فهرست

اخبار شهرستان‌ها

همزمان با سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛

کتابخانه عمومی امام رضا(ع) رشت بازگشایی شد

همزمان با فرارسیدن سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور و با حضور جمعی از مسئولین استان گیلان، کتابخانه عمومی امام رضا(ع) رشت بازگشایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، همزمان با سومین روز گرامیداشت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مراسم بازگشایی کتابخانه عمومی امام رضا(ع) رشت با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ سیامک حیدری، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان؛ محمد فائزی، مدیرکل آموزش و پرورش استان؛ مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت؛ محمد حسن عاقلمنش، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان؛ مجید عزیزی و نادر حسینی از اعضای شواری اسلامی شهر رشت؛ زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری ها و یاسر تقوا، سرپرست معاونت اداری و مالی اداره کل کتابخانه های عمومی استان و جمعی دیگر از مسئولین برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در آئین بازگشایی کتابخانه عمومی امام رضا (ع) رشت گفت: این کتابخانه در مکان پیشین به دلیل عدم استحکام و نشست زمین تعطیل شده بود که امروز با همکاری آموزش و پرورش در مکان جدید به متراژ 150 متر مربع با صرف اعتبار یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بازگشایی شد.
پریسا کرمی اظهار داشت: این کتابخانه در بخش های مختلف و با ۱۰ هزار جلد کتاب بازگشایی شده است و از امروز بر روی عموم مردم و علاقه مندان برای بهره برداری باز است.
کتابخانه های عمومی گیلان به یک مجموعه پویای اجتماعی تبدیل شده اند
کرمی همچنین به نقش کتابخانه های عمومی اشاره کرد و گفت: امروز کتابخانه های عمومی از حالت سنتی خارج شده و به یک مجموعه پویای اجتماعی برای عموم مردم تبدیل شده و استقبال گسترده مردم از کتابخانه ها نشان دهنده رویکرد درست دست اندرکاران مجموعه نهاد است.
وی اظهار داشت: جلب نظر مثبت و سازنده چهره های فرهنگی کشور و استان، فرهیختگانِ حوزه کتاب و کتابخوانی، نخبگان حوزه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، ورزشی و هنری، ناشران و نیز علمای برجسته کشور و استان از جمله اقدامات مثبت و بزرگ در راستای تحقق اهداف بلند نهاد بوده است.
کرمی یادآور شد: در زمان فراگیری کرونا کتابخانه های عمومی استان گیلان با استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی و ایجاد ۷۵ پایگاه مجازی میزبان بیش از ۷۰ هزار نفر شد و برنامه های مختلف و متنوع فرهنگی، کارگاه های آموزشی و محافل نقد و رونمایی کتاب های مختلف را در این بستر برگزار کردند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان افزود: امروز با گذشت ۱۸ سال از تاسیس نهاد، افق چشم انداز اقدامات و فعالیت های کتابخانه های عمومی در آینده را بسیار روشن و همراه با پیشرفت های متعدد در زمینه های مختلف می‌ بینم.
روز ۱۷ اسفند ماه در تقویم رسمی کشور به نام سالروز تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی و روز کتابخانه گردی مزین است. گیلان نیز ۱۰۱ باب کتابخانه عمومی دارد که در ۱۷ شهرستان استان فعال هستند.