بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
دکتر مصطفی سالاری، استاندار گیلان
دکتر مصطفی سالاری، استاندار گیلان
استاندار گیلان در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان؛ کتابداران به ترویج فرهنگ مطالعه با ابزارهای نوین بپردازند استاندار گیلان در ایین تجلیل از کتابداران و حامیان کتاب استان بر ضرورت استفاده بهتر از فضاهای موجود کتابخانه‌ها تأکید و تصریح کرد: کتابداران به ترویج فرهنگ مطالعه با ابزارهای نوین بپردازند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، آیین تجلیل از مقام کتابداران، کتابخوانان، حامیان کتاب استان گیلان، اصحاب رسانه و خانواده شهید مدافع حرم جمال رضی صبح امروز (یکشنبه20آبان) و با حضور مصطفی سالاری، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ آیت‌الله سید مجتبی رودباری، از علمای برجسته گیلان و موسس کتابخانه بزرگ حضرت امیر المومنین(ع) رشت؛ کیوان محمدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ علی اصغر جمشید نژاد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان؛ سید محمد احمدی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری گیلان؛ فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ سرهنگ عباس بایرامی، معاون هماهنگ کننده سپاه قدس گیلان و مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان؛ مجید فاتحی، معاون امور فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی؛ فرمانداران، شهرداران، اعضای شوراهای اسلامی استان، دهیاران، مسئولین نظامی و انتظامی، اعضای کتابخانه های عمومی استان، کتابداران و اصحاب رسانه در تالار الغدیر استانداری گیلان برگزار شد.
در این مراسم که با تجلیل از 29 برگزیده استانی در حوزه کتابداران، کتابخوانان، فعالین عرصه کتاب، حامیان کتابخانه های عمومی، اصحاب رسانه و شهید مدافع حرم برگزار شد، استاندار گیلان با قدردانی از تلاش‌های کتابداران به نقش، اهمیت و جایگاه کتاب در قرآن و احادیث اشاره کرد و افزود: باتوجه به اینکه کتابخانه‌ها از دیرباز در پیشرفت و رشد جامعه نقش بسزایی داشتند، از ذهن طراحان جنگ و تجاوز به کشورها مغفول نمی‌ماند و به آن آسیب وارد می‌کردند.
مصطفی سالاری با بیان اینکه برنامه‌ریزی در ابعاد مختلف جامعه برگرفته از کتاب و علم است اظهار داشت: توانمندی هر کشور در بین جوامع مختلف براساس جایگاه علمی آن بررسی می‌شود و انسان‌های اهل علم همیشه نقش تأثیرگذاری ایفا می‌کنند.
نماینده عالی دولت در گیلان جامعه‌ اهل مطالعه را جامعه‌ای سالم عنوان و خاطرنشان کرد: اگر در جامعه‌ای آسیب‌های اجتماعی بسیار باشد قطعاً بین افراد آن کشور و کتابخوانی فاصله وجود دارد.
وی افزود: در جامعه‌ی کتابخوان، بزهکاری و جرم کمتر مشاهده می‌شود و در نتیجه میزان زندانیان آن کشور به مراتب کمتر است. سالاری گفت: با ترویج کتابخوانی می‌توانیم با آسیب‌های اجتماعی به صورت اصولی‌تر مقابله کنیم.
استاندار گیلان احداث کتابخانه و توجه به فضاهای فیزیکی را تنها یکی از ابزارهای ترویج مطالعه دانست و گفت: کتابداران با استفاده از ظرفیت‌های مختلف در معرفی کتاب و ترویج کتابخوانی در جامعه نقش‌آفرینی کنند.
وی بر ضرورت استفاده بهتر از فضاهای موجود کتابخانه‌ها تأکید و تصریح کرد: با توسعه کتابخوانی الکترونیکی از مطالعه مطالب تکراری جلوگیری و با ترویج بسترهای موجود در فضاهای مجازی، افراد جامعه را به این سمت که دسترسی بهتر، ارزان‌تر و آسان‌تری دارند، هدایت کنیم.
سالاری با بیان اینکه برخی از اهل مطالعه معتقدند که حس خواندن کتاب کاغذی در کتاب‌های الکترونیکی وجود ندارد، اظهار داشت: علیرغم اینکه ممکن است هنوز کتاب‌های الکترونیکی نتوانسته باشند به خوبی نقش‌آفرینی کنند اما باید با استفاده از فناوری‌های جدید به صورت بهتر به ترویج مطالعه بپردازیم.
وی شهرداران را موظف به ایفای نقش، فراتر از سهم نیم درصدی خود در این مسیر کرد و گفت: شهرداری‌های استان با ایجاد و معرفی بهتر کتابخانه‌های عمومی و نیز ارائه خدمات مطلوب به کتابخوانان به ترویج فرهنگ مطالعه در شهرها بپردازند.
رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان به 8 پروژه در حال احداث کتابخانه در سطح استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 104 باب کتابخانه عمومی در استان گیلان به مردم و علاقمندان حوزه کتاب و کتابخوانی خدمات ارائه می‌کنند.
 
تعداد بازديد اين صفحه: 813