فهرست

اخبار شهرستان‌ها

معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان (14)

کتابخانه عمومی باقر العلوم(ع) رضوانشهر، کتابخانه ای خوب در غرب گیلان

کتابخانه عمومی باقر العلوم(ع) شهر رضوانشهر با بهره مندی از کتابداران فعال و پویا خدمات متنوع فرهنگی بسیاری را در اختیار دوستداران کتاب و کتابخوانی در محیط شاداب کتابخانه و همچنین در فضای مجازی قرار می دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، در بسته خبری معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان که به صورت هفتگی تهیه می شود، سعی خواهیم کرد تا شما را با فعالترین کتابخانه های عمومی استان گیلان آشنا کرده و اقدامات مهم این مجموعه ها را مرور کنیم.
در چهادهمین بخش از این بسته خبری کتابخانه عمومی باقر العلوم(ع) شهرستان رضوانشهر جهت آشنایی عموم علاقمندان به کتاب و کتابخوانی معرفی می شود.
کتابخانه عمومی باقر العلوم(ع) شهر رضوانشهر به ‌عنوان یکی از مهمترین مجموعه های‌ فرهنگی شهرستان رضوانشهر از سال 1351 تاسیس و با زیر بنایی در حدود 500 متر مربع در حال فعالیت می باشد.
این کتابخانه عمومی در یک طبقه بنا شده و دارای بخش هایی شامل، بخش مدیریت، کودک، مخزن، سالن مطالعه برای آقایان و خانم ها، بخش ویژه کتاب های کمک درسی، نشریات، مرجع، دیداری و شنیداری، خدمات رایانه ای،  بخش نوسوادان و گیلان شناسی، کتب نویسندگان بومی شهرستان،  قفسه قرنطینه و انبار مبادله کتاب می باشد.
کتابخانه عمومی باقر العلوم(ع) شهر رضوانشهر در حال حاضر دارای با دو نیروی کتابدار و یک مسئول، در راستای جذب فراگیر مخاطب به‌ویژه کودکان و نوجوانان و ایجاد محیطی شاداب، در کنار فعالیتهای تخصصی، اقدام به تدوین و اجرای برنامه‌های متعدد فرهنگی نموده که از آن جمله می‌توان به برنامه‌ریزی و اجرای انجمن کتابخوانان، کارگاه داستان نویسی، برگزاری کارگاههای آموزشی(کسب و کار خانگی- پرورش گل وگیاه-آشنایی با نهج البلاغه)درفضای مجازی اسکای روم و همزمان بصورت زنده در صفحه کتابخانه اشاره کرد.
همچنین اجرای دیوار نگاره درمحوطه کتابخانه، همکاری در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در خرداد 1400، فعالیت مستمر تبلیغ و ترویج یازدهمین جشنواره رضوی در فضای مجازی و حضوری،  برگزاری جلسات مطالعاتی منابع رضوی با حضور اعضای کتابخانه، فعالیت مستمر در اجرای طرح "کتاب دوخان" و "الو ًکتاب"  از سایر فعالیت های کتابداران فعال و پویای این کتابخانه عمومی می باشد.
کتابداران کتابخانه عمومی باقر العلوم(ع) شهر رضوانشهر همزمان با همه گیری بیماری کرونا علاوه بر ارائه خدمات کتابخانه ای حضوری و غیرحضوری در راستای اجرای طرح های مختلف با برگزاری برنامه های فرهنگی متنوع در مناسبت های خاص، برگزاری نمایشگاه های مجازی کتاب، ایجاد صفحه مجازی (اینجا) و بازنشر فعالیتهای فرهنگی در آن .شرکت کتابداران و اعضاء در مسابقات استانی و بهره‌گیری از ظرفیت صفحات، گروهها و کانال‌های اجتماعی و پلتفرم شبکه مجازی اسکای‌روم، فعالیت های فرهنگی این کتابخانه را ادامه داده و از این شرایط به عنوان فرصتی برای معرفی خدمات کتابخانه ای بهره بردند.
گفتنی است شهر رضوانشهر با جمعیتی بالغ بر 19 هزار و 500  نفر در غرب استان گیلان، خاستگاه نویسندگان، اساتید، پژوهشگران و ورزشکاران بزرگی همچون علی عبدلی، پرویز یگانی ، خسرو تحویلداری، پرویز خانجانی، مهدی کاظمی و ... می باشد.كلمات كليدی : معرفی کتابخانه , رضوانشهر
نسخه قابل چاپ