فهرست

اخبار شهرستان‌ها

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت برگزار شد؛

کرمی: تکمیل کتابخانه مرکزی رشت با 8هزار متر مربع زیربنا در بهار1400

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت با اشاره به پیشرفت84درصدی عملیات احداث کتابخانه مرکزی رشت، از بهره برداری از این پروژه بزرگ فرهنگی با زیربنای 8000 متر در بهار سال 1400 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، به ریاست علی فتح اللهی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی رشت؛ محمدحسن عاقل منش، عضو شورای اسلامی شهر رشت و مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان؛ معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار رشت، شهرداران، مسئولین کتابخانه های عمومی، اعضای انجمن و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این نشست که به منظور بررسی وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، پیگیری مصوبات پیشین انجمن و پیشنهادات جدید برای توسعه کمی و کیفی شاخص های مطالعه در این شهرستان برگزار شد ضمن تبریک فرارسیدن سالروز ولادت حضرت علی(ع) و گرامیداشت مقام پدر، آن حضرت را الگوی مردانگی، شجاعت و عدالت ورزی در طول تاریخ عنوان و همه را برای پیروی از راه و سیره ائمه معصومین خصوصا حضرت مولی الموحدین (ع) دعوت کرد.
پریسا کرمی در ادامه به برنامه ها و اقدامات فرهنگی مجموعه کتابخانه های عمومی استان در سال جاری نیز اشاره و با برشمردن مهمترین اقدامات در این حوزه، اجرای طرح «لک لک کتاب»، «کتاب دوخان»، «الو کتاب»، «راه اندازی سامانه دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی در 10کتابخانه منتخب گیلان» و اجرای طرح «وای فای رایگان» ویژه اعضای کتابخانه های عمومی در کتابخانه عمومی عمومی راسر استان اشاره کرد و افزود کلیه این طرح ها و اقدامات در جهت سهولت دسترسی عموم مردم به منابع اطلاعاتی از جمله کتاب صورت می پذیرد.
کرمی همچنین به یکی از مهمترین مشکلات شهرستان رشت در حوزه کتاب و کتابخوانی نیز اشاره کرد و با بیان اینکه مردم فرهنگ دوست و کتابخوان شهر رشت از نظر کمبود فضای مطالعه با مشکل مواجه هستند، فضای مطالعه 46 سانتی متر مربعی این شهر به ازای هر100 نفر شهروند را بسیار ناچیز توصیف کرد.
وی با اذعان به تاخیر16 ساله بهره برداری از بزرگترین کتابخانه عمومی شمال کشور با اظهار امیدواری نسبت به افتتاح این کتابخانه در سال آتی به پیشرفت84 درصدی این پروژه مهم تا به امروز اشاره کرد و از بهره برداری از این پروژه بزرگ فرهنگی با زیربنای 8000 متر مربع زیربنا در بهار سال 1400 خبر داد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همچنین به 53 بخش ویژه این کتابخانه استاندارد برای فعالیت های آموزشی، ترویجی، فرهنگی و اداری در حوزه کتاب و کتابخوانی نیز اشاره کرد و گفت: برای هر متر مربع این کتابخانه برنامه ریزی منسجم و دقیقی پیش بینی شده است.
پریسا کرمی در پایان بر لزوم تخصیص اعتبارات کافی برای راه اندازی کتابخانه عمومی سیار استاندار در مناطق کم برخوردار و فاقد کتابخانه در شهرستان رشت تاکید و از فرماندار شهرستان رشت خواست در اعتبارات سال آتی حوزه کتاب و کتابخوانی سهم مناسبی از آن کسب کند.
ضرورت توسعه فضای کتابخانه ای در مناطق محروم
فرماندار شهرستان رشت نیز در ادامه این نشست با تبریک اعیاد پیش رو به ویژه ولادت باسعادت حضرت علی (ع)، اظهار داشت: ماه مبارک رجب پیش درآمدی است برای رسیدن به ماه های مبارک شعبان و رمضان، که با عنایت خدا ایام پربرکتی را در پیش داریم و یقینا خدمت به مردم در این ماه های عزیز بهترین عبادات می باشد.
علی فتح اللهی با تاکید بر اهمیت جایگاه کتاب و کتابخوانی در دین اسلام، افزود: معجزه حضرت رسول (س) کتاب بوده و اولین آیه ای هم که بر ایشان نازل شد کلمه اقرء بود و همچنین سوره ای هم به نام قلم در قرآن کریم داریم.
فتح الهی با اشاره به عدم رضایت از سرانه کتاب خوانی در شهرستان، تصریح کرد: سرانه مطالعاتی پایین زیبنده شهرستانی که چهل درصد جمعیت استان گیلان را در خود جای دارد، نیست و‌ما باید تمام ظرفیت ها خود را برای بالا بردن سرانه مطالعاتی به کار بگیریم.
وی در ادامه افزود: برای ما همه دستگاه ها مهم هستند اما باید برای دستگاه های که می توانند انسان سازی کنند و انسان های عالمی را تحویل جامعه بدهند، زیر ساخت ها و بستر مناسب را مهیا کنیم و اگر این را ما مدنظر قرار ندهیم یقینا با مشکل مواجه خواهیم شد.
فتح اللهی با اشاره به اهمیت عملیاتی شدن مصوبات جلسات انجمن کتابخانه های شهرستان، افزود: همه دستگاه باید پاسخگوی عملکرد خود در این حوزه باشند و به مدیرانی که در این جلسه شرکت نکرده و آن را بی اهمیت دانسته اند تذکر جدی می دهم چرا که این حرکت بزرگترین اهانت به موضوع مهم کتابخانه هاست.
فرماندار رشت با اشاره به ضرورت ایجاد فضای کتابخانه در مناطق محروم شهرستان، افزود: توسعه فضای کتابخانه ها در مناطق محروم شهرستان بسیار مهم است و شهرداری ها باید مکان مناسب جهت اختصاص به این کار را شناسایی و فراهم کنند و ما نیز برای این حوزه اعتبارات ویژه ای را در کمیته برنامه ریزی سال جدید قرار خواهیم داد.
گفتنی است رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت نیز در این نشست ضمن ارائه گزارش از وضعیت کتابخانه های عمومی این شهرستان خواستار توجه جدی تری از سوی شهرداری ها نسبت به پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمدهای این سازمان شد.
مرتضی اکبری با ارائه گزارش وصول این سهم در جلسه از پرداخت میانگین15 درصدی بدهی های شهرداران در سال 1399 خبرداد.
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ