فهرست

اخبار برگزيده

در هشتمین سال اجرا و با معرفی دو عنوان کتاب در رده سنی کودک و بزرگسال؛

پوستر طرح صبحانه باطعم کتاب ویژه فروردین 1402 منتشر شد

در هشتمین سال اجرا و در شماره 409، پوستر طرح صبحانه باطعم کتاب ویژه فروردین 1402 با معرفی دو عنوان کتاب «خانم!فردا کوچ است» نوشته سکینه سلطان وقارالدوله و کتاب «ترانه های نیایش» نوشته مصطفی رحماندوست از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، همزمان با فرارسیدن نوروز 1402 و با معرفی دو عنوان کتاب در موضوعات مختلف، طرح صبحانه با طعم کتاب از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان وارد هشتمین سال اجرای خود شد.
شماره فروردین ماه سال ۱۴۰۲ طرح صبحانه با طعم کتاب با معرفی دو عنوان کتاب «خانم! فردا کوچ است» نوشته سکینه سلطان وقارالدوله و کتاب «ترانه های نیایش» نوشته مصطفی رحماندوست است که بعنوان چهارصدو نهمین شماره این طرح از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان منتشر می شود.
«خانم! فردا کوچ است»
پدید آو،  سکینه سلطان وقارالدوله
ناشر: اطراف
موضوع کتاب : سفرنامه

معرفی کتاب؛
از گزارش‌ها و اسنادِ موجود چنین برمی‌آید که اندکی از سفرنامه‌های ایرانی را زنان نوشته‌اند. موضوعی که از تأخیر در سواد آموزی آن‌ها حکایت دارد. وقارالدوله(سکینه‌سلطان) نویسنده این سفرنامه، زنی پیشرو و همسر ناصرالدین شاه بوده و سفرنامه حج خود را 4 سال بعد از کشته شدن شاه می‌نویسد. زنی قاجاری و شوخ طبع که دستی هم در نوشتن دارد. آن‌چنان که از محتوای سفرنامه به دست می‌آید، وقارالدوله در زمانِ سفر بانویی بسیار جوان بوده، آن‌قدر جوان که زن چهل ساله به نظرش پیرزن باشد. اما با وجود جوانی و خامی عزم سفر می‌کند تا نادیده‌ها را کشف کند.
بخشی از کتاب؛
جای خوبی است. راه، دیشب هم همه صاف بود. مهتاب شب سیزدهم معرکه می‌کرد. حیف؛ کسانی که باید همراه باشند، نیستند که این شب‌های مهتاب را زنده کنند. ان‌شاءالله قسمت همه بشود این سفر را بیایند و به سلامتی این شب‌ها را ببینند... الان حاجی عباس آمده، می‌گوید از کرمانشاهان به آخر خاک عرب و عجم خیلی راه ‌دزد، زوارها را لخت کرده. زیاد وحشت کردم. خدا همه را محافظت فرماید ان‌شاءالله. همانا دزد نزند به خوبی بگذریم.

«ترانه های نیایش»
تالیف مصطفی رحماندوست
ناشر: افق

موضوع کتاب: شعر کودکانه