فهرست

اخبار شهرستان‌ها

معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان (5)

کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء(ص) رشت، کتابخانه همیشه پویا

کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء(ص) رشت با بهره مندی از امکانات ویژه برای دوستداران کتاب و کتابخوانی و بخش های مختلف و کتابداران فعال، بعنوان کتابخانه ای پویا در سطح استان گیلان شناخته می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، در بسته خبری معرفی یک کتابخانه عمومی در گیلان که به صورت هفتگی تهیه خواهد شد، سعی خواهیم کرد تا شما را با فعالترین کتابخانه های عمومی استان گیلان آشنا کرده و اقدامات مهم این مجموعه ها را مرور کنیم.
در پنجمین بخش از این بسته خبری کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء(ص) شهر رشت جهت آشنایی عموم علاقمندان به کتاب و کتابخوانی معرفی می شود.
کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء(ص) واقع در مرکز شهر رشت و میدان شهرداری (پیاده راه فرهنگی) با480 متر مربع مساحت در طبقه همکف مجتمع فرهنگی خاتم الانبیاء(ص) واقع شده است.
این کتابخانه با بیش از 44 هزار نسخه کتاب در رده های سنی (کودک، نوجوان و بزرگسال) و موضوعات متنوع دارای بخشهای مختلفی شامل بخش امانت کتاب، سالن مطالعه، بخش گویا و بریل(مختص نابینایان و کم بینایان)، بخش کودک، بخش نشریات، بخش مخزن، بخش اختصاص جهت برگزاری محافل ادبی، بخش نوجوانان، بخش گیلان شناسی و بخش مرجع می باشد.
این کتابخانه عمومی که پیش از این با برگزاری برنامه های فرهنگی و دوره های آموزشی متنوع میزبان جمع کثیری از دوستداران کتاب و کتابخوانی بوده، همزمان با فراگیری بیماری کرونا و تعطیلی فعالیت های فرهنگی در سراسر کشور بویژه در کتابخانه ها با ایجاد صفحه مجازی (اینجا) و اجرای برنامه های فرهنگی نظیر معرفی کتاب های متنوع، برگزاری نمایشگاه های کتاب، برگزاری کارگاه های مجازی و محافل قرآنی و نشست های مجازی توانست پویایی گذشته را حفظ و خدمات خود را در بستر فضای مجازی به اعضا ارائه کند.   
همچنین از دیگر فعالیتهای فرهنگی کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء(ص) می توان به محافل ادبی (گلستان خوانی، حافظ خوانی، شاهنامه خوانی، گیلکی خوانی)، قصه خوانی برای کودکان، معرفی کتاب برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان، و برنامه های تصویری، مناسبتی و... اشاره کرد.
خدمات امانت کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء(ص) رشت در ایام کرونا از طریق طرح "پیک کتاب"، "الو کتاب" و اجرای طرح "کتاب دوخان" انجام  می شود .
ایجاد امکان دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی معتبر علمی در این کتابخانه عمومی از جمله ویژگی های مهم این مرکز برای تامین نیازهای علمی محققین، پژوهشگران و دانشجویان، بصورت رایگان می باشد که علاقمندان با حضور در این کتابخانه می توانند از این خدمات مبتنی بر وب بهره مند شوند.
کتابخانه خاتم الانبیاء(ص) رشت به علت واقع شدن در بافت فرهنگی رشت و برخورداری از موقعیت مکانی مناسب که محل رفت و آمد گردشگران نیز است، همه روزه پذیرای اقشار مختلف مردم جهت برخورداری از امکانات متنوع کتابخانه ای می باشد.
گفتنی است شهر رشت بعنوان مرکز استان گیلان با جمعیتی بالغ بر 700 هزار نفر دارای 6 باب کتابخانه عمومی است.