فهرست

اخبار شهرستان‌ها

معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان (8)

کتابخانه شهید داوود نشاطی آستارا، یکی از پرافتخار ترین کتابخانه های گیلان

کتابخانه عمومی شهید داوود نشاطی شهر آستارا با کسب بیش از 10عنوان برتر فرهنگی در حوزه های مختلف یکی از پرافتخارترین کتابخانه های عمومی گیلان شناخته می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، در بسته خبری معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان که به صورت هفتگی تهیه خواهد شد، سعی خواهیم کرد تا شما را با فعالترین کتابخانه های عمومی استان گیلان آشنا کرده و اقدامات مهم این مجموعه ها را مرور کنیم.
در هشتمین بخش از این بسته خبری کتابخانه عمومی شهید داوود نشاطی شهر آستارا جهت آشنایی عموم علاقمندان به کتاب و کتابخوانی معرفی می شود.
کتابخانه عمومی شهید داوود نشاطی شهرستان آستارا به عنوان کتابخانه مرکزی این شهرستان در سال 1376 در مجتمع اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آستارا تاسیس و فعالیت های اطلاع رسانی خود به عموم دوستداران کتاب و کتابخوانی را آغاز کرد.
این کتابخانه عمومی در سال 1384 بعد از تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور از ساختمان اداره ارشاد اسلامی مجزا و به ساختمان جدید در دو طبقه با زیربنایی به مساحت 600 متر مربع در خیابان شهید رستمیان این شهر انتقال یافت.
کتابخانه عمومی شهید داوود نشاطی با داشتن امکانات و بخش های مختلفی چون بخش امانت، مخزن کتاب، بخش کودک، سالن مطالعه مجزا ویژه آقایان و بانوان، بخش نشریات، بخش نوجوان، بخش کتابهای کمک درسی، بخش مرجع، گیلان شناسی،کافی نت، دیداری شنیداری، پایان نامه ها، دفاع مقدس، تازه های کتاب، اتاق جلسات و فعالیتهای فرهنگی و میز خدمات جستجوی اعضا، در طول سال و به صورت روزانه بجز از روزهای تعطیل رسمی توسط دو نیروی کتابدار خدمت رسانی می کند.
این مرکز فرهنگی با برخورداری از بخش های مختلف کتابخانه ای و کتابداران فعال، علاوه بر ارائه خدمات کتابخانه ای و تامین نیازهای اطلاعاتی مردم این شهرستان و روستاهای اطراف به صورت حضوری و مجازی،  فعالیت های فرهنگی متنوعی را  به منظور جذب مردم به کتاب خوانی و تداوم فعالیت های کتابخانه در ایام فراگیری بیماری کرونا به انجام می رساند.
کتابداران این کتابخانه در کنار رسالت اصلی ارائه خدمات کتابخانه ای و تامین نیازهای اطلاعاتی مردم، به ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی با برگزاری برنامه های متنوعی فرهنگی نظیر قصه گویی، نشست های کتاب خوان کتابخانه ای و مدرسه ای، جلسات سیر مطالعاتی، برگزاری نمایشگاه های مختلف مناسبتی، برگزاری مسابقات مختلف، و طرحهای مختلفی چون طرح «کتابت را بچین»، طرح «با کتاب همسفر شو»، «با کتاب متولد شو»، طرح «هر آدینه یک کتاب» وطرح« 5 دقیقه توقف کنید»، سعی در فراهم کردن مکانی پرنشاط برای دوستداران کتاب دارند.
همچنین با همه گیری بیماری کرونا فعالیت های فرهنگی این کتابخانه در فضای مجازی (اینجا) ادامه پیدا کرد و تعطیلی کتابخانه ها مانعی در جهت فعالیت کتابداران این کتابخانه نشد. از جمله فعالیت های کتابخانه عمومی شهید داوود نشاطی در این ایام می توان به اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، برپایی نمایشگاهای مختلف، معرفی منابع مختلف کتابخانه، معرفی شاعران و نویسندگان در فضای مجازی، شرکت در پویش ها، قصه گویی مجازی، شعرخوانی مجازی، معرفی پایگاه های اطلاعاتی، برگزاری برنامه های مناسبتی و قصه گویی در اسکای روم، اجرای طرح استانی «کتاب دوخان»، اجرای «طرح الو کتاب»، ارائه خدمات مرجع مجازی، عضویت غیر حضوری، انعکاس فعالیت های متنوع کتابداران در شبکه های اجتماعی و تبلیغات گسترده برای تشویق مردم جهت شرکت دریازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با برپایی نمایشگاه کتاب، معرفی کتاب در فضای مجازی، قصه گویی و شعرخوانی از منابع این دوره جشنواره اشاره کرد.
کسب رتبه برتر استانی کتابدار این کتابخانه به عنوان رابط فرهنگی شهرستان در سال 1392، کسب عنوان کتابخانه عمومی برتر استان گیلان در سال 1395،کسب رتبه برتر استانی مسئول کتابخانه در پویش مجازی هر کتابدار یک کتابخوان در سال 1399، کسب رتبه برتر استانی کتابداران این کتابخانه در هفته کتاب سالهای مختلف (1384-1387-1392-1395) و کارمند نمونه اداره شهرستان در هفته دولت در سالهایمختلف (1390-1396-1398) از افتخارات مهم این کتابخانه عمومی می باشد.
گفتنی است شهر آستارا (شهر بام های سفالی) بعنوان نخستین شهر دارای کتابخانه عمومی در ایران به سال (1301 شمسی) با داشتن بیش از65 هزار نفر جمعیت، و 4 باب کتابخانه عمومی در شمالی‌ترین نقطه استان گیلان و در مرز ایران با جمهوری آذربایجان می باشد و از نظر جغرافیایی در مرکز منطقه تالش قرار گرفته‌است. آستارا از شرق به دریای خزر، از شمال به آستارای جمهوری آذربایجان، از غرب به استان اردبیل و از جنوب به شهرستان تالش محدود شده‌است. آستاراچای، آستارای ایران را از آستارای جمهوری آذربایجان جدا می‌سازد.