فهرست

اخبار شهرستان‌ها

بعد از یک دهه انتظار و پیگیری از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛

مردم شهر شفت صاحب کتابخانه مرکزی می شوند

بعد از گذشت یک دهه پیگیری اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، دوستداران کتاب در شهرستان شفت با معرفی یک قطعه زمین از سوی شهرداری این شهر صاحب کتابخانه مرکزی می شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شفت به ریاست ابراهیم چراغی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ زینب عزیزپور، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شفت، یاسر شادفر، شهردار شفت؛ معاونین فرماندار ، اعضای شورای اسلامی این شهر، روسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، فرمانده سپاه ناحیه شفت، مسئولین کتابخانه های عمومی این شهرستان، اعضای انجمن و اصحاب رسانه در فرمانداری شفت برگزار شد.
کرمی: اجرای پروژه ساخت کتابخانه شفت نباید مشمول زمان شود
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این جلسه که با محوریت بررسی مشکلات کتابخانه های عمومی شهرستان شفت و رفع موانع ایجاد کتابخانه عممومی مستقل این شهر برگزار شد با اشاره به نقش مهم کتابخانه در ارتقای سطح فرهنگی جامعه، اضافه کرد: برای اینکه جامعه‌ای عاری از بی اخلاقی‌ها داشته باشیم اقدامات ما باید دارای پیوست فرهنگی باشد.
پریسا کرمی با بیان اینکه انجام فعالیت‌های مناسب فرهنگی در شهرستان نیازمند داشتن یک فضای کتابخانه ای مناسب است، گفت: هر اقدامی در حوزه کتاب و کتابخانه هزینه نبوده بلکه سرمایه گذاری برای داشتن جامعه‌ای آگاه‌تر است.
وی با اشاره به موضوع اهدا زمین از سوی شهرداری برای ساخت کتابخانه مرکزی شفت، گفت: سال‌ها است که این موضوع جز دغدغه‌های استان و شهرستان بوده و در جلسات انجمن مطرح و پیگیری شده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان با بیان اینکه در گذشته زمین‌هایی نیز از سوی شهرداری شفت تعرفه شده بود که بعد از بررسی موقعیت این زمین‌ها مناسب شناخته نشد، افزود: با پیگیری و رایزنی‌های انجام شده در شهرستان، زمینی در اختیار این مجموعه برای ساخت کتابخانه قرار گرفته که موقعیت مناسبی دارد.
کرمی در ادامه با تأکید بر تسریع در روند اجرایی کردن احداث کتابخانه شفت، گفت: اگر می‌خواهیم این موضوع مشمول زمان نشود باید اقدامات لازم برای اجرای آن را فراهم کنیم.
فرماندار شفت: تصویب اعتبار اولیه ده میلیارد ریالی برای ساخت کتابخانه مرکزی شفت
فرماندار شفت نیز در این جلسه با اشاره به عقب ماندگی‌ها این شهرستان در اکثر بخش‌ها، اظهار کرد: قطعاً توجه به حوزه فرهنگی به ویژه کتاب و کتابخوانی ثمرات فراوانی برای شهرستان به دنبال خواهد داشت.
ابراهیم چراغی با بیان اینکه توجه به حوزه فرهنگی از وظایف مهم مسئولان است، افزود: اگر به دنبال ایجاد توسعه در جامعه هستیم باید زیرساخت‌های آن را فراهم کنیم که توجه به فرهنگ به ویژه حوزه کتاب یکی از این بخش‌ها است.
وی با اشاره به اینکه زیر بنای نخست توسعه یادگیری دانش و اندیشه ورزی است، گفت: در فرهنگ دینی و کلام خداوند نیز نخست آیه‌ای که نازل شد نشان از قلم و خواندن دارد.
فرماندار شفت با بیان اینکه مسئولین محلی و شهرستان باید در این زمینه نقش آفرین باشند، تصریح کرد: باید به ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی توجه شده و برای آن برنامه ریزی کرد.
وی همچنین به معرفی کتاب خوب به ویژه آثاری با موضوع سیره ائمه اطهار (ع) اشاره کرد و گفت: ترویج و معرفی چنین آثاری جامعه را در برابر هجمه‌ها و فرهنگ‌های نادرست واکسینه می‌کند.
چراغی با اشاره به طرح احداث کتابخانه شفت، تصریح کرد: این تنها پروژه‌ای است که امسال در کمیته برنامه ریزی استان موفق به دریافت مجوز اجرای آن شدیم.
وی به تصویب ده میلیارد ریال اعتبار اولیه برای ساخت این کتابخانه اشاره و اضافه کرد: در ماه‌های آینده اجرای این پروژه آغاز خواهد شد.
شهردار شفت: شهرداری شفت مشکلی برای انتقال مالکیت زمین ندارد
شهردار شفت نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه بهترین پلاک (زمین) شهرداری را به کتابخانه واگذار کردیم، گفت: این کار را همزمان با کتابخانه برای اداره بیمه شهرستان شفت نیز انجام شده و ۱۰ روز قبل انتقال قطعی زمین انجام شد.
یاسر شادفر با بیان اینکه برای انتقال سند با دفترخانه هماهنگی‌های لازم انجام شده است، افزود: شهرداری برای انتقال مالکیت و ثبت سند مشکلی ندارد. همچنین امکان صدور پروانه ساخت برای ۲۷۸ مترمربع از زمین نیز فراهم شده است.
وی ادامه داد: بخش حقوقی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان می‌تواند قبل از واگذاری قطعی برای دریافت پروانه ساخت اقدامات لازم را انجام دهد.
زینب عزیز پور، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شفت نیز در ابتدای این نشست ضمن ارائه گزارش از وضعیت اجرای مصوبات پیشین انجمن از حمایت های مسئولین شهرستان در جهت تحقق مهمترین نیاز فرهنگی مردم شهرستان یعنی اختصاص زمین مناسب ساخت کتابخانه مرکزی قدردانی کرد.
گفتنی است شهرستان شفت هم اکنون دارای 4کتابخانه عمومی در شهرهای شفت و احمدسرگوراب و روستای کلاشم است و کتابخانه عمومی مرکزی شفت بدلیل جانمایی نامناسب و واقع شدن در مجتمع فرهنگی این شهرستان و فضای اندک مطالعاتی، علیرغم وجود ظرفیت های فراوان قادر به انجام خدمات مناسب به اعضا نیست.
كلمات كليدی : شفت , احداث کتابخانه , زمین کتابخانه
نسخه قابل چاپ