فهرست

با كتابداران

مسئول تنها کتابخانه شهر دیلمان عنوان کرد؛

فعالیت های کتابخانه عمومی دیلمان در دوران کرونا بیشتر دیده شد

علی ربیع زاده در گفتگو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان به فراگیری بیماری کرونا به عنوان عامل توقف برگزاری برنامه های حضوری کتابخانه های عمومی اشاره کرد و گفت: ایجاد شبکه اجتماعی به واسطه شیوع بیماری کرونا باعث شد فعالیت های کتابخانه دیلمان بیشتر دیده شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، علی ربیع زاده، مسئول کتابخانه امام علی(ع) دیلمان شهرستان سیاهکل در گفتگو با روابط عمومی این اداره کل ضمن معرفی خود با بیان اینکه ساکن شهر لاهیجان بوده و روزانه در حدود ۱۴۰ کیلومتر مسیر کوهستانی را تا کتابخانه محل فعالیتم در رفت و آمد می باشم، یکی از دلایل ذوق حضور در کتابخانه را اشتیاق و علاقه برای خدمت به مردم فرهنگ دوست و کتابخوان دیلمان عنوان کرد.
افتتاح کتابخانه در دیلمان، فرصت خدمت رسانی فرهنگی به من داد
مسئول کتابخانه امام علی(ع) دیلمان با اشاره به جمعیت ۲ هزار نفری شهر دیلمان و احداث کتابخانه عمومی مناسب در این شهر از مهر ماه ۱۳۸۶، آغاز بکار خود در این مجموعه را از روز افتتاح کتابخانه عنوان کرد و گفت: با اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته مورد علاقه ام «علم اطلاعات و دانش شناسی»، همواره به دنبال فرصتی برای خدمت به مردم در قالب فعالیت های فرهنگی بودم که ایجاد کتابخانه در شهر دیلمان این فرصت مناسب را نصیب من کرد.
علی ربیع زاده به فعالیت های مختلف کتابخانه عمومی امام علی(ع) دیلمان پیش از فراگیری بیماری کرونا اشاره کرد و برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی با حضور و مشارکت بسیار خوب کودکان، نوجوانان، جوانان و دوستداران کتاب و کتابخوانی را بخش از این فعالیت ها دانست که در روزهای مختلف و مناسبت های تقویمی برگزار می شدند.
ربیع زاده همچنین به فراگیری بیماری کرونا به عنوان عامل توقف برنامه های فرهنگی عضو محور در کتابخانه های عمومی اشاره کرد و گفت: این بیماری علیرغم وقفه در فعالیت های حضوری کتابخانه موجب ایجاد انگیزه برای ایجاد و حضور در شبکه های اجتماعی و دعوت از عموم اعضا و علاقمندان به حوزه کتاب و کتابخوانی به این بستر شد و همه فعالیت ها از جمله نشست کتاب خوان، مسابقه نقاشی و کتابخوانی، قصه گویی، نمایش نامه خوانی، معرفی متنی و تصویری کتاب و نمایشگاه کتاب و بصورت مجازی برگزار و در این دوران فعالیت های این کتابخانه توسط علاقمندان به کتاب در دیگر مناطق استان نیز دیده شد.
این کتابدار برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی در شبکه اجتماعی کتابخانه را بسیار موفق عنوان کرد و گفت: به نظر می رسد شبکه های اجتماعی پرکاربرد می توانند علاوه بر ایجاد ارتباط دوسویه میان اعضا و کتابخانه، این ارتباط را بصورت شبانه روزی میسر کنند.
نقش پررنگ خیرین در پیشبرد اهداف کتابخانه
مسئول کتابخانه عمومی دیلمان شهرستان سیاهکل در ادامه این گفتگو به برنامه ریزی خود برای جلب مشارکت و حضور خیرین و حامیان کتاب و کتابخوانی در کتابخانه نیز اشاره کرد و گفت: خیرین این منطقه همواره کتابخانه را مرکزی برای حضور و حمایت های مادی و معنوی قرار داده و نیازهای مختلف این مرکز را برآورده کرده اند که از آن جمله می توان به کمک برای تجهیز بخش کودک کتابخانه، خرید موکت، تهیه یک دستگاه کامپیوتر، پرینتر رنگی، پرینتر سه کاره، لوله کشی و خرید مشعل گاز و اهدای ۱۷۰۳ نسخه کتاب توسط یکی از خیرین نیک اندیش به کتابخانه دیلمان اشاره کرد که این تعداد کتاب ها میان کتابخانه های عمومی شهرستان تقسیم شد.
علی ربیع زاده در ادامه به برگزاری تور طبیعت گردی علمی با تهیه کتابچه های بسته کاوش اشاره کرد و گفت: این تور علمی تفریحی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در رده سنی نوجوانان و جوانان برگزار و اعضای کتابخانه با ثبت تصاویر از نتایج کاوش خود در حین طبیعت گردی در ارزیابی مشارکت داده شدند و در پایان به ۱۶ نفر مبلغ 8 میلیون ریال جایزه از‌طرف خیرین پرداخت شد.
دعوت به شرکت در یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی
وی در پایان صحبت های خود به برگزاری بزرگترین رویداد کتابخوانی در کشور توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز اشاره کرد و با بیان اینکه یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی تا آبان ماه سال جاری ادامه خواهد داشت از مردم بخش دیلمان دعوت کرد تا با ثبت نام در پایگاه اطلاع رسانی این جشنواره به نشانی اینترنتی samakpl.ir در این رویداد مهم مشارکت و از جوایز ویژه نقدی آن بهره مند شوند.
گفتنی است کتابخانه عمومی امام علی(ع) دیلمان در شهریور ماه سال ۱۳۸۶ در زمینی به مساحت ۳۰۶ متر مربع  و زیربنای ۲۵۰ متر مربع در دو طبقه افتتاح و با ایجاد بخش های مختلفی مانند مخزن اصلی، بخش مستقل کودک، بخش دیداری و شنیداری، نشریات، کمک درسی، استان شناسی، مرجع، تازه های کتاب، ‌نوسوادان، ‌نمازخانه، سالن مطالعه و... می باشد.
علاقمندان می توانند با عضویت در شبکه اجتماعی کتابخانه عمومی امام علی(ع) دیلمان به نشانی instagram.com/daylamanimamalipl ضمن پیگیری فعالیت های کتابخانه در این رویدادهای فرهنگی شرکت کنند.
عكس های مرتبط :