فهرست

اخبار شهرستان‌ها

معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان (7)

کتابخانه عمومی تالش، کتابخانه ای آشنا برای دوستداران کتاب

کتابخانه عمومی 17 شهریور تالش با بهره مندی از تمامی امکانات و کتابداران فعال خدمات متنوعی را حتی در مناطق محروم و فاقد کتابخانه به دوستداران کتاب و کتابخوانی ارائه می دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، در بسته خبری معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان که به صورت هفتگی تهیه خواهد شد، سعی خواهیم کرد تا شما را با فعالترین کتابخانه های عمومی استان گیلان آشنا کرده و اقدامات مهم این مجموعه ها را مرور کنیم.
در هفتمین بخش از این بسته خبری کتابخانه عمومی 17 شهریور تالش جهت آشنایی عموم علاقمندان به کتاب و کتابخوانی معرفی می شود.
کتابخانه عمومی 17 شهریور تالش با مساحتی بالغ بر 535 متر مربع در سال 1344 تاسیس و در سال 1377 به ساختمان جدید خود در داخل پارک اصلی شهر انتقال یافت. این کتابخانه بدلیل قرار گرفتن در مرکز شهر و نیاز روز افزون علاقمندان به کتاب، کتابخوانی، مکان مناسبی برای حضور و رفع نیازهای مطالعاتی اقشار مختلف مردم می باشد.
کتابخانه عمومی تالش با بیش از 44 هزار نسخه کتاب در رده های سنی (کودک، نوجوان و بزرگسال) و موضوعات متنوع دارای بخشهای مختلفی شامل بخش امانت کتاب، سالن مطالعه مجزای خانم ها و آقایان، بخش ویژه گویا و بریل (ویژه نابینایان و کم بینایان)، بخش های کودک، نوجوان، نشریات، مخزن، گیلان شناسی ، بخش مرجع و بخش فعالیت های جنبی و نمازخانه با همکاری 3 کتابدار و مسئول کتابخانه در حال خدمت رسانی به مردم فرهنگ دوست این شهر می باشد.
این مرکز فرهنگی همزمان با فراگیری بیماری کرونا و تعطیلی برنامه های فرهنگی حضوری کتابخانه های عمومی سراسر کشور، با ایجاد صفحه مجازی در بستر شبکه های اجتماعی (اینجا) و اجرای برنامه های متنوع فرهنگی از جمله معرفی کتاب در رده های گوناگون سنی و مناسبت های مختلف بصورت برخط، برگزاری نشست های کتابخوان مجازی به مناسبت های مختلف و اجرای طرح کوله کتاب و رساندن کتاب به کودکان، نوجوانان و جوانان دورترین و محروم ترین مناطق تالش در کوهستان ها و ییلاقات این منطقه، توانست فعالیت های فرهنگی خود را تداوم بخشیده و نیازهای اطلاعاتی مردم منطقه را مرتفع نماید.
گفتنی است شهر تالش با جمعیتی بالغ بر 54 هزار نفر، پنجمین شهر بزرگ گیلان بعد از رشت، انزلی، لاهیجان و لنگرود یکی از قطب های بزرگ توریستی و گردشگری ایران می باشد.