دوشنبه 15 خرداد 1402  
رویداد ها
1392/10/17 سه‌شنبه
سامانه سامان
1392/11/16 چهارشنبه

نماهنگ سرود کتابدار

آلبوم خبری
1395/3/23 یکشنبه
اخبار مهم
هفته کتاب
اخبار کتابخانه‌ها
اخبار ویژه
به میزبانی اداره کتابخانه های عمومی رودبار؛
به میزبانی کتابخانه عمومی شهید هدایت درویشوند رودبار و همزمان با هفته کتاب، نشست مجازی مطالعاتی فرهیختگان ادبی رودبار با حضور دو تن از چهره های ادبی فعال این شهرستان در بستر فضای اسکای روم برگزار شد.
گزارش تصویری؛
به مناسبت گرامیداشت هفته کتاب و روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، جمعی از مسئولین دستگاه های اجرایی و چهره های فرهنگی شهرستان بندر انزلی در نشست ویژه ای در فرمانداری این شهرستان به معرفی آخرین کتاب های خوانده شده خود پرداختند.
با معرفی 10 عنوان کتاب در موضوعات متنوع؛
فرماندار شهرستان بندرانزلی در نخستین نشست کتابخوان مسئولین این شهرستان با بیان اینکه ویژگی جامعه کتابخوان، قانونمندی و مطالبه گر بودن شهروندان است، گفت: همه خانواده‌های ایرانی باید تلاش کنند تا در سبد خانوار جایی برای کتاب در نظر بگیرند.
دبیر اولین جشنواره کتاب‌خوان و رسانه به مناسبت هفته کتاب تأکید کرد؛
مهدی توکلیان دبیر اولین جشنواره کتاب‌خوان و رسانه از آماده سازی پایگاه اطلاع رسانی و دبیرخانه مجازی جشنواره خبر داد و از اهالی رسانه خواست از فرصت مناسبت‌های ارزشمندی چون هفته کتاب برای تولید محتوا در راستای اهداف و سیاست‌های این جشنواره استفاده کنند.
همزمان با هفته کتاب و با شعار دانایی و مانایی؛
کتابخانه عمومی دکتر حسین الهی قمشه ای، (کتابخانه تخصصی مادر و کودک) همزمان با مراسم تجلیل از کتابداران و کتابخوانان استان گیلان بصورت ارتباط زنده اینترنتی با محل برگزاری مراسم و حضور سرپرست فرمانداری شهرستان شفت افتتاح شد.
در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان گیلان؛
مراسم تجلیل از کتابداران برتر استان، فعالین حوزه کتاب و برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با تقدیر از 8 برگزیده استانی در حوزه کتاب و کتابخوانی برگزار شد.
مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور:
مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور کتابخانه ها را نماد حضور مردم در عرصه اجتماعی دانست و گفت: کتابخانه ها از محل رجوع و امانت به پایگاه فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده اند.
استاندار گیلان در ارتباط زنده تصویری مراسم تجلیل از برگزیدگان حوزه کتاب استان گیلان؛
استاندار گیلان با بیان اینکه جامعه کتاب‌خوان، خردورز، قانونمدار، پویا، مشارکت پذیر و متعهد است، گفت: اشتیاق به کتاب‌خوانی با وجود گسترش فضای مجازی، کم فروغ نشده است.
گزارش تصویری؛
همزمان با مراسم تقدیر از برگزیدگان حوزه کتاب استان گیلان و با حضور فرماندار شهرستان شفت در ارتباطی زنده از طریق اسکای روم، کتابخانه عمومی دکتر حسین الهی قمشه ای به عنوان نخستین کتابخانه تخصصی مادر و کودک گیلان و نیز دومین کتابخانه مدرسه استان در شهر شفت به بهره برداری رسید.
گزارش تصویری (2)؛
همزمان با مراسم تجلیل از کتابداران، فعالین حوزه کتاب و برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی استان گیلان، و در ارتباطی زنده نخستین کتابخانه عمومی تخصصی مادر و کودک استان گیلان و دومین کتابخانه، مدرسه استان با حضور فرماندار شهرستان شفت در شهر شفت به بهره برداری رسید.
گزارش تصویری(1)؛
با ارتباط زنده استاندار گیلان، مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور و با حضور معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان و مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان گیلان، آیین تجلیل از کتابداران، فعالین حوزه کتاب و برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی گیلان در سه بخش برگزار شد.
همزمان با هفته کتاب و با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان؛
با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان از فرمانداران رشت و تالش به عنوان روسای برتر انجمن های کتابخانه های عمومی گیلان تجلیل شد.
همزمان با برگزاری آیین تجلیل از مقام کتابداران و کتابخوانان برتر گیلان صورت می پذیرد؛
آیین تجلیل مجازی از کتابداران، فعالین حوزه کتاب و برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و بهره برداری همزمان کتابخانه عمومی ویژه مادر و کودک شفت بصورت مجازی صبح فردا چهارشنبه(28 آبان) بصورت پخش زنده از طریق شبکه های اجتماعی اسکای روم و اینستاگرام اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار می شود.
با هدف دسترسی عموم مردم و مخاطبان به اخبار و فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی کشور؛
چهارمین شماره از دوره جدید ماهنامه کتاب‌خوان به همراه آثار و گفتارهایی از و سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی؛ اعضای کمیسیون فرهنگی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی؛ حسن توپکانلو عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان و جوزف متیو سردبیر فصلنامه کتابخانه عمومی ویژه آبان ماه ۱۳۹۹ منتشر شد.
در گفتگویی صمیمی به مناسبت هفته کتاب؛
جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی همزمان با فرارسیدن هفته کتاب و گرامیداشت روز کتابدار در گفتگویی صمیمی با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان از از عزم جدی مجلس برای حل مشکلات کتابداران سخن گفت.
با همکاری نهاد کتابخانه ها و سازمان انتقال خون کشور؛
همزمان با هفته کتاب و با هدف تأمین نیاز کشور به خون سالم، پویش «کتابخون» با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی و سازمان انتقال خون کشور راه اندازی شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری عنوان کرد؛
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، با بیان اینکه ذائقه کتابخوانی در خانواده و مدرسه شکل می گیرد گفت: برنامه های کتابخانه های عمومی با همکاری دستگاه های متولی ترغیب افراد به کتاب و کتابخوانی را دنبال می کند.
با حضور چهره مطرح حوزه ادبیات کودک و نوجوان؛
محفل ادبی مجازی کودک و نوجوان کتابخانه عمومی سیار قاصدک رشت در دومین روز از گرامیداشت هفته کتاب با حضور بابک نیک طلب، شاعر مطرح کودک و نوجوان کشور در گیلان آغاز به کار کرد.
در دومین روز از هفته کتاب و با هدف ارسال کتاب برای کودکان؛
طرح ابتکاری لک لک کتاب به منظور دسترس پذیری اعضای کودک کتابخانه عمومی کودکان باران رشت به کتاب های این کتابخانه از صبح امروز (25 ابان) و همزمان با دومین روز از آغاز هفته کتاب در رشت آغاز شد.
به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان به میزبانی سازمان منطقه آزاد انزلی؛
همزمان با سومین روز از هفته کتاب و با حضور ولی جهانی نویسنده و محقق برجسته گیلانی، نشست رونمایی و خوانش کتاب «باستان شناسی گیلان، از استارا تا هوسم» در سالن اجتماعات مجتمع ونوس سازمان منطقه ازاد انزلی برگزار می شود.
با محوریت بزرگداشت زنده یاد «بیژن نجدی»؛
در نخستین روز از هفته کتاب و با همکاری مشترک اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لاهیجان و معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی استان، نشست جمع خوانی کتاب «یوزپلنگانی که با من دویده اند» در کتابخانه عمومی شهید باهنر لاهیجان برگزار شد.
در نخستین روز از هفته کتاب صورت پذیرفت؛
جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی در نخستین روز از آغاز هفته کتاب و گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با حضور در کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) با کتابداران این کتابخانه دیدار و گفتگو کرد.
در مراسم ملی روز بزگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار سال ۱۳۹۹؛
مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، با تقدیر از عباس دستخط از کتابخانه عمومی اهل بیت(ع) آستانه اشرفیه به عنوان خدمتگذار برتر کتابخانه های عمومی کشور برگزار شد.
همزمان با آغاز بیست و هشتمین دوره هفته کتاب؛
همزمان با آغاز بیست و هشتمین دوره هفته کتاب با شعار «دانایی، مانایی» گلزار شهدای شهرهای مختلف استان گیلان توسط کتابداران گیلان گلباران شد.
به میزبانی کتابخانه عمومی کودکان باران رشت و با حضور مشاور خانواده؛
در آستانه هفته کتاب و به میزبانی کتابخانه عمومی کودکان باران رشت نشست مجازی فرزند پروری با حضور نسیبه عاشوری، مشاور خانواده و استاد دانشگاه از صفحه مجازی اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار شد.
با مروری بر مهمترین نکات در حوزه یادگیری مهارت های خواندن؛
به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، کارگاه آموزش مجازی مهارتهای مطالعه با حضور طاهره صابری، استاد دانشگاه و محقق این حوزه در کتابخانه عمومی کودکان باران رشت برگزار شد.
در گفتگویی با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در گفتگویی به مناسبت آغاز هفته کتاب، کتابخوانی ً و کتابدار با شعار دانایی، مانایی ضمن اشاره به برگزاری 15 برنامه ویژه در این هفته از اجرای برنامه های فرهنگی متنوع مجازی در کتابخانه های عمومی سراسر استان گیلان خبرداد.
به مناسبت آغاز هفته کتاب و در کتابخانه های عمومی سراسر گیلان صورت می پذیرد؛
همزمان با آغاز بیست و هشتمین دوره هفته کتاب و به مناسبت تکریم دوستداران کتاب و کتابخوانی، طرح عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی در روز شنبه(24آبان) بصورت غیرحضوری و از طریق سامانه samanpl.ir انجام می شود.
گزارش تصویری؛
در آستانه هفته کتاب و گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان با حضور ارسلان زارع، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان در استانداری گیلان برگزار شد.
استاندار گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مطرح کرد؛
استاندار گیلان اهدای کتاب از سوی دستگاه های اجرایی به کتابخانه ها را در هفته کتاب و کتابخوانی برای اعتلای این فرهنگ اثرگذار دانست و گفت: با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در حوزه فضای مجازی و نیز شرایط جامعه متاثر از شیوع کرونا، توسعه بسترهای استفاده از کتاب الکترونیکی یک ضرورت است.
به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛
با هدف آموزش مهارت های خواندن و به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، کارگاه آموزش مجازی مهارتهای مطالعه با حضور دکتر طاهره صابری، استاد دانشگاه و محقق، صبح روز چهارشنبه در صفحه مجازی اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان برگزار می شود.
در آستانه هفته کتاب و به میزبانی کتابخانه عمومی کودکان باران رشت؛
به میزبانی کتابخانه عمومی کودکان باران رشت و در آستانه فرارسیدن گرامیداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار، با حضور دکتر نسیبه عاشوری، مشاور خانواده و استاد دانشگاه، نشست مجازی فرزند پروریروز چهارشنبه در صفحه مجازی اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار می شود.
از سوی دفتر آموزش و پ‍ژوهش؛
به دنبال اتمام دوره‌های آموزشی «‌مشاوره کتابدار: آشنایی با ناشران ایرانی کودک و نوجوان» و «مجموعه دوره‌های مهارت‌های اخلاقی» در تقویم آموزشی الکترونیکی پاییز ۱۳۹۹ نهاد، زمان آزمون نهایی و آخرین مهلت ارسال تمرین پایانی دوره‌های مذکور از سوی دفتر پ‍ژوهش و آموزش نهاد اعلام شد.
با اتمام فرایند داوری؛
با اتمام فرایند داوری نخستین «جشنواره مرورنویسی» در دو مرحله اولیه و نهایی، ده نفر به عنوان برگزیده و ده نفر به عنوان شایسته تقدیر معرفی شدند.
در نشستی با حضور فرماندار؛
مراسم معارفه سرپرست جدید اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رودبار با تقدیر از رئیس پیشین این اداره با حضور هوشنگ عباسقلی زاده، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رودبار برگزار شد.
به منظور جلب مشارکت توسعه زیرساختی، تجهیز کتابخانه های عمومی و اجرای برنامه های فرهنگی صورت پذیرفت:
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان به منظور جلب مشارکت توسعه زیرساختی، تجهیز کتابخانه های عمومی و اجرای برنامه های فرهنگی با مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) استان گیلان و مسئول بنیاد خاتم الاوصیاء(ص) دیدار و گفتگو کرد.
به میزبانی اداره کل فرهنگی و شورای ادبی نهاد برگزار می‌شود؛
وی‍ژه‌برنامه شب‌های شعر مجازی «فرستاده مهربانی» به میزبانی اداره کل فرهنگی و شورای ادبی نهاد به مناسبت میلاد پیامبر اعظم حضرت محمد صلی الله علیه و آله طی ۳ شب از ۱۳ تا ۱۵ آبان ماه از ساعت ۱۸ تا ۲۰ در فضای مجازی برگزار می‌شود.
با اعلام اسامی برگزیدگان دو پویش ملی از سوی معاونت توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی عمومی کشور؛
همزمان با میلاد پیامبر خاتم حضرت محمد (ص) و امام صادق (ع) اسامی برگزیدگان دو پویش سراسری «کتابخوانان عاشورایی» و «خادم ارباب کیست؟» با معرفی سمیه رمضانی هوشمند، کتابدار کتابخانه عمومی چابکسر و رابط فرهنگی کتابخانه های عمومی شهرستان رودسر و ستایش محمدی، عضو کتابخانه عمومی زنده یاد فرشید احمدی رستم آباد شهرستان رودبار از سوی معاونت توسعه‌ کتابخانه های عمومی و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور اعلام شد.
همزمان با آغاز هفته وحدت و در آستانه هفته کتاب:
به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا و با همکاری اداره تبلیغات اسلامی و فرمانداری این شهرستان مسابقه کتابخوانی از عید ولادت تا عید کتاب با معرفی کتاب«وحدت از دیدگاه امام خمینی (ره)» برگزار می شود.
با ارائه ۴ اثر؛
کتاب های «آقای مهدی! سلام»، «پیشوای صادق»، «بازی‌های ورزشی، نقش آن در رشد جسمانی و روانی کودکان» و «چگونه کتاب بخوانیم» در طرح کتابخوان آبان ۱۳۹۹ معرفی شد.
با حضور دبیرکل، معاونان و مدیران کل نهاد در کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح شد؛
دبیرکل نهاد کتابخانه‏ های عمومی با حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با ارائه گزارشی از تاریخچه و مشکلات نهاد خواستار کمک از نمایندگان مجلس یازدهم شورای اسلامی برای حل مشکلات قانونی و تأمین اعتبارات شد.
با ارائه شش مقاله؛
شماره تابستان سال ۱۳۹۹ فصلنامه علمی-پژوهشی «تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخانه‌های عمومی» با نظارت و حمایت معاونت برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد منتشر شد.
در نشست خبری معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد عنوان شد؛
مهدی رمضانی با اشاره به افزایش ۶۳ درصدی مشارکت کنندگان در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی ضمن تشریح برنامه‌های ایام هفته کتاب، به افتتاح ۵۳ باب کتابخانه عمومی در این ایام اشاره کرد و گفت: این کتابخانه‌ها شامل ۴۶ افتتاح جدید و ۷ باب کتابخانه بازگشایی هستند که در مجموع ۱۷ هزار مترمربع فضا به کتابخانه‌ها افزوده می‌شود.
به منظور تبادل نظر در خصوص اعتبارات عمرانی کتابخانه های عمومی؛
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در دیدار با شراره کاووسی، معاون بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اشاره به اقدامات فرهنگی متنوع این مجموعه بر لزوم تخصیص منابع مالی مناسب برای تعمیر، احداث و تکمیل کتابخانه های عمومی تاکید کرد.
با هدف دسترسی عموم مردم و مخاطبان به اخبار و فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی کشور؛
دومین شماره از دومین دوره ماهنامه کتاب‌خوان به همراه آثار و گفتارهایی از فرهاد حسن زاده، غلامعلی حدادعادل، غلامرضا کافی، معصومه آباد، بهناز ضرابی زاده، علیرضا قزوه، فریبرز خسروی، مهدی شقاقی و... ویژه شهریور و مهرماه ۱۳۹۹ منتشر شد.
علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در پیامی درگذشت پدر جناب آقای صادق حیدری مسئول کتابخانه عمومی آیت الله ربانی املشی شهر املش را تسلیت گفت و برای آن مرحوم طلب آمرزش و مغفرت کرد.
در نشست ویژه ای با حضور فرماندار شهرستان آستارا؛
با حضور فرماندار شهرستان آستارا، جلسه مشترک شورای پدافند غیر عامل این شهرستان با معرفی اداره کتابخانه های عمومی آستارا به عنوان دستگاه برتر این حوزه برگزار شد.
همزمان با ضبط ویژه برنامه معرفی کتاب در کتابخانه عمومی کودکان باران رشت؛
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان با حضور در محل ضبط ویژه برنامه پرمخاطب مجله اجتماعی خانه مهر سیمای مرکز گیلان با عوامل این برنامه دیدار و گفتگو کرد.
در نشست شورای هماهنگی بسیج کتابداران گیلان تاکید شد؛
نخستین جلسه شورای هماهنگی اعضای پایگاه بسیج شهید حسین املاکی(کتابداران استان گیلان) با تاکید بر انسجام بخشی بیشتر به اقدامات این پایگاه در حوزه فرهنگی و اجرایی برگزار شد.
بيشتر
به میزبانی اداره کتابخانه های عمومی رودبار؛
به میزبانی کتابخانه عمومی شهید هدایت درویشوند رودبار و همزمان با هفته کتاب، نشست مجازی مطالعاتی فرهیختگان ادبی رودبار با حضور دو تن از چهره های ادبی فعال این شهرستان در بستر فضای اسکای روم برگزار شد.
گزارش تصویری؛
به مناسبت گرامیداشت هفته کتاب و روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، جمعی از مسئولین دستگاه های اجرایی و چهره های فرهنگی شهرستان بندر انزلی در نشست ویژه ای در فرمانداری این شهرستان به معرفی آخرین کتاب های خوانده شده خود پرداختند.
با معرفی 10 عنوان کتاب در موضوعات متنوع؛
فرماندار شهرستان بندرانزلی در نخستین نشست کتابخوان مسئولین این شهرستان با بیان اینکه ویژگی جامعه کتابخوان، قانونمندی و مطالبه گر بودن شهروندان است، گفت: همه خانواده‌های ایرانی باید تلاش کنند تا در سبد خانوار جایی برای کتاب در نظر بگیرند.
همزمان با هفته کتاب و با شعار دانایی و مانایی؛
کتابخانه عمومی دکتر حسین الهی قمشه ای، (کتابخانه تخصصی مادر و کودک) همزمان با مراسم تجلیل از کتابداران و کتابخوانان استان گیلان بصورت ارتباط زنده اینترنتی با محل برگزاری مراسم و حضور سرپرست فرمانداری شهرستان شفت افتتاح شد.
در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان گیلان؛
مراسم تجلیل از کتابداران برتر استان، فعالین حوزه کتاب و برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با تقدیر از 8 برگزیده استانی در حوزه کتاب و کتابخوانی برگزار شد.
مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور:
مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور کتابخانه ها را نماد حضور مردم در عرصه اجتماعی دانست و گفت: کتابخانه ها از محل رجوع و امانت به پایگاه فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده اند.
استاندار گیلان در ارتباط زنده تصویری مراسم تجلیل از برگزیدگان حوزه کتاب استان گیلان؛
استاندار گیلان با بیان اینکه جامعه کتاب‌خوان، خردورز، قانونمدار، پویا، مشارکت پذیر و متعهد است، گفت: اشتیاق به کتاب‌خوانی با وجود گسترش فضای مجازی، کم فروغ نشده است.
گزارش تصویری؛
همزمان با مراسم تقدیر از برگزیدگان حوزه کتاب استان گیلان و با حضور فرماندار شهرستان شفت در ارتباطی زنده از طریق اسکای روم، کتابخانه عمومی دکتر حسین الهی قمشه ای به عنوان نخستین کتابخانه تخصصی مادر و کودک گیلان و نیز دومین کتابخانه مدرسه استان در شهر شفت به بهره برداری رسید.
گزارش تصویری (2)؛
همزمان با مراسم تجلیل از کتابداران، فعالین حوزه کتاب و برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی استان گیلان، و در ارتباطی زنده نخستین کتابخانه عمومی تخصصی مادر و کودک استان گیلان و دومین کتابخانه، مدرسه استان با حضور فرماندار شهرستان شفت در شهر شفت به بهره برداری رسید.
گزارش تصویری(1)؛
با ارتباط زنده استاندار گیلان، مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور و با حضور معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان و مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان گیلان، آیین تجلیل از کتابداران، فعالین حوزه کتاب و برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی گیلان در سه بخش برگزار شد.
همزمان با هفته کتاب و با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان؛
با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان از فرمانداران رشت و تالش به عنوان روسای برتر انجمن های کتابخانه های عمومی گیلان تجلیل شد.
همزمان با برگزاری آیین تجلیل از مقام کتابداران و کتابخوانان برتر گیلان صورت می پذیرد؛
آیین تجلیل مجازی از کتابداران، فعالین حوزه کتاب و برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و بهره برداری همزمان کتابخانه عمومی ویژه مادر و کودک شفت بصورت مجازی صبح فردا چهارشنبه(28 آبان) بصورت پخش زنده از طریق شبکه های اجتماعی اسکای روم و اینستاگرام اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار می شود.
با هدف دسترسی عموم مردم و مخاطبان به اخبار و فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی کشور؛
چهارمین شماره از دوره جدید ماهنامه کتاب‌خوان به همراه آثار و گفتارهایی از و سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی؛ اعضای کمیسیون فرهنگی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی؛ حسن توپکانلو عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان و جوزف متیو سردبیر فصلنامه کتابخانه عمومی ویژه آبان ماه ۱۳۹۹ منتشر شد.
در گفتگویی صمیمی به مناسبت هفته کتاب؛
جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی همزمان با فرارسیدن هفته کتاب و گرامیداشت روز کتابدار در گفتگویی صمیمی با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان از از عزم جدی مجلس برای حل مشکلات کتابداران سخن گفت.
با همکاری نهاد کتابخانه ها و سازمان انتقال خون کشور؛
همزمان با هفته کتاب و با هدف تأمین نیاز کشور به خون سالم، پویش «کتابخون» با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی و سازمان انتقال خون کشور راه اندازی شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری عنوان کرد؛
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، با بیان اینکه ذائقه کتابخوانی در خانواده و مدرسه شکل می گیرد گفت: برنامه های کتابخانه های عمومی با همکاری دستگاه های متولی ترغیب افراد به کتاب و کتابخوانی را دنبال می کند.
با حضور چهره مطرح حوزه ادبیات کودک و نوجوان؛
محفل ادبی مجازی کودک و نوجوان کتابخانه عمومی سیار قاصدک رشت در دومین روز از گرامیداشت هفته کتاب با حضور بابک نیک طلب، شاعر مطرح کودک و نوجوان کشور در گیلان آغاز به کار کرد.
در دومین روز از هفته کتاب و با هدف ارسال کتاب برای کودکان؛
طرح ابتکاری لک لک کتاب به منظور دسترس پذیری اعضای کودک کتابخانه عمومی کودکان باران رشت به کتاب های این کتابخانه از صبح امروز (25 ابان) و همزمان با دومین روز از آغاز هفته کتاب در رشت آغاز شد.
به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان به میزبانی سازمان منطقه آزاد انزلی؛
همزمان با سومین روز از هفته کتاب و با حضور ولی جهانی نویسنده و محقق برجسته گیلانی، نشست رونمایی و خوانش کتاب «باستان شناسی گیلان، از استارا تا هوسم» در سالن اجتماعات مجتمع ونوس سازمان منطقه ازاد انزلی برگزار می شود.
با محوریت بزرگداشت زنده یاد «بیژن نجدی»؛
در نخستین روز از هفته کتاب و با همکاری مشترک اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لاهیجان و معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی استان، نشست جمع خوانی کتاب «یوزپلنگانی که با من دویده اند» در کتابخانه عمومی شهید باهنر لاهیجان برگزار شد.
در نخستین روز از هفته کتاب صورت پذیرفت؛
جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی در نخستین روز از آغاز هفته کتاب و گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با حضور در کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) با کتابداران این کتابخانه دیدار و گفتگو کرد.
در مراسم ملی روز بزگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار سال ۱۳۹۹؛
مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، با تقدیر از عباس دستخط از کتابخانه عمومی اهل بیت(ع) آستانه اشرفیه به عنوان خدمتگذار برتر کتابخانه های عمومی کشور برگزار شد.
همزمان با آغاز بیست و هشتمین دوره هفته کتاب؛
همزمان با آغاز بیست و هشتمین دوره هفته کتاب با شعار «دانایی، مانایی» گلزار شهدای شهرهای مختلف استان گیلان توسط کتابداران گیلان گلباران شد.
به میزبانی کتابخانه عمومی کودکان باران رشت و با حضور مشاور خانواده؛
در آستانه هفته کتاب و به میزبانی کتابخانه عمومی کودکان باران رشت نشست مجازی فرزند پروری با حضور نسیبه عاشوری، مشاور خانواده و استاد دانشگاه از صفحه مجازی اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار شد.
با مروری بر مهمترین نکات در حوزه یادگیری مهارت های خواندن؛
به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، کارگاه آموزش مجازی مهارتهای مطالعه با حضور طاهره صابری، استاد دانشگاه و محقق این حوزه در کتابخانه عمومی کودکان باران رشت برگزار شد.
در گفتگویی با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در گفتگویی به مناسبت آغاز هفته کتاب، کتابخوانی ً و کتابدار با شعار دانایی، مانایی ضمن اشاره به برگزاری 15 برنامه ویژه در این هفته از اجرای برنامه های فرهنگی متنوع مجازی در کتابخانه های عمومی سراسر استان گیلان خبرداد.
به مناسبت آغاز هفته کتاب و در کتابخانه های عمومی سراسر گیلان صورت می پذیرد؛
همزمان با آغاز بیست و هشتمین دوره هفته کتاب و به مناسبت تکریم دوستداران کتاب و کتابخوانی، طرح عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی در روز شنبه(24آبان) بصورت غیرحضوری و از طریق سامانه samanpl.ir انجام می شود.
گزارش تصویری؛
در آستانه هفته کتاب و گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان با حضور ارسلان زارع، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان در استانداری گیلان برگزار شد.
استاندار گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مطرح کرد؛
استاندار گیلان اهدای کتاب از سوی دستگاه های اجرایی به کتابخانه ها را در هفته کتاب و کتابخوانی برای اعتلای این فرهنگ اثرگذار دانست و گفت: با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در حوزه فضای مجازی و نیز شرایط جامعه متاثر از شیوع کرونا، توسعه بسترهای استفاده از کتاب الکترونیکی یک ضرورت است.
به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛
با هدف آموزش مهارت های خواندن و به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، کارگاه آموزش مجازی مهارتهای مطالعه با حضور دکتر طاهره صابری، استاد دانشگاه و محقق، صبح روز چهارشنبه در صفحه مجازی اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان برگزار می شود.
در آستانه هفته کتاب و به میزبانی کتابخانه عمومی کودکان باران رشت؛
به میزبانی کتابخانه عمومی کودکان باران رشت و در آستانه فرارسیدن گرامیداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار، با حضور دکتر نسیبه عاشوری، مشاور خانواده و استاد دانشگاه، نشست مجازی فرزند پروریروز چهارشنبه در صفحه مجازی اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار می شود.
با برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی؛
کتابداران کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) رشت همزمان با بیست و هفتمین دوره هفته کتاب و نیز فرارسیدن هفته بسیج فعالیت های متنوعی را در کتابخانه و مراکزآموزشی و فرهنگی برگزار کردند.
همزمان با هفته کتاب صورت پذیرفت؛
کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان رودسر همزمان را بیست و هفتمین دوره هفته کتاب و با برگزاری برنامه های متنوع و جذاب، دوستداران کتاب را به کتابخانه دعوت کردند.
گزارش تصویری؛
کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا نیز همزمان با هفته کتاب، با برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی که با حضور مسئولین و مردم برگزار شد، روزهای این هفته را گرامی داشتند.
گزارش تصویری؛
همزمان با فرارسیدن هفته کتاب، کتابخوانان و دوستداران کتاب در شهرستان آستانه اشرفیه با حضور و مشارکت در برنامه های کتابخانه های عمومی، ساعات خوشی را در کنار یار مهربان گذراندند.
به همت کتابداران کتابخانه های عمومی گشت و ماسوله؛
کتابداران کتابخانه های عمومی امام علی(ع) گشت و آیت الله شیخ محمد طاهر شرفی ماسوله همرمان با گرامیداشت هفته کتاب و بسیج با برگزاری برنامه های ویژه ای دوستداران کتاب را زیر سقف کتابخانه گردهم آوردند.
در اقدامی ارزشمند و در راستای کمک به ترویج فرهنگی کتاب و کتابخوانی؛
مهدی همتی، از خیرین و حامیان همیشگی کتابخانه های عمومی در شهرستان رشت، با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و حمایت از این امر مقدس 100جلد کتاب به کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء(ص) رشت به ارزش 20میلیون ریال اهدا کرد.
مسئول کتابخانه عمومی مشارکتی برتر کشور در سال۹۷؛
بنت الهدی آقاجانی، مسئول کتابخانه عمومی مشارکتی بنت الهدی(س) شهرستان فومن در گفتگو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان ضمن معرفی خود با بیان اینکه دارای مدرک کارشناسی شیمی هستم، اما علاقه به حوزه کتاب و کتابخوانی من را به سمت و سوی ایجاد یک کتابخانه سوق داد.
گزارش تصویری؛
کتابخانه عمومی امام موسی ابن جعفر(ع) روستای طرازکوه رشت همزمان با فرارسیدن بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، و با دعوت از دوستداران کتاب حال و هوای دیگری داشت.
گزارش تصویری؛
کتابداران کتابخانه های عمومی شهدای شهر ماسال، شهید مطهری شاندرمن، شهید علیرضا شیرزاد اولم و مرحوم مظاهر محمودزاده اولم همزمان با گرامیداشت هفته کتاب، با برگزاری برنامه های متنوعی میزبان کتابخوانان شدند.
گزارش تصویری؛
دوستداران کتاب و کتابخوانی با حضور در کتابخانه های عمومی شهرستان املش و شرکت در برنامه های فرهنگی کتابخانه ها، بیست و هفتمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی را در کنار کتابداران سپری کردند.
همزمان با هفته کتاب؛
همزمان با بیست و هفتمین دوره هفته کتاب و با برگزاری برنامه های فرهنگی ویژه ای که به کوشش کتابداران کتابخانه عمومی شهید شفیعی لیالستان برگزار شد، دوستداران کتاب و کتابخوانی در کنار یار مهربان ساعات خوشی را سپری کردند.
گزارش تصویری؛
کتابخانه های عمومی امام رضا(ع) رشت و امام خامنه ای روستای اسلام آباد سنگر همزمان با گرامیداشت هفته کتاب با برگزاری برنامه های متنوعی میزبان علاقمندان کتاب و کتابخوانی شدند.
گزارش تصویری:
همزمان با ایام بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، دوستداران کتاب و کتابخوانی با حضور در کتابخانه های عمومی شهرستان لنگرود و استقبال از برنامه های فرهنگی، حال خوش خواندن را در این محیط تجربه کردند.
گزارش تصویری؛
با برگزاری ده ها برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی شهید چمران شفت، امام علی(ع) کلاشم و آیت الله حکیم احمدسرگوراب، برنامه های ویژه فرهنگی در هفته کتاب و کتابخوانی شهرستان شفت پایان یافت.
گزارش تصویری؛
با فرارسیدن هفته کتاب و کتابخوانی و با کوشش کتابداران کتابخانه های عمومی باقرالعلوم(ع) رضوانشهر، نبی اکرم (ص) پره سر و رسول اکرم(ص) پونل، حال خوش خواندن در کوچه پس کوچه های شهرها و روستاهای رضوانشهر انتشار یافت.
به میزبانی کتابخانه های عمومی شهرستان تالش؛
کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان تالش نیز همزمان با سراسر کشور با برگزاری برنامه های ویژه ای هفته کتاب و کتابخوانی را گرامی داشتند.
گزارش تصویری؛
با برگزاری برنامه های فرهنگی ویژه ای که به همت کتابداران کتابخانه های عمومی رودبار، منجیل، لوشان، جیرنده، رستم آباد و توتکابن برگزار شد، حال خوش خواندن در فضای شهرستان رودبار احساس شد.
همزمان با هفته کتاب و با حضور و مشارکت دوستداران کتاب؛
کتابخانه های عمومی شهرستان صومعه سرا همزمان با گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی میزبان دوستداران و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی شد.
گزارش تصویری:
کتابخانه های عمومی شهرستان ماسال همزمان با بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار با برگزاری برنامه های فرهنگی پذیرای جمع کثیری از دوستداران کتاب شدند.
همزمان با ضبط ویژه برنامه معرفی کتاب در کتابخانه عمومی کودکان باران رشت؛
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان با حضور در محل ضبط ویژه برنامه پرمخاطب مجله اجتماعی خانه مهر سیمای مرکز گیلان با عوامل این برنامه دیدار و گفتگو کرد.
با هدف دسترسی عموم مردم، نخبگان و مخاطبان به اخبار و برنامه های کتابخانه های عمومی کشور؛
نخستین شماره از دوره دوم ماهنامه کتابخوان به همراه آثار و گفتاری از احمد شعبانی، فریبرز خسروی، اسماعیل امینی، حسین اسرافیلی، راضیه تجار، سعید بیابانکی، علیرضا قزوه، محمدعلی مجاهدی، مصطفی محدثی خراسانی، عبدالجبار کاکایی، حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی، محمدعلی قندهاری نیا و محمد جواد حق‌شناس ویژه مردادماه ۱۳۹۹ منتشر شد.
همزمان با هفته دولت و به پاس تلاش در راه اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی؛
همزمان با هفته دولت و با معرفی کارمندان نمونه دستگاه های اجرایی در سراسر کشور، کتابداران کتابخانه های عمومی بندرانزلي، رودبنه لاهیجان، گوراب زرمیخ شهرستان صومعه سرا و لنگرود توسط فرمانداران این شهرستان ها تجلیل شدند.
ویژه برنامه محفل ادبی دکتر معین کتابخانه های عمومی استان گیلان به مناسبت ایام محرم بخش دوم، جیران قربانی، شاعر و نویسنده
خوانش ترکیب بند ارزشمند دکتر علیرضا قزوه با نام با کاروان نیزه توسط کتابداران و اهالی فرهنگ استان گیلان ویژه برنامه محفل ادبی دکتر معین کتابخانه های عمومی استان گیلان به مناسبت ایام محرم
با همکاری کتابخانه های عمومی، شورای اسلامی، شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی؛
به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری شهادت سرور و سالار شهیدان طرح ابتکاری نذر کتاب با شعار کتاب های خوانده شده خود را اهدا کنیم با همکاری مشترک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای اسلامی، شهرداری و اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لاهیجان برگزار می شود.
فرماندار رضوانشهر:
محمدمهدی مظفری، فرماندار شهرستان رضوانشهر در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان، کتابخانه های عمومی را یکی از مراکز مهم فرهنگی و مورد توجه و آگاهی بخش توصیف کرد.
با شیوع کرونا و آغاز روزهای دلتنگی؛
با شیوع دوباره بیماری کرونا که منجر به خانه نشینی جمعی از اعضای سالمند و بازنشسته کتابخانه های عمومی شده، کتابداران کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) رشت در اقدامی ارزشمند ضمن برقراری تماس تلفنی با اعضای سالمند این کتابخانه جویای حال آنان شدند.
ویدیو؛
شادن شاکری 9ساله، عضو کانون ادبی کتابخانه عمومی شهید چمران شفت و دانش آموز پایه سوم دبستان همزمان با آغاز هفته عفاف و حجاب با خوانش شعری زیبا با موضوع حجاب، مارا دعوت به پاکدامنی می کند.
به مناسبت گرامیداشت اقامه اولین نماز جمعه کشور و با همکاری کتابخانه های عمومی و ستاد اقامه نماز؛
با همکاری کتابخانه های عمومی و ستاد اقامه نماز شهرستان شفت سلسله مسابقات مجازی عطر ایمان در سالروز اقامه اولین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سه رده سنی کودک، نوجوان و بزرگسال برگزار می شود.
در اقدامی ارزشمند از سوی شورای اسلامی و شهرداری لاهیجان؛
شهرداری و شورای اسلامی شهر لاهیجان در راستای تحقق عنوان پایتخت کتاب برای شهر لاهیجان با شعار شهروند دانا، جامعه توانا مجموعه کتاب هایی به ارزش100میلیون ریال به کتابخانه های عمومی شهرستان لاهیجان اهدا کردند.
علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در پیامی درگذشت هاجر خارابی مقدم ماسوله، عضو نوجوان و فعال و همیشه همراه کتابخانه عمومی آیت الله شرفی ماسوله را که مدت ها از عارضه قلبی رنج می برد به خانواده داغدارش تسلیت گفت و برای آن مرحومه طلب آمرزش و مغفرت کرد.
با اعلام نفرات برگزیده؛
آنیسا شهبازی، مبارکه خداپرست و ابوالفضل گلعلی دلیجانی از اعضای کتابخانه های عمومی شهرستان های رشت، صومعه سرا و رودسر در نخستین دوره پویش کشوری با کتاب در خانه از میان بیش از200 اثر راه یافته به مرحله نهایی، برگزیده این پویش کتابخوانی کشوری شدند.
خبر کوتاه؛
همزمان با سالروز ولادت باسعادت حضرت فاطمه معصومه(س) نمایشگاه کتاب معرفی آثاری در خصوص ویژگی های اخلاقی و سبک زندگی حضرت فاطمه معصومه(س) در کتابخانه های عمومی باقرالعلوم(ع) رضوانشهر و زنده یاد فرشید احمدی رستم آباد گشایش یافت.
همزمان با ولادت باسعادت حضرت فاطمه معصومه(س)؛
با معرفی چند عنوان کتاب با موضوع سبک زندگی، شخصیت عبادی و سیاسی حضرت فاطمه معصومه(س)، نشست کتاب خوان روز دختران به میزبانی کتابداران کتابخانه عمومی میرزا کوچک جنگلی رشت برگزار شد.
همزمان با بازگشایی کتابخانه های عمومی به روی دوستداران کتاب؛
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در نخستین روز از بازگشایی کتابخانه های عمومی استان به روی اعضا و دوستداران کتاب و کتابخوانی ضمن حضور در تعدادی از کتابخانه ها با اعضا و کتابداران دیدار و گفتگو کرد.
به میزبانی کتابخانه عمومی حاج آقا شفیعی چابکسر؛
به میزبانی و هماهنگی کتابداران کتابخانه عمومی حاج آقا شفیعی چابکسر شهرستان رودسر، محفل حافظ خوانی در بستر فضای مجازی شبکه اجتماعی اینستاگرام با شعرخوانی و بحث و تبادل نظر در مورد اشعار خواجه شمس‌ُالدّین محمد (حافظ شیرازی) با حضور کتابدارانی از شش استان کشور برگزار شد.
به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری؛
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بندر انزلی در جلسه انجمن این شهرستان، تکمیل پروژه کتابخانه عمومی شهید نامجوی آبکنار و تعیین تکلیف وضعیت کتابخانه شهدای بالا محله سنگاچین را از مهمترین برنامه های پیش روی این مجموعه در بندر انزلی عنوان کرد.
در جلسه انجمن کتابخانه عمومی بندر کیاشهر مطرح شد؛
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آستانه اشرفیه یکی از مهمترین موارد قابل پیگیری در این شهرستان را اتمام عملیات احداث طرح توسعه کتابخانه عمومی22بهمن بندر کیاشهر تا پایان سال جاری عنوان کرد.
گفت و گو با مسئول کتابخانه سیار قاصدک رشت؛
صمد رهبریار، مسئول کتابخانه سیار قاصدک رشت، گفت: این روزها تعطیلی کتابخانه، فعالیت ما را بیش از گذشته کرده و دلتنگی های ما در قالب قصه ها و در فضای پادکست و فیلم جاری شده است.
با هدف دسترسی به شماره‌های منتشر شده انجام شد؛
پس از انتشار شش شماره از کتاب «هدهد سفید» و ارسال آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور، فایل این کتاب‌ها برای دسترسی تمامی نوجوانان علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی در پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور قرار گرفت.
گزارش تصویری؛
با ادامه روند تعطیلی کتابخانه های عمومی استان گیلان در روزهای اخیر، برخی از شهرداری های شهرهای مختلف استان با اجرای عملیات گندزدایی اقدام به از بین بردن ویروس کرونا در کتابخانه های عمومی می کنند.
گزارش تصویری؛
کتابداران کتابخانه های عمومی استان گیلان در تعطیلات اجباری چند روز گذشته بدلیل شیوع ویروس کرونا با حضور در کتابخانه های عمومی و با احساس مسئولیت، با پاکسازی این محیط آماده استقبال از اعضا می شوند.
گزارش تصویری؛
در پی شیوع ویروس مهلک کرونا و تصمیم نهادهای زیربط برای تعطیلی کلیه اماکن عمومی و آموزشی، کتابخانه های عمومی استان گیلان با پاکسازی کلیه بخش های این مجموعه آماده میزبانی از اعضا و مراجعین می شوند.
در پی هشدار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص شیوع ویروس کرونا؛
در پی شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کتابخانه های عمومی استان گیلان که با هشدار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به منظور جلوگیری از گسترش این بیماری در اماکن عمومی اعلام شده بود، پاکسازی و گندزدایی از کتابخانه های عمومی استان در تعطیلات اجباری این هفته آغاز شد.
بخشی از برنامه‌ کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در هفته اول اسفندماه ۱۳۹۸، از سوی روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای استفاده اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی اعلام شد.
در آستانه چهلمین روز شهادت شهید سلیمانی و با حضور معاون استاندار گیلان؛
همزمان با نهمین روز از دهه مبارک فجر کتابخانه عمومی شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی شهر چوبر با حضور محمود قاسم نژاد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان و جمعی از مسئولین استان افتتاح و به بهره برداری رسید.
گزارش تصویری؛
کتابخانه عمومی شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی چوبر شهرستان تالش، ظهر امروز یکشنبه(20بهمن) و در آستانه چهلمین روز شهادت این سردار بزرگ افتتاح شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در مراسم افتتاح بخش نسخ خطی آیت الله حسین وحید آستانه تاکید کرد؛
پریسا کرمی در مراسم افتتاح بخش نسخ خطی آیت الله حسین وحید آستانه در کتابخانه عمومی اهل بیت (ع) آستانه اشرفیه با اشاره به وجود ۴۵۸ نسخه کتاب چاپ سنگی، خطی و سربی در این مجموعه بر لزوم ترویج سنت حسنه وقف کتاب به ویژه نسخ نفیس خطی به کتابخانه های عمومی تاکید کرد.
با معرفی چهار عنوان کتاب توسط ذکرین اهل بیت علیهم السلام؛
همزمان با دومین روز از دهه مبارک فجر نشست کتاب‌خوان فاطمی ویژه مداحان اهل بیت علیهم السلام با معرفی چهار عنوان کتاب با موضوع زندگی، شخصیت و وقایع زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) در سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار شد.
گزارش تصویری؛
جمعی از اعضای کتابخانه عمومی زنده یاد فرشید احمدی رستم آباد شهرستان رودبار همزمان با آغاز دهه مبارک فجر و چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب، با حضور در کتابخانه در فعالیت های متنوع فرهنگی مشارکت کردند.
گزارش تصویری؛
به میزبانی کتابخانه عمومی کودکان باران رشت، ویژه برنامه مسابقه نقاشی همزمان با دهه مبارک فجر با تقدیر از سه برگزیده این برنامه برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در نشست فعالین فرهنگی بخش خمام:
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در نشست فعالین فرهنگی بخش در دومین نشست انجمن ادبی باران کتابخانه عمومی شهید بهشتی خمام گفت: نقش فعالین فرهنگی در به ثمر نشستن انقلاب اسلامی غیرقابل انکار است.
نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با همکاری ستاد امر به معروف و نهی از منکر مسابقه‌ کتابخوانی با محوریت کتاب «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر» را برگزار می‌کند. جهت شرکت در مسابقه و یا کسب اطلاعات بیشتر به samakpl.ir و نزدیکترین کتابخانه عمومی مراجعه فرمایید.
گزارش تصویری؛
کتابداران کتابخانه های عمومی ماسال، شاندرمن، اولم طاسکوه با برگزاری برنامه های فرهنگی ویژه ای چون کتاب خوان مدرسه ای و کتابخانه ای، قصه گویی تالشی و فارسی، جمع خوانی، شاهنامه خوانی، مسابقه چیستان های تالشی حال خوش خواندن را با کودکان، نوجوانان و جوانان سهیم شدند.
با معرفی 7 عنوان کتاب:
به همت کتابداران کتابخانه عمومی شمس لنگرودی و با معرفی 7عنوان کتاب، نشست کتاب خوان مدرسه ای با نقش آفرینی دانش آموزان پایه ششم دبستان مدرسه فرزانه برگزار شد.
با برگزاری دو نشست کتاب خوان؛
به همت کتابداران کتابخانه عمومی امام علی(ع) دیلمان، دو نشست کتاب خوان با معرفی 8عنوان کتاب در مدرسه شهید میرحسینی و کتابخانه عمومی امام علی(ع) دیلمان برگزار شد.
با معرفی 5 عنوان کتاب؛
با حضور دانش آموزان ابتدائی مدرسه امام حسین(ع) ملامحله روستای پیرکوه، نشست اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده با معرفی 5عنوان کتاب توسط دانش آموزان برگزار شد.
به میزبانی کتابخانه عمومی مرحوم فیض لاهیجان؛
نخستین جلسه‌ از کارگاه آموزشی سواد سلامت؛ پیشگیری و مراقبت از بیماریها با حضور جمعی از علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در کتابخانه عمومی مرحوم فیض لاهیجان برگزار شد.
خبر کوتاه؛
با حضور جمعی از دانش اموزان مدارس بندر انزلی، اولین دوره مسابقه ساخت پازل در کتابخانه عمومی ایت الله طالقانی بندر انزلی برگزار و از دانش آموزان برگزیده در این مسابقه با اهدای هدایایی از طرف کتابخانه تقدیر شد.
به میزبانی کتابخانه عمومی رضوانشهر؛
باهمکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رضوانشهر و جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان،کارگاه آموزشی یکروزه ترویج فرهنگ محیط زیست درکتابخانه عمومي باقرالعلوم(ع) رضوانشهر برگزار شد.
گزارش تصویری؛
با حضور جمعی از اعضای مهد کودک سپینود شهر لنگرود در کتابخانه عمومی شمس لنگرودی لنگرود، ویژه برنامه قصه گویی و مسابقه نقاشی در بخش کودک این کتابخانه برگزار و کودکان لحظات شادی را در کنار کتابداران گذراندند.
به همت مسئول کتابخانه عمومی شهید شفیعی لیالستان صورت پذیرفت؛
به همت مسئول کتابخانه عمومی شهید شفیعی لیالستان شهرستان لاهیجان و با حضور جمعی از اعضای فعال این کتابخانه و در روزی بنام پرستار، ضمن برگزاری نشست مرور شخصیت والای حضرت زینب کبری(س) و برگزاری کارگاه سواد سلامت برای بانوان خانه دار عضو کتابخانه، از پرستاران نمونه خانه بهداشت این روستا تجلیل شد.
با معرفی 6 عنوان کتاب؛
به همت کتابداران کتابخانه عمومی شهید مفتح شهرستان سیاهکل و با معرفی 6عنوان کتاب، نشست کتاب خوان مدرسه با نقش آفرینی دانش آموزان پایه دوم دبستان مدرسه شهید منتظری برگزار شد.
با همکاری ادارات کتابخانه های عمومی و آموزش و پرورش رضوانشهر؛
باهمکاری اداره کتابخانه های عمومی و آموزش وپرورش شهرستان رضوانشهر دوره آموزشی یکروزه سواد اجتماعی به میزبانی کتابخانه عمومی نبی اکرم(ص) پره سر برگزار شد.
با برگزاری ده ها برنامه فرهنگی؛
کتابداران کتابخانه های عمومی استان گیلان با برگزاری برنامه های مختلفی چون نشست های کتاب خوان، جمع خوانی، نقاشی و دلنوشته های کودکان برای سردار دلها، یاد و خاطره این شهید والا مقام را گرامی داشتند.
گزارش تصویری؛
کتابخانه های عمومی شهرستان رودبار در مناسبت های ویژه در دی ماه سال جاری با برگزاری ده های برنامه فرهنگی، میزبان اعضای کتابخانه ها بودند.
نماهنگ؛
کتابداران کتابخانه های عمومی استان گیلان همدل با سایر اقشار مختلف مردم با اجرای برنامه های مختلف فرهنگی در سوگ سردار دلها، سپهبد حاج قاسم سلیمانی نشستند.
با برگزاری دو نشست فرهنگی؛
کتابخانه عمومی امام علی(ع) رودبنه شهرستان لاهیجان با برگزاری دوره آموزشی آشنایی با فردوسی و اثر گرانسنگ وی شاهنامه و تجلیل از اعضای فعال کتابخانه، میزبان دوستداران شعر و ادب فارسی شد.
با حضور کارشناس اداره بهداشت؛
باحضور جمعی از اعضای فعال کتابخانه عمومی زنده یاد منتصر کوهساری سیاهکل کارگاه آموزشی رعایت اصول بهداشتی با تدریس کارشناس اداره بهداشت شهرستان سیاهکل برگزار شد.
در دومین روز از هفته کتاب و با هدف ارسال کتاب برای کودکان؛
طرح ابتکاری لک لک کتاب به منظور دسترس پذیری اعضای کودک کتابخانه عمومی کودکان باران رشت به کتاب های این کتابخانه از صبح امروز (25 ابان) و همزمان با دومین روز از آغاز هفته کتاب در رشت آغاز شد.
استاندار گیلان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مطرح کرد؛
استاندار گیلان اهدای کتاب از سوی دستگاه های اجرایی به کتابخانه ها را در هفته کتاب و کتابخوانی برای اعتلای این فرهنگ اثرگذار دانست و گفت: با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در حوزه فضای مجازی و نیز شرایط جامعه متاثر از شیوع کرونا، توسعه بسترهای استفاده از کتاب الکترونیکی یک ضرورت است.
در نشستی با حضور فرماندار؛
مراسم معارفه سرپرست جدید اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رودبار با تقدیر از رئیس پیشین این اداره با حضور هوشنگ عباسقلی زاده، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رودبار برگزار شد.
به منظور جلب مشارکت توسعه زیرساختی، تجهیز کتابخانه های عمومی و اجرای برنامه های فرهنگی صورت پذیرفت:
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان به منظور جلب مشارکت توسعه زیرساختی، تجهیز کتابخانه های عمومی و اجرای برنامه های فرهنگی با مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) استان گیلان و مسئول بنیاد خاتم الاوصیاء(ص) دیدار و گفتگو کرد.
با اعلام اسامی برگزیدگان دو پویش ملی از سوی معاونت توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی عمومی کشور؛
همزمان با میلاد پیامبر خاتم حضرت محمد (ص) و امام صادق (ع) اسامی برگزیدگان دو پویش سراسری «کتابخوانان عاشورایی» و «خادم ارباب کیست؟» با معرفی سمیه رمضانی هوشمند، کتابدار کتابخانه عمومی چابکسر و رابط فرهنگی کتابخانه های عمومی شهرستان رودسر و ستایش محمدی، عضو کتابخانه عمومی زنده یاد فرشید احمدی رستم آباد شهرستان رودبار از سوی معاونت توسعه‌ کتابخانه های عمومی و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور اعلام شد.
همزمان با آغاز هفته وحدت و در آستانه هفته کتاب:
به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا و با همکاری اداره تبلیغات اسلامی و فرمانداری این شهرستان مسابقه کتابخوانی از عید ولادت تا عید کتاب با معرفی کتاب«وحدت از دیدگاه امام خمینی (ره)» برگزار می شود.
در نشست ویژه ای با حضور فرماندار شهرستان آستارا؛
با حضور فرماندار شهرستان آستارا، جلسه مشترک شورای پدافند غیر عامل این شهرستان با معرفی اداره کتابخانه های عمومی آستارا به عنوان دستگاه برتر این حوزه برگزار شد.
همزمان با ضبط ویژه برنامه معرفی کتاب در کتابخانه عمومی کودکان باران رشت؛
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان با حضور در محل ضبط ویژه برنامه پرمخاطب مجله اجتماعی خانه مهر سیمای مرکز گیلان با عوامل این برنامه دیدار و گفتگو کرد.
در نشست شورای هماهنگی بسیج کتابداران گیلان تاکید شد؛
نخستین جلسه شورای هماهنگی اعضای پایگاه بسیج شهید حسین املاکی(کتابداران استان گیلان) با تاکید بر انسجام بخشی بیشتر به اقدامات این پایگاه در حوزه فرهنگی و اجرایی برگزار شد.
در راستای تحقق دریافت نشان مدیریت سبز توسط مجموعه کتابخانه های عمومی؛
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در تشریح اقدامات مجموعه کتابخانه های عمومی استان گیلان که به منظور ارزیابی عملکرد زیست محیطی دستگاههای اجرایی در حوزه محیط زیست و کسب نشان مدیریت سبز توسط کتابخانه های عمومی صورت پذیرفت این مراکز فرهنگی را مکان مناسبی برای ارتقاء فرهنگ حفاظت از محیط زیست عنوان کرد.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد؛
محمدرضا احمدی سنگری، نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان ضمن تاکید بر ضرورت حل مشکلات نهاد کتابخانه های عمومی در حوزه اعتبارات و اصلاح قانون تاسیس این مجموعه از لزوم اتمام پروژه کتابخانه مرکزی رشت تا پایان سال جاری سخن گفت.
به منظور دیدار با کتابداران و اعضای کتابخانه ها؛
اسماعیل میرغضنفری، فرماندار شهرستان بندر انزلی با حضور در کتابخانه عمومی امام جعفر صادق (ع) این شهر با رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، کتابداران و اعضای کتابخانه دیدار و گفتگو کرد.
در نشست ویژه مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با سرپرست شهرداری رشت تاکید شد؛
در نشست ویژه ای با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان و سرپرست شهرداری رشت بر لزوم تسویه بدهی شهرداری در قالب احداث کتابخانه عمومی و ایجاد فضای مطالعاتی در رشت تاکید شد.
طی اطلاعیه ای برنامه های پاییز ۱۳۹۹ اعلام شد؛
دوره های آموزشی «مهارت های اخلاقی»، «راه های قرآنی خواندن»، «مشاوره کتابدار»، «مهارت های پایه برای نابینایان و کم بینایان» و «بازار سرمایه(سرمایه‌گذاری)» به صورت الکترونیکی ویژه پاییز ۱۳۹۹ برگزار می شود.
به مناسبت 16 مهر و روز جهانی کودک؛
در آستانه 16مهر و روز کودک نشست مجازی نگاهی به ادبیات کودک در ایران با حضور فرزانه اقاپور، استاد و عضو هیات علمی دانشگاه گیلان در صفحه مجازی اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار شد.
با هدف ارائه گزارش مطالعاتی و دستاوردهای پژوهشی برگزار می‌شود؛
با تکمیل طرح پژوهشی «بررسی، ارزیابی و ارائۀ الگو برای استفاده از اسباب‏‌بازی در کتابخانه‌‏های عمومی»، نتایج این طرح طی جلسه‌ای با حضور مدیران نهاد کتابخانه‌های عمومی و صاحب‌نظران حوزۀ اسباب‏‌بازی بررسی می‌شود.
گزارش تصویری؛
به میزبانی کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء(ص) رشت، نشست مجازی نگاهی به ادبیات کودک در ایران با حضور فرزانه آقاپور، دکترای ادبیات فارسی و عضو هیات علمی دانشگاه گیلان در بستر صفحه اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار شد.
در آستانه 16مهر، روز جهانی کودک و به میزبانی کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء(ص) رشت؛
در آستانه فرارسیدن روز جهانی کودک و با حضور عضو هیات علمی دانشگاه گیلان نشست مجازی نگاهی به ادبیات کودک در ایران روز سه شنبه در صفحه مجازی اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار می شود.
با اعلام دفتر پژوهش و آموزش نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛
دفتر پژوهش و آموزش نهاد کتابخانه های عمومی کشور از تمدید مهلت ارسال پیشنهاده های پژوهشی تا تاریخ ۱۰ آبان ماه خبر داد.
با معرفی ۵ اثر؛
کتاب‌های «لمس بام دنیا»، «من امام رضا(ع) را دوست دارم»، «نامش محمد(ص) بود»، «ستون ۱۴۵۳» و «مردی به رنگ پرتقال: زندگینامه‌ی داستانی شهید سیدموسی نامجو» از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به عنوان منابع طرح کتاب‌خوان مهرماه ۱۳۹۹ معرفی شدند.
با سفر به دیار کریمان و مرور روایت‌هایی از دلتنگی اعضای کتابخانه‌های عمومی؛
نهممین جلد از کتاب «هدهد سفید» با مطالب متنوعی درباره دفاع‌مقدس و ادبیات، سفر به دیار کریمان، مروری بر دلتنگی اعضای کتابخانه‌ها و تلاش‌های کتابداران در روزهای تعطیلی این مراکز فرهنگی به دلیل شیوع ویروس کرونا، به صورت الکترونیکی منتشر و در دسترس اعضای نوجوان کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور قرار گرفت.
با حضور هفت تن از شاعران مطرح گیلانی؛
نشست مجازی سماع شعر به مناسبت روز بزرگداشت مولوی ،شاعر، ادیب و فیلسوف پارسی گوی ایران با حضور7تن از شعرای مطرح گیلان به میزبانی محفل ادبی دکتر معین اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار شد.
معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان:
زهرا بدن آرا در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بندر انزلی گفت: شهرستان بندرانزلی در پنج سال گذشته شاهد سه رویداد مهم در عرصه کتابخوانی بوده که می‌تواند به رشد و ارتقای سطح فرهنگ کتابخوانی این شهرستان کمک کند.
طی ۳ سال گذشته توسط نهاد انجام شد؛/ اینفوگرافیک
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، تاریخ ایران همواره شاهد حضور فعال زنان در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی و از جمله دفاع مقدس بوده است. شاید مقاومت و فداکاری این قشر طی هشت سال دفاع مقدس، تاکنون به نحوی شایسته دیده نشده است.
همزمان با چهلمین سالگرد دفاع‌مقدس منتشر شد؛
بسته‌ای مطالعاتی با ۴۰ عنوان از ارزشمندترین آثار منتشر شده در حوزه دفاع‌مقدس، در چهلمین سالگرد این حماسه توسط اداره کل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای استفاده علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی منتشر شد.
به میزبانی محفل ادبی دکتر معین اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛
نشست مجازی سماع شعر به مناسبت روز بزرگداشت مولوی فردا چهارشنبه در صفحه مجازی محفل ادبی دکتر معین اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار می شود.
در ویژه برنامه مجازی نقد و بررسی کتاب « مربع های قرمز» در گیلان عنوان شد:
منتقد آثار متععد ادبی در حوزه دفاع مقدس در نشست مجازی نقد کتاب «مربع های قرمز» روایی داستان، استفاده از ادبیات طنز در محتوا، راستی آزمایی سیر داستان، استفاده از نظرات همرزمان شهدا، صداقت و امانت داری در مطالب عنوان شده و نیز تسلسل روایی داستان در این کتاب را از ویژگی های بارز آن برشمرد.
به همت معاونت توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد؛
به همت معاونت توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی و و با همکاری موسسه «پویش مهربرنا» پویش ملی «خادم ارباب کیست» با محوریت کتاب «خادم ارباب کیست: درس‌هایی از کلاس حضرت جون» نوشته سیدعلی اصغر علوی، ویژه نوجوانان برگزار می شود.
گزارش تصویری؛
به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، نشست مجازی نقد کتاب «مربع های قرمز» با حضور محمود رنجبر، استادیار دانشگاه گیلان و از طریق صفحه اسکای روم این مجموعه برگزار شد.
با مرور خاطراتی از جنگ هشت ساله به همراه تجلیل از خانواده نخستین شهید گیلان؛
به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، نشست مجازی روایتگری دفاع مقدس با حضور محمدرضا مقدادی، رزمنده و جانباز جنگ هشت ساله و با تجلیل از خانواده معظم شهید تراب پورقلی با استقبال علاقمندان و دوستداران ادبیات دفاع مقدس برگزار شد.
گزارش تصویری؛
ویژه برنامه مجازی روایتگری دفاع مقدس از زبان یک رزمنده ز طریق از طریق صفحه اسکای روم کتابخانه های عمومی استان، با حضور محمدرضا مقدادی، رزمنده و جانباز دفاع مقدس با تجلیل از خانواده معظم شهید تراب پورقلی اولین شهید سپاه گیلان در جنگ هشت ساله در سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار شد.
به منظور رفع مشکلات کتابخانه های عمومی و با حضور فرماندار؛
جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رودبار با دستور بررسی وضعیت کتابخانه ها و رفع مشکلات آنها با حضور فرماندار این شهرستان برگزار شد.
به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان و همراه با تجلیل از یک خانواده شهید؛
به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان همزمان با هفته دفاع مقدس و با حضور خانواده معظم شهید تراب پورقلی، نشست مجازی روایتگری دفاع مقدس از زبان محمدرضا مقدادی، رزمنده و جانباز دفاع مقدس فردا پنجشنبه در صفحه اسکای روم این مجموعه برگزار می شود.
در نخستین روز از هفته دفاع مقدس؛
در نخستین روز از گرامیداشت هفته دفاع مقدس، کتابداران کتابخانه های عمومی استان گیلان در شهرستان های شفت، رودسر، رودبار و بندر انزلی با برگزاری برنامه های متنوعی یاد و خاطره رشادت های رزمندگان اسلام و مدافعین وطن را گرامی داشتند.
اتفاقی نو که بدست بانک کشاورزی گیلان رقم خورد:
بانک کشاورزی استان گیلان در اقدامی ارزشمند و به منظور تامین نیاز کتابخانه های عمومی روستایی گیلان، هزینه خرید150جلد کتاب کودک ویژه کتابخانه عمومی منتخب روستایی پونل شهرستان رضوانشهر را تامین کرد.
در جلسه ویژه بررسی وضعیت کتابخانه مرکزی رشت عنوان شد؛
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در نشست بررسی وضعیت کتابخانه مرکزی رشت گفت: در صورت افتتاح کتابخانه مرکزی رشت این سرانه تنها به 1.24 متر مربع به ازای هر 100نفر می رسد و حتی تکمیل این کتابخانه نیز کمبود سرانه مطالعه در رشت را جبران نمی کند.
به صورت زنده و از صفحه مجازی محفل ادبی دکتر معین اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛
نشست مجازی شهریار شعر به مناسبت سالروز درگذشت سید محمد حسین شهریار و روز شعر و ادب فارسی با حضور 3تن از شعرای گیلانی در صفحه مجازی محفل ادبی دکتر معین اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار شد.
با تاکید بر ضرورت آموزش مسائل مالی و مفهوم سرمایه گذاری به فرزندان؛
دوره مجازی سواد مالی با محوریت آموزش مهارتهای سواد مالی به کودکان و نوجوانان، راه های پس انداز از دوران کودکی و نیز آشناسازی فرزندان با مفهوم سرمایه و سرمایه گذاری با استقبال بسیار خوب اعضای کتابخانه ها، کتابداران و علاقمندان در صفحه مجازی اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار شد.
با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در برنامه زنده شبانگاهی “ مجله وارش” سیمای مرکز گیلان برگزار می شود
ویژه برنامه بررسی کارکردهای کتابخانه مرکزی استاندارد امشب “چهارشنبه” 26شهریور ساعت 23:30 در برنامه زنده شبانگاهی “ مجله وارش” سیمای مرکز گیلان با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان و با موضوع کارکردهای کتابخانه مرکزی استاندارد بر روی آنتن می رود.
همزمان با روز شعر و ادب فارسی؛
نشست مجازی شهریار شعر به مناسبت سالروز درگذشت سید محمد حسین شهریار و روز شعر و ادب فارسی فردا پنجشنبه در صفحه مجازی محفل ادبی دکتر معین اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار می شود.
به منظور بررسی مراحل پیشرفت و آخرین وضعیت پروژه؛
مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی و هوتن والی نژاد، معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سفری یکروزه به استان گیلان از مراحل پیشرفت پروژه کتابخانه مرکزی رشت و چند کتابخانه عمومی رشت بازدید کردند.
توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار می شود؛
دوره آموزشی مفهوم و شیوه های ارتقاء سطح سواد مالی“ویژه فرزندان” به منظور ارتقاء دانش مخاطبین کتابخانه های عمومی استان گیلان فردا چهارشنبه از صفحه اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان پخش می شود.
رئیس مجمع نمایندگان گیلان در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛
احمد دنیامالی، نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان گیلان در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، ضمن اعلام آمادگی برای طرح مشکلات مالی، ساختاری و قانونی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در صحن مجلس بر پیگیری این مشکلات تا حصول نتیجه لازم تأکید کرد.
فرماندار رشت در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان تاکید کرد؛
فرماندار رشت در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت با اشاره به سرانه اندک فضای مطالعه در شهر رشت تاکید کرد: طبق قانون، شهرداری ها موظفند حداقل نیم درصد از درآمدهای خود را برای توسعه کمی و کیفی این حوزه به کتابخانه ها اختصاص دهند.
با مشارکت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود؛
همزمان با بیستمین روز از ماه محرم‌الحرام ۱۴۴۲، وبینار «بررسی نقش و جایگاه بانوان در گسترش فرهنگ عاشورا» با مشارکت اداره ‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود.
مهدی توکلیان خبر داد؛
مهدی توکلیان از برگزاری نخستین جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه» با هدف اطلاع‌رسانی مناسب از فعالیت کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و تقدیر از فعالان رسانه‌ای در حوزه کتاب و کتابخانه‌ها، در ۶ بخش اصلی، ۲ بخش فرعی و ۱ بخش ویژه توسط اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه های عمومی کشور خبر داد.
با هدف دسترسی عموم مردم، نخبگان و مخاطبان به اخبار و برنامه های کتابخانه های عمومی کشور؛
نخستین شماره از دوره دوم ماهنامه کتابخوان به همراه آثار و گفتاری از احمد شعبانی، فریبرز خسروی، اسماعیل امینی، حسین اسرافیلی، راضیه تجار، سعید بیابانکی، علیرضا قزوه، محمدعلی مجاهدی، مصطفی محدثی خراسانی، عبدالجبار کاکایی، حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی، محمدعلی قندهاری نیا و محمد جواد حق‌شناس ویژه مردادماه ۱۳۹۹ منتشر شد.
همزمان با هفته دولت و به پاس تلاش در راه اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی؛
همزمان با هفته دولت و با معرفی کارمندان نمونه دستگاه های اجرایی در سراسر کشور، کتابداران کتابخانه های عمومی بندرانزلي، رودبنه لاهیجان، گوراب زرمیخ شهرستان صومعه سرا و لنگرود توسط فرمانداران این شهرستان ها تجلیل شدند.
با حضور شعرای گیلانی؛
سوگواره شعر عاشورایی ده شب، ده محفل دیروز و در شب نهم با حضور کتابداران کشور میزبان شاعران سرشناس استان گیلان شد.
با مشارکت محافل ادبی نهاد کتابخانه های عمومی کشور و رایزنی فرهنگی ایران در هندوستان صورت می گیرد؛
نغمه مستشار نظامی، دبیر محافل ادبی نهاد از برگزاری وبینار علمی-فرهنگی «مرثیه سرایی در ایران و هند»، با مشارکت نهاد کتابخانه های عمومی کشور و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو خبر داد.
ارتباط با مدیرکل
پیونـــدها
1389/2/11 شنبه
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
1393/3/1 پنجشنبه
نهادها و سازمان ها
1393/3/29 پنجشنبه
کتابخانه ملی
دریافت برنامه های کاربردی
1392/11/19 شنبه
گوگل کرومفایرفاکسAnyDeskXPS Viewer