فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به منظور دیدار با کتابداران و بررسی مشکلات کتابخانه ها؛

نماینده مردم شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی از کتابخانه عمومی رودبار بازدید کرد

مهردادچگینی، نماینده مردم شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی مشکلات کتابخانه های عمومی رودبار از کتابخانه عمومی شهید هدایت درویشوند این شهرستان بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، نماینده مردم شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی با همراهی جمعی از مسئولین این شهرستان با حضور در کتابخانه عمومی شهید هدایت درویشوند رودبار ضمن دیدار با کتابداران این کتابخانه و گفتگو با ایشان در جریان مشکلات کتابخانه های عمومی شهرستان قرار گرفت.
مهرداد چگینی در این بازدید که با حضور محمدفکور، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رودبار صورت پذیرفت با اشاره به جایگاه کتاب و کتابخوانی در توسعه کشور، گفت: کتابخانه های عمومی نقش موثری در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارتقای سرانه مطالعه بر عهده دارند.
چگینی زمینه سازی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارتقای شاخص مطالعه را بسیار مهم دانست و افزود: مسئولان و نمایندگان مجلس وظیفه دارند در حد توان از نهاد کتابخانه های عمومی حمایت کنند.
وی همچنین آمادگی خود را برای هرنوع کمک و پیگیری مشکلات کتابخانه های عمومی و حل مشکلات معیشتی کتابداران پرتلاش کتابخانه ها در قالب پیگیری وضعیت پرداخت سهم حداقل نیم درصدی از درآمدهای شهرداری ها و تشکیل مرتب جلسات انجمن اعلام کرد.
فکور: تعلل برخی شهرداران در پرداخت سهم حداقل نیم درصدی کتابخانه ها
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رودبار نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان، گفت: هم اکنون این شهرستان دارای 8 باب کتابخانه عمومی نهادی است که از این 8باب کتابخانه عمومی نهادی یک باب کتابخانه روستایی در یکی از مرتفع ترین مناطق گیلان واقع است .
محمد فکور با اشاره به عضویت4 هزار و  227  نفری مردم  در کتابخانه های عمومی این شهرستان، عنوان کرد: در این کتابخانه ها بالغ بر 89 هزار نسخه  کتاب در دسترس عموم قرار دارد و علاقمندان می توانند با عضویت در این مراکز از خدمات آن ها بهره مند شوند.
وی در ادامه گفت: تنها منبع درآمدی کتابخانه ها از نیم درصد شهرداری برای رفع مشکلات و امورات و ارائه بهتر خدمات کتابخانه ای می باشد که با تعلل برخی از شهرداران، اجرای برنامه های فرهنگی و توسعه کتابخانه ها با مشکلات عدیده ای همراه است.
فکور همچنین یکی از مهمترین محورهای فعالیت کتابخانه های عمومی را اجرای برنامه های متنوع فرهنگی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه عنوان کرد و افزود: برگزاری برنامه هایی مانند نشست های کتاب خوان، نشست های جمع خوانی، قصه گویی برای کودکان، بازدید دانش آموزان مدارس از کتابخانه ها و حضور کتابداران در مدارس سبب توجه مردم به این نهاد فرهنگی شده است.
 
نسخه قابل چاپ