فهرست

اخبار شهرستان‌ها

معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان (19)

کتابخانه عمومی شهید با هنر، زادگاه بزرگان و نام آوران بزرگ گیلان

کتابخانه عمومی شهید باهنر لاهیجان به عنوان یکی از قدیمی ترین کتابخانه های عمومی استان گیلان با قدمتی 42 ساله در طول سالیان متمادی محل آمد و شد شعرا، نویسندگان، پژوهشگران علمای برجسته بزرگی بوده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، بسته خبری معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان که در سال گذشته به صورت هفتگی تهیه شد، در سال جدید نیز ادامه یافته و سعی خواهیم کرد تا شما را با فعالترین کتابخانه های عمومی استان گیلان آشنا و اقدامات مهم این مجموعه ها را مرور کنیم.
در نوزدهمین بخش از این بسته خبری کتابخانه عمومی شهید باهنر لاهیجان جهت آشنایی عموم علاقمندان به کتاب و کتابخوانی معرفی می شود.
کتابخانه عمومی شهید باهنر به عنوان کتابخانه مرکزی و قدیمی ترین کتابخانه عمومی شهرستان لاهیجان، با تکیه بر پشتوانه عظیم فرهنگی به سال 1336 خورشیدی در محله میدان لاهیجان تأسیس شد و قریب 42 سال بعد یعنی در سال 1378 به مکان کنونی آن واقع در خیابان 22 آبان شهر لاهیجان انتقال پیدا کرد.
طرح توسعه کتابخانه نیز به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در روز 13 تیر 1398 به پایان رسید و همزمان با میلاد با سعادت فاطمه معصومه (س) مورد بهره برداری قرار گرفت. کتابخانه عمومی شهید باهنر، در حال حاضر در 3 طبقه و با زیربنای 300 مترمربع پذیرای علاقمندان به کتاب و کتابخوانی است.
این کتابخانه با امکاناتی نظیر بخش مخزن، بخش کودک، بخش نوجوان، بخشهای ویژه مرجع و نشریات، سالن وی.آی.پی و سالن های مطالعه مجزای آقایان و بانوان به عنوان یکی از کتابخانه های استاندارد استان گیلان شناخته می شود.
سه عنوان نامزدی پایتخت کتاب ایران و همچنین انتخاب این کتابخانه به عنوان کتابخانه برتر فرهنگی کشور در سال 1392 از جمله افتخارات کتابخانه مرکزی لاهیجان است.
کتابخانه عمومی شهید باهنر هم اکنون دارای 2000 عضو فعال و بیش از 30000 نسخه کتاب مشتمل بر منابع چاپی، نسخ خطی و کتابهایی به گویش گیلکی می باشد.
با توجه به بحران همه گیری کرونا در کشور، کتابداران خلاق کتابخانه شهید باهنر لاهیجان، علاوه بر خدمات تخصصی، در جهت ایفای نقش اجتماعی خود نیز فعال و پیشرو بوده اند؛ از آن جمله می توان به ایجاد صفحه ویژه در پلتفرم های اینستاگرام و اسکای روم جهت انعکاس اخبار و فعالیتها، و برنامه ریزی و اجرای بیش از 120 رویداد فرهنگی در سال گذشته اشاره کرد.
این کتابخانه همچنین در دوران فراگیری بیماری کرونا با ایجاد صفحه مجازی (اینجا) و برگزاری برنامه های فرهنگی در بستر شبکه های مجازی به فعالیت های فرهنگی خود ادامه داد.
از دیگر فعالیت های این کتابخانه می توان به اجرای مسابقات گوناگون، نشستهای کتاب خوان تخصصی، نقد ادبی، رونمایی کتاب از نویسندگان بومی، برگزاری کارگاههای آموزشی حضوری و آنلاین، دوره های شاهنامه خوانی، مثنوی خوانی و حافظ پژوهی با حضور اساتید برجسته، قصه‌گویی، كتابخوانی برای كودكان و سایر فعالیت‌های فرهنگی اشاره کرد.
همچنین حضور گسترده در جشنواره رضوی، اهدای کتاب به مدارس روستایی، مشارکت در طرحهای تخصصی کتاب دوخان و الوکتاب، معرفی کتاب توسط کتابداران در شبکه های اجتماعی  و طراحی و ساخت کلیپ های مناسبتی، از دیگر اقدامات کتابخانه در راستای خدمت رسانی بهتر به مراجعین بوده است.
شایان ذکر است کتابخانه مرکزی لاهیجان همچنین از سال گذشته، در کنار خدمات تخصصی امانت کتاب، امکان دسترسی به پایگاه مقالات مگاپیپر را نیز برای مراجعین خود فراهم نموده است.
گفتنی است شهرستان لاهیجان با 167 هزار نفر جمعیت در 40 کیلومتری رشت، مرکز استان گیلان، قرار دارد و درحال حاضر دارای 6 باب کتابخانه در مناطق مرکزی و بخشهای تابعه خود و یکی از مهمترین، قدیمی ترین و زیباترین شهرهای شمالی ایران است که از دیرباز تاکنون موطن دانشمندان، شاعران، نویسندگان و هنرمندان بسیاری بوده است، بزرگان و نام آورانی همچون حکیم فیاض لاهیجی، حزین لاهیجی، اسیری لاهیجی، تجلی لاهیجی، شهودی لاهیجی، شمس الدین محمد لاهیجی، بهایی لاهیجی، ضیاء لاهیجی، دکتر مجتهدی، دکتر حکیم زاده، م. مؤید، بیژن نجدی، حسین محجوبی و بسیاری دیگر که در این آب و خاک پرورش یافته و نامشان زینتبخش زندگینامه ها، دایرة المعارفها، تذکره ها و کتابنامه های مختلف می باشد.