فهرست

اخبار شهرستان‌ها

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان تالش:

نهاد کتابخانه ها تسهیلگر دسترسی مردم به کتاب است

پریسا کرمی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان تالش با بیان اینکه نهاد کتابخانه ها تسهیلگر دسترسی مردم به کتاب است، اقدامات فرهنگی کتابخانه های عمومی را نیازمند حمایت های مادی و معنوی از سوی شهرداری ها و مسئولین و علما عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان تالش دیروز یکشنبه27تیر به ریاست محمد حسین شاه کوئی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی تالش و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ وحید فرحی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان تالش، اعضای انجمن این شهرستان، مسئولین کتابخانه های عمومی تالش، لیسار، حویق، چوبر و اسالم و نیز اصحاب رسانه در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این جلسه که با هدف ارائه پیشنهادهای جدید برای رفع مشکلات و نیازمندی های کتابخانه های عمومی شهرستان تالش برگزار شد با تسلیت سالروز شهادت پنجمین نور هدایت، حضرت امام محمدباقر(ع)، سیره و سبک زندگی آن حضرت را الگوی بسیار مناسب و ارزشمندی برای جویندگان راه علم و آگاهی عنوان کرد.
 پریسا کرمی با اشاره به وجود علما و فرهیختگان بزرگ در شهرستان تالش این منطقه از استان گیلان را دارای پیشینه غنی فرهنگی و علمی دانست و گفت: مردم علاقمند به کتاب و کتابخوانی در شهرستان تالش همواره در جشنواره های مختلف کتابخوانی خوش درخشیده و از کتابخانه های عمومی بهره برده اند.
کرمی به تعدد روستاهای فاقد کتابخانه در این شهرستان نیز اشاره کرد و با بیان اینکه راه اندازی کوله های کتاب در این روستاها به یکی از اصلی ترین وظایف مجموعه کتابخانه های عمومی تبدیل شده است گفت: این کوله های کتاب توسط کتابداران و برخی گروه های مردم نهاد بصورت هفتگی و ماهیانه به مناطق روستایی فاقد کتابخانه و نقاط صعب العبور منتقل و در اختیار کودکان، نوجوانان و زنان و مردان قرار می گیرد.
وی همچنین با بیان اینکه نهاد کتابخانه ها تسهیلگر دسترسی مردم به کتاب است، اقدامات فرهنگی کتابخانه های عمومی را نیازمند حمایت های مادی و معنوی از سوی شهرداری ها و مسئولین و علما عنوان و خاطرنشان کرد: هزینه کرد در مجموعه کتابخانه ها نوعی سرمایه گذاری برای رشد آگاهی های فردی و اجتماعی است و نتایج مثبت و سازنده آن در جامعه به وضوح نمایان می شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ادامه این نشست با تشریح برخی از اقدامات استانی این مجموعه، برگزاری یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی از منابع ششگانه این جشنواره در سه حوزه کودک، نوجوان و بزرگسال را از مهمترین برنامه های فرهنگی برشمرد که تا آبان ماه سال جاری در جریان است.
پریسا کرمی امکان استفاده از نرم افزار طاقچه برای دسترسی اعضای فعال کتابخانه ها به هزاران جلد کتاب به صورت الکترونیکی، راه اندازی طرح های الو کتاب، کتاب دوخان و لک لک کتاب برای ارسال کتاب به درب منازل اعضای کتابخانه ها در شرایط فراگیری بیماری کرونا متناسب به رنگبندی ها در سطوح مختلف و ایجاد 75صفحه مجازی در شبکه های اجتماعی پرکاربرد با عضویت 60 هزار نفر از علاقمندان به کتاب و کتابخوانی را بخش دیگری از این اقدامات عنوان کرد.
کرمی به مشکلات موجود در کتابخانه های عمومی شهرستان تالش نیز اشاره کرد و شاداب سازی محیط پیرامونی کتابخانه عمومی 17 شهریور تالش بعنوان تنها مرکز فرهنگی این منطقه و برچیدن دیوار مهربانی و ساماندهی حضور برخی افراد بزهکار در اطراف کتابخانه را جزو وظایف اصلی شهرداری برشمرد.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد با همدلی و هم افزایی میان مجموعه کتابخانه های عمومی تالش، مسئولین و گروه های مختلف مردمی و علمای فرهیخته در شهرستان، شاهد رشد و بالندگی بیش از پیش فرهنگ مطالعه در این منطقه باشیم.
آغاز طرح ایجاد کتابخانه در مدارس روستایی و عشایر تالش 
گفتنی است در ابتدای این نشست رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان تالش در گزارشی به وضعیت کتابخانه های عمومی این شهرستان اشاره کرد و عدم توجه برخی از شهرداری ها به کتابخانه ها را موجب کندی روند اجرای برنامه ها و توسعه کمی و کیفی فعالیت ها برشمرد.
وحید فرحی همچنین از اجرای طرح ایجاد کتابخانه های محدود در همه مدارس روستاها و عشایر در شهرستان تالش خبرداد و گفت: این فعالیت فرهنگی بزودی و با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان تالش و جمعی از گروه های مردم نهاد فعال در حوزه های اجتماعی و فرهنگی آغاز خواهد شد.
بیان مطالب از سوی فرماندار شهرستان تالش، اعضای انجمن و مسولین کتابخانه ها پایانبخش نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان تالش در سال جاری بود.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ