فهرست

اخبار شهرستان‌ها

در مراسم رونمایی از کتاب «تُلشَه مَثَل» مطرح شد؛

زبان هویت یک ملت است

استاد و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و منتقد آثار ادبی در مراسم رونمایی از کتاب «تُلشَه مَثَل» که به میزبانی کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء(ص) رشت برگزار شد با بیان اینکه زبان هویت یک ملت است، بر ضرورت حفظ فرهنگ و زبان مادری تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، مراسم رونمایی از کتاب «تُلشَه مَثَل» (ضرب المثلهای تالشی شمالی) نوشته زهرا خسروی ریک، مسئول تنها کتابخانه عمومی گویا و بریل استان گیلان، امروز دوشنبه(14تیر) و همزمان با بزرگداشت روز قلم با حضور زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری های کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ جهاندوست سبزعلیپور؛ استاد و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان؛ مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، مسئول و کتابداران کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء(ص)، جمعی از دوستداران فرهنگ و ادبیات بومی محلی و اصحاب رسانه به میزبانی کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء (ص) رشت برگزار شد.

بدن آرا: حمایت مجموعه کتابخانه های عمومی از نویسندگان گیلانی

معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان نیز در ابتدای این نشست با اظهار خرسندی از توجه کتابداران کتابخانه های عمومی گیلان به اهمیت مقوله مهم حفظ و پاسداشت زبان مادری و با بیان اینکه هر روز بر اهمیت و ارزش قلم افزوده می‌شود گفت: فعالیت کتابداران در حوزه پژوهشی و نگارش کتاب مایه مباهات بوده و ارزشمند است.

زهرا بدن آرا با اشاره به لزوم حمایت از نویسندگان و گردآوردندگان آثار ادبی مهم گیلان خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر تلاش شده تا از آثار منتشر شده با محوریت استان گیلان حمایت شود.

وی همچنین در این مراسم از میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در برگزاری محفل مجازی «از تبار قلم» با حضور نویسندگان 4 استان کشور و فرهیختگان عرصه نویسندگی و نیز تجلیل و قدردانی از ایشان خبر داد.

سبزعلیپور: جامعه‌ای صاحب قلم نداشته باشد در زمانه گم خواهد شد

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی رشت نیز بعنوان سخنران این مراسم با اشاره به اینکه جامعه‌ای صاحب قلم نداشته باشد در زمانه گم خواهد شد، افزود: امروز تنها افراد و افکاری ماندگار شده که به واسطه قلم به نسل‌های بعد منتقل شده است.

جهاندوست سبز علی پور با بیان اینکه نقش اهل قلم در انتقال فرهنگ، آداب و رسوم و تفکر و ایده‌های بسیار مهم است، اظهار کرد: زبان در هر دوران با توجه به امکانات آن زمان متفاوت است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه قضاوت عملکرد و فعالیت اهل قلم به تلاش و آگاهی او بستگی دارد، گفت: مطالعه اهل قلم ارتباط مستقیمی با کیفیت و ماندگاری اثر این افراد دارد.

برای قضاوت آثار اهل قلم زمان بهترین داور است

استاد دانشگاه آزاد اسلامی رشت با بیان اینکه برای قضاوت آثار اهل قلم زمان بهترین داور است، اضافه کرد: هر اثری که در طول زمان‌های مختلف ماندگار باشد نشان دهنده کیفیت آن اثر است.

وی با اشاره به اینکه زبان هویت هر ملتی است، ادامه داد: انتشار کتاب با موضوع و محوریت زیان بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و در حفظ هویت مردم یک منطقه نیز تأثیر گذار خواهد بود.

سبزعلی پور با بیان اینکه زبان ساخته نمی‌شود، گفت: همانگونه که در تاریخ دیده شده، زبان‌های آزمایشگاهی هرگز ماندگار نخواهند شد و زبان‌هایی که در طول زمان به نسل بعدی منتقل شده‌اند بسیار ارزشمند بوده و باید از آنها محافظت شود.

وی با اشاره به اینکه زبان یک ملت در طول زمان شکل می‌گیرد، اظهار کرد: زبان‌ها حاصل اندیشه بزرگ مردانی بوده که در یک منطقه و یک محل زندگی کرده و آن را منتقل کرده‌اند.

خسروی: لزوم حفظ و انتقال فرهنگ تالش

زهرا خسروی نویسنده کتاب با اشاره به اینکه حفظ و انتقال فرهنگ مردم تالش زبان استان گیلان مهم‌ترین هدف و اولویت من برای نگارش این کتاب بوده است، اظهار کرد: متاسفانه با توجه به اینکه درگذشته اقدامی در این زمینه صورت نگرفته، مصمم به گردآوری این مجموعه و انتقال مفاهیم آن به نسل های آینده خصوصا جوانان و نوجوانان شدم.

وی با بیان اینکه در این کتاب تلاش شده تا گام کوچکی در زمینه معرفی و ثبت زبان تالشی برداشته شود، گفت: بیان مثل‌ها با خود آئین، آداب و رسوم و هنجارهای اجتماعی را به همراه داشت.

خسروی با اشاره به اینکه این کتاب در سه فصل نگارش شده است، افزود: تلاش شده تا در این مجموع به همه ابعاد زبان و فرهنگ تلاش توجه شود.

مسئول کتابخانه عمومی گویا و بریل خاتم الانبیاء(ص) رشت در پایان صحبت های خود از حمایت های همه کسانی که در گردآوری این کتاب با وی همکاری کردند قدردانی کرد.

گفتنی است تُلشَه مَثَل مجموعه‌ای از مَثَل‌های مردم تالش است که در این کتاب گرد آمده است. این کتاب ۲۱۲ صفحه، از انتشارات ماه مینو و به همت حوزه هنری گیلان روانه بازار نشر شد.

علاقه‌مندان برای خرید این کتاب ‌علاوه بر کتابفروشی های معتبر می‌توانند به فروشگاه اینترنتی بازارمج و همچنین برای خرید نسخه الکترونیکی به فروشگاه کتاب بر خط (آنلاین) طاقچه مراجعه نمایند.

نسخه قابل چاپ