فهرست

اخبار شهرستان‌ها

معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان (20)

کتابخانه عمومی شهدای هشتم شهریور غازیان بندر انزلی، مجموعه ای فرهنگی در دل شهر

کتابخانه عمومی شهدای هشتم شهریور غازیان بندر انزلی با قدمتی 40 ساله مجموعه ای فرهنگی دارای بخش های گوناگون برای تامین نیازهای مردم در طول این سالها بوده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، بسته خبری معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان که در سال گذشته به صورت هفتگی تهیه شد، در سال جدید نیز ادامه یافته و سعی خواهیم کرد تا شما را با فعالترین کتابخانه های عمومی استان گیلان آشنا و اقدامات مهم این مجموعه ها را مرور کنیم.
در بیستمین بخش از این بسته خبری کتابخانه عمومی شهدای هشتم شهریور غازیان جهت آشنایی عموم علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی معرفی می شود.
کتابخانه عمومی شهدای هشتم شهریور غازیان با قدمتی بیش از 40 سال، در سال ۱۳۶۱ در خیابان آذربایجان، کوچه شهدای هشتم شهریور تاسیس شد، این محله قدیمی که از دیرباز یکی از مناطق مهم شهر بندر انزلی شناخته می شود، با داشتن بازارهای محلی، اماکن تجاری، مذهبی و ... محل آمد و شد مردم از اقصی نقاط مختلف به این محله بوده است.
کتابخانه عمومی شهدای هشتم شهریور که در محله غازیان بندر انزلی قرار گرفته است با مساحت ۵۰۰ مترمربع و ۲۲۰متر زیربنا دارای بخش های مختلفی چون بخش نشریات، بخش کودک، بخش جستجوی کتاب ویژه مراجعین ، بخش امانت، بخش مرجع و مخزن کتاب همه روزه پذیرای جمع کثیری از علاقه مندان به مطالعه و تحقیق می باشد.
این کتابخانه همزمان با دوران فراگیری بیماری کرونا و تعطیلی برنامه های فرهنگی حضوری کتابخانه های عمومی سراسر کشور، با ایجاد صفحه مجازی (اینجا) در بستر شبکه های اجتماعی و اجرای برنامه های فرهنگی به مناسبت های مختلف به صورت برخط، معرفی کتاب، اجرای نشست های مجازی در بستر اسکای روم، برگزاری نمایشگاه مجازی از منابع موجود در کتابخانه، اجرای طرح های "الو کتاب" و "کتاب دوخان" به منظور دسترسی آسان اعضای کتابخانه ها به کتاب مورد نظرشان، به فعالیت های فرهنگی خود ادامه داد.
این مرکز فرهنگی با داشتن کتابدارانی فعال و خلاق جزو 3باب کتابخانه عمومی در شهر بندر انزلی می باشد که تامین نیازهای اطلاعاتی مردم شهر را عهده دار هستند.
گفتنی است شهرستان بندر انزلی با 139 هزار نفر جمعیت در 40 کیلومتری رشت، مرکز استان گیلان، قرار دارد و درحال حاضر دارای 7 باب کتابخانه عمومی در مناطق مرکزی و بخشهای تابعه خود و یکی از مهمترین، قدیمی ترین و زیباترین شهرهای شمالی ایران است که از دیرباز تاکنون موطن دانشمندان، شاعران، نویسندگان و هنرمندان بسیاری بوده است و با داشتن اماکن مهم تاریخی، مذهبی، توریستی و تفریحی، پذیرای مردم از سرتاسر کشور می باشد.