فهرست

اخبار شهرستان‌ها

معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان (11)

کتابخانه عمومی رودبنه، مکانی نام آشنا برای نویسندگان و فعالین فرهنگی

کتابخانه‌ی عمومی امام علی (ع) رودبنه شهرستان لاهیجان به‌عنوان تنها مجموعه‌ فرهنگی این بخش ضمن ارایه‌ خدمات تخصصی کتابخانه‌ای، همواره مکانی نام آشنا برای نویسندگان، چهره های فرهنگی و ادبی استان بویژه لاهیجان بوده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، در بسته خبری معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان که به صورت هفتگی تهیه خواهد شد، سعی خواهیم کرد تا شما را با فعالترین کتابخانه های عمومی استان گیلان آشنا کرده و اقدامات مهم این مجموعه ها را مرور کنیم.
در یازدهمین بخش از این بسته خبری کتابخانه عمومی امام علی (ع) رودبنه جهت آشنایی عموم علاقمندان به کتاب و کتابخوانی معرفی می شود.
کتابخانه عمومی رودبنه به عنوان تنها مرکز فرهنگی این منطقه با زیر بنایی بالغ بر 313 متر مربع در 2 طبقه در سال 1384تاسیس شد.
این کتابخانه عمومی با بهره مندی از فضای مناسب و امکانات کتابخانه ای شامل سالن مطالعه‌ ویژه آقایان و خانم ها، بخش کودک، بخش نشریات، بخش امانت و دسترسی به اینترنت و بخش ویژه کودک، دارای 14 هزار جلد کتاب در موضوعات و رده های مختلف علوم می باشد.
کتابداران کتابخانه عمومی امام علی (ع) شهر رودبنه همزمان با همه گیری بیماری کرونا ضمن برنامه ریزی و اجرای بیش از 60 برنامه فرهنگی در نیمه نخست سال جاری در قالب فعالیتهای مجازی و بهره‌گیری از ظرفیت صفحات، گروهها و کانال‌های اجتماعی (اینجا) و پلتفرم شبکه مجازی اسکای‌روم، فعالیت های فرهنگی این کتابخانه را ادامه داده و از این شرایط به عنوان فرصتی برای معرفی خدمات کتابخانه ای بهره بردند.
از جمله فعالیت‌های مجازی کتابخانه‌ عمومی امام علی (ع) رودبنه می توان به ساخت و انتشار 11 مجموعه قصه‌گویی، ساخت و انتشار 8 مجموعه آموزشی با موضوعات مختلف هچون نقاشی، آشپزی، کتابخوانی، تبیین اهمیت و جایگاه مسجد، آموزش ساخت کاردستی، معرفی 25 عنوان کتاب به صورت فایل متنی، دیداری و شنیداری، برگزاری نشست کتاب خوان، ساخت و انتشار 5 مجموعه بلندخوانی به مناسب عاشورا، روز سعدی، روز خیام، روز شعر و ادب پارسی، اجرای شعر خردسالان و برگزاری محفل مجازی شعرخوانی به مناسبت عید سعید غدیر و همچنین برگزاری نشست مجازی «آیین های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور» در فضای شبکه مجازی اسکای‌روم با حضور و استقبال کتابدارانی از سراسر کشور اشاره کرد.
کتابداران این کتابخانه در روزهای فراگیری کرونا نیز با ارائه خدمات اطلاع رسانی، برنامه های متعدد فرهنگی را به انجام رساندند که از آن جمله می توان به برگزاری نشست رونمایی کتاب «بید مشکون شاخون» به مناسبت روز قلم با حضور نویسنده اثر و سخنرانان برجسته و چهره های فرهنگی از سراسر استان، اجرای طرح «نذر کتاب» با هماهنگی مؤسسات خیریه و اهدای کتب و نشریات به مددجویان، برگزاری اردوی دانش‌آموزی به مناسبت هفته‌ محیط‌زیست، دیدار با حسین وثوقی رودبنه‌ای، یکی از شعرای برجسته‌ گیلکی‌سرا به مناسبت روز شعر و ادب پارسی، فعالیت های ترویجی جهت جلب حضور پرشور عموم مردم در یازدهمین دوره جشنواره‌ کتابخوانی رضوی و دیدار با مسئولین این بخش و انجام تبلیغات در زمینه معرفی منابع ششگانه جشنواره اشاره کرد.
گفتنی است شهر رودبنه با جمعیتی بالغ بر 12 هزار نفر با شهرهای رشت، بندر انزلی، آستانه اشرفیه، لاهیجان، دیلمان، رودسر، چمخاله، سیاهکل، لنگرود، رانکوه، املش، خشکبیجار، لشت نشا، زیباکنار و کیاشهر مجاورت داشته و با بهره مندی از سواحل زیبا و جاذبه های گردشگری هر ساله میزبان بسیاری از گردشگران از سراسر کشور می باشد.
 
كلمات كليدی : معرفی کتابخانه , رودبنه
نسخه قابل چاپ