فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به میزبانی کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی (ع) رشت؛

«طفلی به نام شادی» نقد و بررسی شد

نشست مجازی نقد و بررسی کتاب « طفلی به نام شادی» با حضور یکی از چهره های فعال در امر پژوهش و نقد آثار متنوع ادبی به میزبانی کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) رشت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، نشست نقد و بررسی کتاب «طفلی به نام شادی» نوشته محمدرضا شفیعی کدکنی باحضور داریوش فرضی، مدرس و پژوهشگر حوزه ادبیات؛ فرزانه ایمانی، مسئول کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) رشت، جمعی از کتابداران شهرستان رشت و با استقبال دوستداران فرهنگ و ادب فارسی در پلتفرم شبکه مجازی اسکای روم اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت برگزار شد.
داریوش فرضی در ابتدای این نشست که با هدف بررسی سبک و شیوه نگارش اثر ماندگار «طفلی به نام شادی» نوشته محمدرضا شفیعی کدکنی برگزار شد با اشاره به شرح حال مختصری ازنویسنده اثر به ویژگی های کتاب پرداخت.
این پژوهشگر حوزه ادبیات فارسی با بیان اینکه کتاب «طفلی به نام شادی» مجموعه ای از اشعار و سروده های محمدرضا شفیعی کدکنی، شامل پنج دفتر است گفت: دراین کتاب زیبا، اشعاری دلنشین از این شاعر می خوانیم که در طول سالها اندیشه و تجربه سروده شده است.
این مدرس دانشگاه در مورد آثار محمدرضا شفیعی کدکنی گفت: ‌چند ویژگی مهم در این آثار ‌به‌ چشم‌ می‌خورد که‌ دلبستگی به سنت‌های ‌ادبی‌ ایران ‌و اسلام‌ از مهمترین این شاخصه ها می باشد.
وی افزود: از دیگر ویژگی های آثار شفیعی کدکنی این است که ‌طبیعت ‌و محیط طبیعی ‌استان‌ خراسان ‌را در اشعار خود آشکار کرده‌ و خواننده ‌را با آمیزه‌ای ‌از خاطرات ‌تاریخی ‌خود و طبیعت‌ عبوس‌ خراسان‌ آشنا می‌سازد. و همچنین اشعار وی ‌غالبا رنگ ‌اجتماعی ‌دارد و اوضاع‌ جامعه‌ ایران ‌در دهه‌های‌ چهل ‌و پنجاه ‌شمسی ‌در شعر او به ‌صورت‌تصاویر، رمزها و کنایه‌ها جلوه‌گراست.
فرضی همچنین در پایان این نشست به دیگر آثار محمدرضا شفیعی کدکنی نیز اشاره کرد و «بوی جوی مولیان»، «آواز باد و باران»، «آیینه ای برای صداها»، «ادبیات فارسی ازمشروطیت تا سقوط سلطنت»،«ازبودن وسرودن»، «از زبان برگ»، «مجموعه شعر این کیمیای هستی»، «باچراغ وآینه»، «اسرارالتوحید» و «تازیانه های سلوک» را از  تالیفات مهم وی عنوان کرد.
گفتنی است دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی در سال ۱۳۱۸ در کدکن از روستاهای قدیمی بین نیشابور و تربت حیدریه به دنیا آمد. او در عرصه تالیف و تصحیح و ترجمه و نقد و تحقیق، بی هیچ تردیدی، چهره‌ای ممتاز در ادبیات ایران است.

 
عكس های مرتبط : كلمات كليدی : محمدرضا شفیعی کدکنی , نقد و بررسی کتاب , طفلی بنام شادی , رشت , کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع)
نسخه قابل چاپ