فهرست

گزارش

استاندار گیلان در مراسم تجلیل از کتابداران، کتابخوانان و مروجان کتاب گیلان:

کتابداران باغبانان گلستان ایران هستند

استاندار گیلان با اشاره به اینکه هزینه در بخش کتاب و کتابخوانی سرمایه گذاری برای پرورش نسل‌ها است، کتابداران را باغبانان گلستان ایران توصیف کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، مراسم تجلیل از کتابداران، کتابخوانان و مروجین کتاب استان گیلان امروز چهارشنبه(25 آبان) و ساعاتی پیش با حضور اسدالله عباسی، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ یاسر تقوی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ حسین مصطفی پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار؛ سید محمد اسحاقی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری؛ شراره کاووسی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ سید امیر علوی، شهردار کلانشهر رشت؛رضا ثقتی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛  زهرا یعقوب نژاد، مدیر کل دفتر امور زنان و خانواده استانداری؛ پریسا خیرخواه، سرپرست اداره کل اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان؛ هادی رحمانی، مدیرکل راه وشهرسازی استان؛ محمد حسن عاقلمنش، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان؛ موسی فکور، فرماندار شهرستان فومن؛ سیدجلیل میرعظیمی جیرسرایی، سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان؛ زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری ها، محمود محمدی، سرپرست معاونت اداری و مالی کتابخانه های عمومی استان؛ مسعود تاکی، نویسنده و از فعالین فرهنگی استان و شهرستان لاهیجان؛ نمایندگان دستگاه های اجرایی و فرهنگی، اعضای انجمن، روسای ادارات کتابخانه های عمومی استان؛ مسئولین کتابخانه ها، کتابداران، اعضای کتابخانه ها و حضور مجازی فرمانداران سراسر استان و نیز اصحاب رسانه در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزار شد.
رویکرد دولت سیزدهم فرهنگی است
اسدالله عباسی در این مراسم که به منظور تقدیر از فعالین کتاب استان گیلان برگزار شد اظهار کرد: مقوله کتاب‌خوانی در ارتقای بخش‌های مختلف جامعه اثرگذار است.
استاندار گیلان با تاکید بر سرمایه گذاری در بخش کتاب و کتابخوانی، افزود: هزینه در بخش کتاب و کتابخوانی سرمایه گذاری برای پرورش نسل‌ها است.
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان با بیان اینکه رویکرد دولت سیزدهم فرهنگی است، گفت: علم و دانش هستی بخش پویایی و تعالی جامعه است و این موفقیت از کتاب نشأت می‌گیرد.
کتاب و کتابخوانی باید سرلوحه کار همه مسئولان قرار گیرد.
عباسی با اشاره به اینکه کتابخوانی در ارتقای سواد علمی و عمومی جامعه تأثیر مستقیم دارد، اضافه کرد: توجه به کتاب و کتابخوانی باید سرلوحه کار همه مسئولان قرار گیرد.
وی با اشاره به اهمیت و جایگاه کتاب و کتابخوانی، افزود: کتاب و کتابخوانی جامعه‌ای آگاه، بصیر و سوادمند می‌سازد. استاندار گیلان با اشاره به بسط و گسترش فضای مجازی، اضافه کرد: در کنار جولان فضای مجازی، نیاز به کتاب کم نشده است و مردم استقبال خوبی از کتاب و کتابخوانی نشان می‌دهند.
عباسی با تاکید بر پرداخت نیم درصد کتابخانه ها توسط شهرداری‌ها، بیان کرد: شهرداری‌ها حق نیم درصد کتابخانه ها را بپردازند.
وی با اشاره به افتتاح نمایشی کتابخانه مرکزی رشت در دولت گذشته، افزود: کتابخانه مرکزی رشت با اعتباری که در نظر گرفته شده تا دهه فجر باید افتتاح شود.
مدیران و فرمانداران باید ۱۵ دقیقه در طول روز وقت خود را به کتابخوانی اختصاص دهند
استاندار گیلان کودکان و نوجوانان را نیازمند توجه بیشتر و تشویق به امور کتابخوانی دانست و خاطرنشان کرد: روش‌های ترویج فرهنگ کتابخوانی باید به روزرسانی شود.
عباسی با اشاره به کاهش سرانه مطالعه کتاب، بیان کرد: مدیران و فرمانداران باید ۱۵ دقیقه در طول روز وقت خود را به کتابخوانی اختصاص دهند.
وی ادامه داد: بینش، آگاهی و بصیرت جامعه با ارتقای سرانه مطالعه کتاب افزایش پیدا می‌کند.
استاندار گیلان با تاکید بر اینکه برای ترویج فرهنگ کتابخوانی جاذبه ایجاد کنید، گفت: بسیاری از فرهنگ سازی ها در جامعه با کتاب و کتابخوانی تحقق یافته می‌شود.
عباسی با بیان اینکه هیچ چیز زیباتر و اثرگذار تر از کتاب نیست، اضافه کرد: آموزش پرورش، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مقوله کتاب و کتابخوانی را جز اولویت‌های خود قرار دهند. وی ادامه داد: نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی مختص به یک نهاد. نیست بلکه همه دستگاه‌ها در این بخش مسئول هستند.
استاندار گیلان کتابداران را باغبانان گلستان ایران توصیف کرد و گفت: هیچ چیز زیباتر از کتاب نیست و کتابداران درک عمیقی نسبت به این موضوع دارند و این نگاه را باید به جامعه منتقل کنند.
اسد الله عباسی با اشاره به وضعیت کتابخانه مرکزی رشت و معطل ماندن این پروژه فرهنگی با 91 درصد پیشرفت فیزیکی افزود: متاسفانه اقدام نادرست یادشده از سوی دولت گذشته نه تنها برای کتابخانه مرکزی رشت بلکه برای پروژه های دیگری چون تالار مرکزی این شهر و هتل گردنه حیران و بسیاری از پروژه‌های دیگر استان نیز رخ داده است.
وی ‌با بیان اینکه کتابخانه مرکزی رشت نمادی از عرصه فرهنگی گیلان است، عنوان کرد: اگرچه این اشتباه از سوی دولت پیشین رخ داده است اما ما منتظر نماندیم و در انتهای سال گذشته از محل اعتبارات سفر رئیس جمهوری ۳0۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز را تخصیص داده و تاکید کردم تا دهه فجر باید آماده و به بهره‌برداری برسد.
شهرداران موظف به پرداخت سهم کتابخانه های عمومی هستند
استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش بر پرداخت نیم درصد سهم  کتابخانه های عمومی از محل درآمد شهرداری‌ها تاکید کرد و آنان را موظف به پرداخت این اعتبار دانست.
عباسی با تاکید براینکه پرداخت سهم کتابخانه های عمومی از محل درآمد شهرداری ها یک اقدام فرهنگی و بسیار حائز اهمیت است از فرماندار و شهردار رودسر که رتبه نخست را در پرداخت این سهم داشته اند، قدردانی کرد.

عباسی تصریح کرد: علیرغم برخورداری از گنجینه های فرهنگی و تاریخی و ادبی و هنری؛ متاسفانه سرانه مطالعه در جامعه را خیلی پایین است و لذا باید با ترویج کتاب و کتابخوانی به اعتلای فرهنگ ایران اسلامی و گیلان عزیز بپردازیم.

استاندار گیلان مسائل فرهنگی شهر را مهمتر از مسائل عمرانی و خدماتی دانست و یادآور شد: یکی از شاخص های انتخاب شهردار نمونه را مدیریت پسماند گذاشتیم لذا ترویج فرهنگ کتاب نیز شاخص دوم انتخاب شهردار نمونه است.

وی مدیریت پسماند و تکفیک زباله را یک امر فرهنگی دانست و گفت: کتابداران بهترین افراد برای فرهنگ سازی و آگاهی بخشی درباره حقوق شهروندی هستند.

استاندار گیلان  تاکید کرد: علی رغم اینکه فضای مجازی جهان را درنوردیده اما دوره کتابخوانی هیچ گاه به اتمام نرسیده است لذا باید دسترسی آسان به کتاب در شهرهای استان بویژه در شهرهای مقدس استان نظیر آستانه اشرفیه و رشت فراهم شود.
از رونمایی کتاب «ادبیات تعلمی» مسعود تاکی، تجلیل از فعالین کتاب تا انتخاب اعضای حقیقی انجمن استان
گفتنی است استاندار گیلان در این مراسم ضمن رونمایی از کتاب «ادبیات تعلیمی» نوشته مسعود تاکی، از فعالین فرهنگی استان گیلان، از 15 برگزیده استانی سی امین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در حوزه کتابداران، کتابخوانان و مروجین کتاب استان گیلان شامل فرماندار فومن و شهردار رودسر تجلیل کرد.
همچنین اعطای احکام فاطمه قلی پور، سید محمد اسحاقی، سجاد ستوده و سید محمد باقر باقرزاده، 4 عضو حقیقی انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان از سوی استاندار گیلان از دیگر محورهای این مراسم در سی امین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در گیلان بود.