فهرست

اخبار شهرستان‌ها

معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان (12)

کتابخانه عمومی فومن در خاستگاه بزرگان فرهنگ و ادب گیلان زمین

کتابخانه عمومی شهید دستغیب فومن در زادگان بزرگان فرهنگ و ادب ایران و گیلان چون آیت الله محمدتقی بهجت فومنی(ره)، زنده یاد کیومرث صابر(گل اقا) و زنده نام شیون فومنی از سال 1345 خدمات ارزنده ای در راه اعتلای فرهنگ این سرزمین به مردم عرضه کرده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، در بسته خبری معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان که به صورت هفتگی تهیه می شود، سعی خواهیم کرد تا شما را با فعالترین کتابخانه های عمومی استان گیلان آشنا کرده و اقدامات مهم این مجموعه ها را مرور کنیم.
در دوازدهمین بخش از این بسته خبری کتابخانه عمومی آیت الله شهید دستغیب فومن جهت آشنایی عموم علاقمندان به کتاب و کتابخوانی معرفی می شود.
کتابخانه عمومی شهید دستغیب فومن به عنوان تنها کتابخانه عمومی زیر نظر نهاد کتابخانه های عمومی کشور در این شهر در سال 1345 و با زیر بنایی بالغ بر 670 متر مربع در طبقه دوم مجتمع فرهنگی شهر فومن تاسیس شد.
کتابخانه عمومی فومن در طی این سال ها میزبان بسیاری از بزرگان فرهنگ و ادب این سرزمین چون آیت الله محمدتقی بهجت فومنی(ره)، زنده یاد کیومرث صابر(گل اقا) و زنده نام شیون فومنی بوده و با بهره مندی از فضای مناسب و امکانات کتابخانه ای مختلفی چون بخش مخزن کتاب، سالن های مطالعه جداگانه ویژه خانم ها و آقایان، بخش ویژه کودک، بخش نشریات و بخش ویژه خدمات رایانه ای در راه اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی در شهرستان فومن سهم بسزایی داشته است.
کتابداران کتابخانه عمومی شهید دستغیب فومن همزمان با همه گیری بیماری کرونا علاوه بر ارائه خدمات کتابخانه ای حضوری و غیرحضوری در راستای اجرای طرح های مختلف با برگزاری برنامه های فرهنگی متنوع مانند قصه خوانی، نشست کتاب خوان کتابخانه ای و مدرسه ای، شرکت در پویش ها و برگزاری مسابقات نقاشی، برگزاری نمایشگاه های کتاب به مناسبت های مختلف در قالب فعالیتهای مجازی و بهره‌گیری از ظرفیت صفحات، گروهها و کانال‌های اجتماعی (اینجا) و پلتفرم شبکه مجازی اسکای‌روم، فعالیت های فرهنگی این کتابخانه را ادامه داده و از این شرایط به عنوان فرصتی برای معرفی خدمات کتابخانه ای بهره بردند.
همچنین از دیگر خدمات این کتابخانه در ایام تعطیلی، فعالیت هایی چون معرفی کتاب های متنوع، قصه گویی، شعرخوانی، آموزش کاردستی، نمایشگاه های مجازی کتاب، بزگاری کارگاه های آموزشی مختلف، ارائه احادیث گهربار ائمه در مناسبت های مختلف مذهبی، معرفی و مرور زندگی بزرگان، مشاهیر علمی و ادبی به مناسبت روز بزرگداشت این فرهیختگان در بستر فضای مجازی می توان نام برد.
تبلیغات محیطی و مجازی شرکت در یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و معرفی کتاب های این مسابقه بزرگ ملی در صفحات مجازی و دعوت از عموم مردم برای شرکت در این رویداد بزرگ ملی و همچنین اجرای طرح" کتاب دوخان" در راستای ارتباط بیشتر با اعضا در شرایط همه گیری بیماری کرونا از دیگر برنامه های این کتابخانه است.
کسب عنوان کتابخانه عمومی مشارکتی برتر کشور توسط کتابخانه مشارکتی «بنت الهدی» فومن در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار سال 1397 و تقدیر دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از بنت الهدی آقاجانی، مسئول و موسس این کتابخانه از افتخارات شهر فومن در حوزه کتاب بوده است.
همچنین راهیابی شهر فومن به مرحله نیمه‌نهایی هفتمین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران از دیگر افتخارات کتابخانه عمومی این شهر در سال 1400 می باشد.
گفتنی است شهر فومن با جمعیتی بالغ بر 35 هزار نفر در غرب استان گیلان، به عنوان قطب گردشگری با جاذبه های طبیعی بسیار هر ساله پذیرای میهمانان بسیاری از سراسر کشور می باشد.