بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود
1398/4/19 چهارشنبه در نخستین کارگاه آموزشی تاریخ شفاهی ادبیات دفاع مقدس در رشت عنوان شد؛ تاریخ شفاهی تنها مختص به جنگ و دفاع مقدس نمی شود عضو هیات علمی دانشگاه گیلان در نخسیتن کارگاه آموزشی تاریخ شفاهی ادبیات دفاع مقدس که به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار شد گفت: تاریخ شفاهی ما تنها مختص جنگ نمی شود و همه می توانیم نویسنده تاریخ شفاهی و اطلس استان گیلان باشیم.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، نخستین کارگاه آموزشی تاریخ شفاهی ادبیات دفاع مقدس امروز چهارشنبه(19تیر) و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ اسماعیل محمدپور، معاون هنری و ادبیات اداره‌ کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان؛ محمود رنجبر، نویسنده 5عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس و عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه گیلان، جمعی از علاقمندان به ادبیات جنگ و دفاع مقدس و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار شد.
عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه گیلان در این کارگاه آموزشی که با هدف بررسی انواع سبک نگارشی ادبیات جنگ و دفاع مقدس برگزار شد با تشکر از برگزاری این کارگاه مفید آموزشی درمجموعه کتابخانه های عمومی استان گیلان گفت: کتابخانه های عمومی و جامعه مخاطب این نهاد فرهنگی می توانند در انتقال مفاهیم آموزشی در همه زمینه ها موثر عمل کنند.
محمود رنجبر در ادامه با برشمردن کارکردهای مختلف ادبیات شفاهی در زمینه های مختلف گفت: تاریخ شفاهی پرسش، پاسخ و دیالوگی هدفمند است که حول موضوع خاص بین مصاحبه‌گر و افرادی که به نحوی با این موضوع در ارتباط اند و اطلاعات مفید دارد انجام می شود.
نویسنده5عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس با اشاره با اینکه تاریخ شفاهی دارای چند وجه است، افزود: گفتگوهای آگاهانه درباره گذشته که می‌تواند خاطرات شخصی و جمعی، به عنوان یک منبع تاریخی و یاراهی برای درگیر کردن آحاد جامعه برای ساختن تاریخ باشد از جمله وجه های تاریخ شفاهی است.
وی تأکید کرد: تاریخ شفاهی نوعی شیوه پژوهش تاریخی است که قبل از مورخان مورد استفاده جامعه شناسان قرار گرفته و ریشه در اسطوره‌ها، داستان‌ها و افسانه‌های شفاهی دارد که سینه به سینه منتقل می شود.
رنجبر به نقش مهم تاریخ شفاهی در حفظ آیین ها و آداب و رسوم گذشته هر منطقه ای اشاره کرد و گفت: تاریخ شفاهی فن، روش و شیوه ای است که با استفاده از ابزارهای صوتی و تصویری به ثبت خاطرات و شنیده ها مربوط به یک رویداد و واقعه تاریخی می پردازد.
این استاد زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه تاریخ شفاهی ما تنها مختص جنگ نمی شود و همه می توانیم نویسنده تاریخ شفاهی و اطلس استان گیلان باشیم، ادامه داد: باید از تاریخ های بریده بریده مردم استفاده کرد تا به حقیقت نزدیک شویم.
محمود رنجبر با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های تاریخ‌نویسان این است که عمده تاریخ را شاهان و مذکران نوشته اند، گفت: وقایع تاریخی ایران خصوصا در جنگ ها با توجه به نگارش آن به دستور شاهان در بسیاری از مواقع بدرستی با اصالت و حقیقت منتقل نشده و این امر موضوع مهم انتقال مفاهیم تاریخی توسط توده مردم را بیش از پیش اثباط می کند.
کرمی: نقش ادبیات شفاهی در حفظ آیین ها و تفکر و باورهای یک جامعه
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان نیز در این کارگاه آموزشی با اشاره به نقش مهم ادبیات شفاهی در زندگی و نگرش افراد، اظهار داشت: بسیاری از مباحث دینی و حماسی، آثار عرفانی و مباحث مربوط به جنگ از طریق این نوع ادبیات منتقل می‌شود.
پریسا کرمی با بیان اینکه ادبیات شفاهی در نگهداری و حفظ آیین‌ها، تفکر ات و باورهای یک جامعه نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند، افزود: نهاد کتابخانه‌های عمومی با توجه به رسالتی که در پیش گرفته میراث دار اندیشه‌ها و فرهنگ گذشته است.
وی ادبیات شفاهی را گنجینه ای ارزشمند برای نگهداری و پاسداشت ارزش ها و آیین‌های ملی و مذهبی دانست و گفت: برگزاری کارگاه ها و دوره های اموزشی برای بسط و گسترش این فرهنگ و تربیت افراد خلاق در این زمینه می تواند تاثیر شگرفی در حفظ میراث گذشتگان به ارمغان بیاورد.
کرمی تصریح کرد: نقش ادبیات شفاهی و جایگاه آن در جامعه با توجه حضور بزرگانی که در هشت سال دفاع مقدس حماسه آفرین بودند برای انتقال اندیشه و تفکر به نسل آینده حائز اهمیت است.
رواج فرهنگ و گفتمان و وقایع نگاری شفاهی و سینه به سینه دفاع مقدس
مدیر ادبیات و هنری اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گیلان در این نشست با قدردانی از حمایت های مجموعه کتابخانه های عمومی استان گیلان از گسترش فرهنگ ایثار و شهادت در استان در قالب برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و کارگاه های آموزشی خاطرنشان کرد: ما هرزمان در گردآوری خاطرات مکتوب دوران دفاع مقدس با مشکل روبرو شدیم به سراغ تاریخ شفاهی این حوزه رفتیم و در این مسیر به موفقیت های بیشتری دست یافتیم.
اسماعیل محمدپور رواج فرهنگ و گفتمان و وقایع نگاری شفاهی و سینه به سینه را یکی از مهمترین راه های انتقال ارزش ها بخصوص در حوزه دفاع مقدس برشمرد و گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند حضور چهره های ناشناخته اثرگذار در دوران دفاع مقدس هستیم تا روایت های جدیدی را از آن دوران به نسل های جدید منتقل کنند.


 
بيشتر
 [PageVisit]