فهرست

گزارش

همزمان با روز شعر و ادبیات آیینی و با حضور جمعی از شعرای گیلان؛

مراسم بزرگداشت محتشم کاشانی، شاعر پارسی گوی ایرانی برگزار شد

همزمان با نخستین روز از دهه محرم و به همت محفل ادبی دکتر معین اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، مراسم بزرگداشت محتشم کاشانی، شاعر پارسی گوی ایرانی و خالق مطلع ماندگار«باز این چه شورش است…» با شعرخوانی جمعی از شعرای مطرح گیلان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، به همت محفل ادبی دکتر معین کتابخانه های عمومی استان گیلان و همزمان با روز شعر و ادبیات آیینی، مراسم بزرگداشت محتشم کاشانی، امروز شنبه (8مرداد) با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری ها؛ بهرام مژدهی، دبیر محفل ادبی دکتر معین، علیرضا ژاله جو، مسئول این محفل و کارشناس امور فرهنگی کتابخانه های عمومی گیلان، همراه با شعرخوانی مجتبی حاذق، علی خوشه چین، مرتضی حیدرزاده، مرتضی تقوی، مجتبی قاضی، جواد پیشنماز، آرش پورعلیزاده، فاطمه حبیبی، شراره فلاحی، جیران قربانی، مرتضی احمدی سراوانی، علیرضا ابراهیم پور، شهاب الدین راهنما، امین معتمد، مریم فرهمند، نیره جهان بین و فردجوانی در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.

*کرمی: شعر آیینی ریشه در باورهای دینی مردم دارد 
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ابتدای این نشست فرهنگی و محفل شعرخوانی، لطافت شعر آیینی و گوش نوازی این اشعار در نظر و بینش مخاطبین را ریشه در باورهای دینی مردم دارد که به زبان شیوا و بسیار زیبا توسط شعرا نشر و گسترش داده می شود.
پریسا کرمی یکی از عوامل غنای ادبیات غنی ایرانی اسلامی را وجود شعرای آیینی و پرداختن آنها به مقوله های دینی دانست که ریشه در اعتقادات و باورهای مردم دارند.
کرمی با تسلیت فرارسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران آن حضرت، برگزاری محافل شعر را در اشاعه فرهنگ عاشورایی بسیار اثرگذار و مهم توصیف و از حمایت مجموعه اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان از برگزاری چنین محافلی با حضور شعرای سراسر استان گیلان در 85باب کتابخانه عمومی در شهرهاف بخش ها و روستاها خبرداد.
وی با قدردانی از مرضیه فرمانی، دبیر پیشین محفل ادبی دکتر معین، اظهار امیدواری کرد در دوره جدید، شاهد پویایی بیش از پیش این محفل و برگزاری محافل متعدد ادبی با حضور چهره های فرهنگی گیلان باشیم.

*مژدهی: شعر و شاعر نباید به عنوان تزئین یک محفل شناخته شود
دبیر محفل ادبی دکتر معین اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان نیز در ادامه ضمن اشاره به اهداف تشکیل محفل ادبی دکتر معین، میزبانی از شعرای برجسته و جوان استان گیلان در این محفل و استفاده از ظرفیت آنها برای غنای بیشتر شعر و ادبیات فارسی و گیلکی به جوانان و نوجوانان عنوان کرد.
بهرام مژدهی با بیان اینکه معتقدم شعر و شاعر نباید به عنوان تزئین یک محفل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در خدمت حوزه های دیگر باشد خاطرنشان کرد: شعر و ادبیات دارای جایگاه رفیعی است که باید جایگاه آن برای همگان تبیین و بازشناسی شود.
مژدهی همچنین با قدردانی از تلاش های مرضیه فرمانی در دوره حضور و مدیریت محفل ادبی دکتر معین اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان افزود: تشکیل و ادامه این محفل مرهون حضور و حمایت های مجموعه اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان و حضور، مشاوره و ارائه راهکارهای راهگشای دلسوزان فرهنگی استان است.
مسئول محفل ادبی دکتر معین اداره کل کتابخانه های عمومی استان نیز در این نشست شعرخوانی آیینی یکی از مهمترین دستاوردهای مجموعه کتابخانه های عمومی را ایجاد ظرفیت های فرهنگی و شناسایی نخبگان این حوزه عوان کرد.
علیرضا ژاله جو به کارکردهای امروزی مجموعه کتابخانه های عمومی نیز اشاره کرد و پرداختن به مقوله های فرهنگی و ایجاد ظرفیت های مختلف حضور اقشار مختلف مردم در این مراکز را از اهداف مهم کتابخانه های عمومی برشمرد.
 زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان نیز در پایان این نشست فرهنگی به ظرفیت های موجود در کتابخانه های عمومی سراسر استان برای میزبانی از محافل شعر و فعالیت های فرهنگی اشاره کرد و گفت: امیدوار هستیم با تکمیل و بهره برداری از کتابخانه مرکزی رشت شاهد میزبانی از محافل ملی و بزرگ فرهنگی با حضور چهره های شناخته شده در این مرکز فرهنگی بزرگ باشیم.
گفتنی است شعرخوانی شعرا با موضوع حادثه کربلا، مصائب بازماندگان این حادثه و نیز خوانش اشعار محتشم کاشانی، ذکر مصیبت خاندان عصمت و طهارت پایانبخش این محفل فرهنگی باحضور شاعران آیینی استان گیلان بود.
کمال‌الدین علی محتشم کاشانی دارای لقب شمس الشعرای کاشانی شاعر ایرانی در آغاز سدۀ ده هجری و هم دوره با پادشاهی شاه طهماسب صفوی در کاشان زاده شد.
مطلع «باز این چه شورش است…» که از محتشم کاشانی است در میان هواداران شیعه جایگاه ویژه‌ای دارد. شاعران بسیاری پس از محتشم تاکنون از ترکیب‌بند یادشده در شعرها و نوحه‌هایشان سود برده‌اند. 
وی با سرودن دوازده بند در مرثیه کشته‌شدگان کربلا که بند اول ترکیب بند وی با بیت "باز این چه شورش است که در خلق عالم است؟ / باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است ؟" آغاز می‌شود، مقام والایی در مرثیه سرایی کسب کرد.
تصاویر بیشتر این نشست را اینجا ببینید. 
​​​​