فهرست

اخبار شهرستان‌ها

سرپرست فرمانداری آستارا در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان:

مردم روستای عباس آباد شهر آستارا نیازمند ایجاد کتابخانه عمومی هستند

سرپرست فرمانداری آستارا در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان به نیاز مردم روستای عباس آباد به کتابخانه عمومی مناسب سخن گفت و افزود: برای ایجاد کتابخانه روستای عباس آباد به ۲۵۰ متر مربع زمین نیاز داریم و امیدواریم خیران در تامین آن همکاری کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا به ریاست سید سعید میرقربانی، سرپرست فرمانداری این شهرستان؛ رامش انورزاده، رئیس اداره کتابخانه های عمومی آستارا؛ حجت الاسلام محمد مهدی حبیبی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی، روسای ادارات، اعضای انجمن، مسئولین کتابخانه های عمومی آستارا، لوندویل و بخش ویرمونی و اصحاب رسانه در سالن جلسات فرمانداری شهرستان آستارا برگزار شد.
 سرپرست فرمانداری و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا در ابتدای این جلسه که با هدف بررسی مشکلات کتابخانه های عمومی و تبادل نظر در خصوص حل این مشکلات برگزار شد با اشاره به اهمیت و جایگاه کتاب و کتابخوانی در کشور و شهرستان یکی از مهمترین حوزه های دخیل در این امر را کتابخانه ها توصیف و بر ضرورت حمایت مادی و معنوی از این نهاد تاکید کرد.
سید سعید میرقربانی با بیان اینکه شهرداری ها بعنوان مهمترین حامیان امر ترویج فرهنگ مطالعه در همه دنیا شناخته می شوند گفت: شهرداری آستارا در سال جاری ۲۳۰ میلیون ریال از درآمد خود را به کتابخانه های این شهر اختصاص داده اما شهرداری لوندویل تاکنون برای این امر هزینه ای نکرده که این امر مایه تاسف است.
وی از اداره کتابخانه های عمومی خواست از ظرفیت خیران برای ساخت کتابخانه در روستاها و نصب نمادهای کتاب و مطالعه در نقاط پرتردد شهر استفاده کند و با بهره گیری از ظرفیت سازمان مردم نهاد و برگزاری مسابقات، اقشار مختلف مردم را به مطالعه ترغیب کند.
میر قربانی ادامه داد: به دلیل گرایش مردم و بخصوص جوانان به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی باید اداره کتابخانه ها، ساز و کارهای مطالعه الکترونیکی کتاب ها را فراهم کند و با آغاز سال تحصیلی، معرفی کتاب از طریق شبکه شاد برای دانش آموزان مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: در سال جاری علاوه بر نیم درصد شهرداری آستارا، یک میلیارد ریال اعتبار نیز برای توسعه و تجهیز کتابخانه های این شهرستان اختصاص یافته است.
میر قربانی به نیاز مردم روستای عباس آباد به کتابخانه عمومی مناسب نیز سخن گفت و افزود: برای ایجاد کتابخانه روستای عباس آباد به ۲۵۰ متر مربع زمین نیاز داریم و امیدواریم خیران در تامین آن همکاری کنند.
وی همچنین به برگزاری بزرگترین رویداد کتابخوانی کشور توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز اشاره کرد و گفت: در فراخوان یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی ۶ عنوان کتاب کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال معرفی شده است و علاقه مندان می توانند تا اول آبان ماه در بخش های شعر، داستان کوتاه و قصه گویی این جشنواره نام نویسی کنند.
حجت الاسلام محمد مهدی حبیبی رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا هم گفت: باید فرهنگ مطالعه در ادارات، مدارس و دانشگاه ها متناسب با ذائقه مخاطبان ترویج یابد و مشارکت آموزش و پرورش و نهادهای فرهنگی پررنگ باشد.
گفتنی است در ابتدای این نشست رامش انورزاده، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا نیز در گزارشی به وضعیت کتابخانه های عمومی آستارا اشاره و از مسئولین شهرستان برای پویایی بیشتر این مجموعه درخواست حمایت کرد.
 
كلمات كليدی : جلسه انجمن , آستارا , نیم درصد شهرداری , عباس آباد
نسخه قابل چاپ