همچنین ورزش های فعال شامل فوتبال، والیبال و...تمرین های هوازی (دویدن ،دوچرخه سواری وغیره ..) را در مرحله دوم، تمرین های قدرتی وکششی را در مرحله سوم و استراحت بعد از فعالیت های بدنی را گام چهارم برای رسیدن به وضعیت ایدآل بدنی دانست.
وی همچنین هرم غذایی مطلوب برای بدن را شامل چهار مرحله، نان، ماکارونی و غلات؛ میوه ها و سبزی ها؛ گوشت و تخم مرغ و شیر و لبنیات و در مرحله چهارم چربی ها و شیرینی ها توصیف کرد.
این کارگاه آموزشی با پرسش شرکت کنندگان از کارشناس مرکز بهداشت در کارگاه آموزشی و آشنایی با عوامل مهم رفع مشکلات کم تحرکی پایان یافت.
گفتنی است کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) رشت از کتابخانه های عمومی فعال استان در زمینه برگزاری برنامه های فرهنگی، محافل ادبی و کارگاه های آموزشی با حضور چهره های شاخص این حوزه ها می باشد.
 


نسخه قابل چاپ