فهرست

فراخوان

روستاها و عشایر دوستدار کتاب

اخبار برگزيده

در بازدید نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی از کتابخانه مرکزی رشت تاکید شد؛

کتابخانه مرکزی رشت باید تا پایان خرداد 1400 به بهره برداری کامل برسد

جبارکوچکی نژاد در بازدید از روند پیشرفت بزرگترین کتابخانه عمومی شمال کشور ضمن تاکید بر حمایت خود از اقدامات نهاد کتابخانه های عمومی در حوزه های فرهنگی و زیرساختی در کشور، بر لزوم اتمام این پروژه فرهنگی مهم تا پایان خرداد 1400 تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، جبارکوچکی نژاد، نماینده مردم شهرستان های رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی صبح امروز پنجشنبه 9 اردیبهشت با همراهی پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان از پروژه در حال تکمیل کتابخانه مرکزی رشت بازدید کرد.

نماینده مردم شهرستان رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی در این بازدید که به منظور بررسی وضعیت پیشرفت این پروژه فرهنگی صورت پذیرفت با ارزیابی مثبت از روند پروسه تکمیل ساختمان کتابخانه، بر لزوم اتمام آن تا پایان خرداد ماه 1400 تاکید کرد.

جبارکوچکی نژاد همچنین از حمایت خود از مجموعه نهاد کتابخانه های عمومی و اقدامات فرهنگی و زیرساختی آن تا حصول نتایج ملموس و مثبت  سخن گفت و از پیگیری خود برای تخصیص اعتبار لازم جهت تامین تجهیزات باقی مانده و محوطه سازی این پروژه خبرداد.

 کرمی: پیشرفت 90درصدی کتابخانه مرکزی و آغاز مراحل آماده سازی محوطه از ماه آینده

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان نیز در بازدید نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی از این کتابخانه به گنجایش بیش از 200هزار جلدی مخزن کتاب این پروژه اشاره کرد و راه اندازی نخستین بخش مجهز نگهداری و حفاظت از نسخ خطی استان گیلان در این مرکز را نیازمند تامین اعتبار مناسب و پایدار دانست.

پریسا کرمی همچنین بهره برداری از کتابخانه مرکزی رشت در زمان اعلام شده را دارای اثرات مثبتی در استان دانست و گفت: با پیش بینی های لازم برای ایجاد بخش های متنوع در تمام طبقات و قسمت های این کتابخانه، امیدواریم مردم گیلان و عموم پژوهشگران و دانشجویان از امکانات ویژه آن بهره مند شوند.

کرمی در ادامه با اشاره به پیشرفت 90درصدی پروژه، مراحل آماده سازی محوطه کتابخانه از ماه آینده را از مهمترین برنامه های دست اندرکاران در این مجموعه عنوان کرد و گفت: امیدواریم با تخصیص اعتبار پیش بینی شده شاهد اتمام فیزیکی این پروژه بزرگ و ورود به مرحله تجهیز آن جهت افتتاح باشیم.

گفتنی است کتابخانه مرکزی شهر رشت به عنوان بزرگترین کتابخانه عمومی شمال کشور با اسکلت بتنی در 6 طبقه با مساحت 8هزار و 153مترمربع و دارای بخش های مختلفی چون سالن آمفی تاتر، مخزن کتاب، سالن های مطالعه مجزا ویژه آقایان و خانم ها، سالن جلسات، بخش ویژه گویا و بریل، بخش کتب مرجع، بخش امانت، بخش ویژه و مستقل کودک، بخش ویژه سالمندان، نشریات، بخش ویژه مطالعه پژوهشگران، بخش نگهداری از نسخ خطی، بخش اداری کتابخانه و مرمت و آماده سازی کتاب، بخش ویژه پایگاه های اطلاعاتی، سالن پذیرایی، گالری نمایش و نمازخانه می باشد.