فهرست

اخبار شهرستان‌ها

مترجم کتاب چشمه های بهشت در نشست مجازی کتابخانه عمومی چابکسر عنوان کرد:

ترتیب و توالی روایات مرتبط با حضرت امام رضا (علیه السلام) یکی از ویژگی  های کتاب از چشمه تا بهشت این است

محمدهادی زاهدی مترجم و گردآورنده کتاب چشمه های بهشت  در نشست مجازی معرفی این اثر به میزبانی کتابخانه عمومی حاج آقا شفیعی چابکسر، یکی از مهمترین ویژگی های این کتاب را ترتیب و توالی روایات مرتبط با حضرت امام رضا (علیه السلام) عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، نشست معرفی کتاب "چشمه های بهشت" از منابع یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، عصر دیروز چهارشنبه (۱۳مرداد) از طریق ارتباط زنده با محمدهادی زاهدی مترجم و گردآورنده این اثر و مدیر مرکز اسناد آستان قدس رضوی، با اجرای سمیه رمضانی هوشمند، کتابدار کتابخانه عمومی حاج آقا شفیعی چابکسر و رابط فرهنگی کتابخانه های عمومی شهرستان رودسر، ملیحه حاتمی از کتابداران برگزیده کشور در سال ۱۳۹۹ و کتابدار کتابخانه عمومی نبی اکرم هرسین استان کرمانشاه و نویسنده دو کتاب؛ مهرالسادات جمشید پور ، کتابدار کتابخانه امام موسی کاظم (ع) اصفهان و استقبال جمعی از علاقمندان کتاب و کتابخوانی به میزبانی کتابخانه عمومی حاج آقا شفیعی چابکسر شهرستان رودسر برگزار شد. 
محمدهادی زاهدی در این نشست فرهنگی با تشکر از برگزاری این نشست ویژه با برنامه ریزی خوب از سوی کتابداران کتابخانه عمومی چابکسر، یکی از مشکلات جامعه امروز و علاقمندان به منابع تاریخ مذهبی را عدم دسترسی صحیح و درست به اطلاعات و دانش دقیق و صحیح تاربخی عنوان کرد و با بیان اینکه این موضوع همواره از دغدغه های مهم خود من نیز بوده است گفت: کنکاش در اسناد تاریخی و در اختیار قرار دادن اطلاعات درست همواره می تواند شبهات در هر زمینه را برطرف کند.
گردآورنده و مترجم کتاب "چشمه های بهشت" با اذعان به اینکه تعداد کتاب‌های مرجع با موضوع سبک زندگی و سیره علما و بزرگان و امامان همچنان اندک است گفت: مشکلات و موانع موجود در حوزه نشر آثار اینچنینی موجب شده تا برخی روایات مبهم جای روایات اصیل و قابل استناد را بگیرند. 
مدیر مرکز اسناد آستان قدس رضوی همچنین در خصوص معرفی مناسب سیره و سبک زندگی و اقدامات موثر حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در دوره امامت آن حضرت نیز گفت: برای معرفی دستاوردها و اقدامات امام رضا (ع) در آن دوره مهم تاریخی بهترین کار این است که به سراغ منابع اصیل نظیر همان کاری که شیخ صدوق با فاصله ۱۰۰ سال پس از  امام رضا(ع) انجام داد برویم. 
زاهدی همچنین گفت: یکی از دلایلی که به محمد بن علی ابن بابویه قمی لقب "شیخ صدوق" داده شد این است که شیخ، خود برای تهیه منابع و مستندات آثارش شخصا سفر کرده، راوی احادیث را پیدا نموده آن را به رشته تحریر در آورده است. 
محمدهادی زاهدی در ادامه به ویژگی های کتاب "چشمه های بهشت" از منابع یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی نیز اشاره کرد و گفت: ترتیب و توالی روایات مرتبط با حضرت امام رضا (علیه السلام) یکی از ویژگی های این کتاب این است که در این مجموعه گردآوری شده است. 
گردآورنده و مترجم کتاب "چشمه های بهشت" همچنین در خصوص دلایل نامگذاری کتاب به این نام افزود: همواره سعی کردم این کتاب را به زبان امروزی در آورم و مهمترین دلیلم برای نامگذاری کتاب، عبارت (عین) می باشد که ۷۰ معنی دارد و یکی از معانی آن چشمه می باشد که با هماهنگی و نظر ناشر انجام گرفت. 
زاهدی نگارش این کتاب را که شامل ۵ دفتر می باشد از گردآوری حدود ۱۰۰ منبع موثق عنوان کرد گفت: مدت زمان انتشار این اثر شامل ترجمه متون و منابع و تدوین آن ۲ تا ۳سال به طول انجامید. 
مدیر مرکز اسناد آستان قدس رضوی در پایان با بیان اینکه این کتاب متعلق به امام رضا(ع) و شیخ صدوق است، مطالعه این اثر ارزشمند مستند را راهگشای همه دوستداران و شیفتگان اهل بیت(ع) دانست. 
گفتنی است محمد هادی زاهدی، متولد ۱۳۴۶ و فارغ التحصیل رشته تاریخ هم اکنون مدیر مرکز اسناد آستان قدس رضوی بوده و ترجمه صحیفه السجادیه  از جدیدترین آثار وی می باشد.
کتاب "چشمه های بهشت" یکی از معتبرترین منابع مربوط به تاریخ زندگی و آموزه های امام رئوف حضرت علی بن موسی الرضا(ع) عیون اخبارالرضا می باشد و در روزگاری نوشته شده است که کمتر از دو قرن  از شهادت آن امام همام (ع) گذشته بود. این دفتر گزیده ای از آن کتاب ارجمند است و روایت کننده مجموعه ای از تاریخ زندگی،آموزه ها، معارف،کرامات و زیارت و آداب آن می باشد.
یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی از 22 خرداد لغایت1 آبان سال جاری با معرفی 6 عنوان کتاب با موضوع سیره و سبک زندگی حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) و بخش ویژه با موضوع امام زمان(عج) در رده های سنی کودک، نوجوان و بزرگسال و در بخش های مختلف نقاشی، چهارگزینه ای، شعرسرایی، پویش کتابخوانی، #پویش_برای_امام_زمانم، داستان کوتاه(داستانک)، دل نوشته و متن ادبی، قصه گویی، تولید آثار هنری، حمایت از چاپ و انتشار منابع برتر (ویژه ناشران) و مروّجان فرهنگ رضوی (ویژه کتابداران و کارکنان نهاد کتابخانه های عمومی) در حال برگزاری است. علاقمندان می توانند با ورود به سایت جشنواره به نشانی Samakpl.ir و یا نصب نرم افزار ویژه تلفن همراه در این رویداد بزرگ کتابخوانی شرکت و از جوایز ارزنده آن بهره مند شوند.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ