بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود

با معرفی 10 عنوان کتاب؛ کتابخانه عمومی دکتر منتصر کوهساری سیاهکل میزبان نشست کتاب خوان شد به مناسبت روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی شاهـچراغ (ع) سومین نشست کتاب خوان کتابخانه عمومی زنده یاد دکتر منتصر کوهساری شهرستان سیاهکل با حضور جمعی از اعضای فعال این کتابخانه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، در این نشست کتاب خوان کتابخانه ای که با اسقبال خوب اعضای زنده یاد دکتر منتصر کوهساری شهرستان سیاهکل برگزار شد، 10 عنوان کتاب معرفی و به اشتراک گذاشته شد که در ادامه به بخش هایی از این کتاب ها می پردازیم؛
 «بانوی کربلا» نوشته عائشه بنت الشاطی/ انتشارات بوستان کتاب/ ارائه دهنده: سیما دسترنج (عضو کتابخانه)
این کتاب سرگذشت بانویی است که مقدر بود در زندگی کوتاهش با حوادث هولناک و پیشامدهای سهمگینی روبرو شود و نقش مهمی را در صحنه تاریخ اسلام بازی کند. فصل نخست این اثر به تولد و دوران کودکی حضرت اختصاص دارد، و در فصل دوم سیره حضرت زینب (س)، مقام روایی و خطبه حماسی ایشان در کوفه و شام ذکر گردیده، و در فصل پایانی نیز، کتاب‌شناسی حضرت زینب (س) گردآوری شده است. این اثر با هدف شناخت بهتر وآگاهی از زوایای مختلف زندگی و سیره حضرت زینب کبری (س) ، به عنوان سخنگوی کربلا به نگارش درآمده است.
«بانوی ملکوت» نوشته علی کریمی جهرمی/انتشارات بوستان کتاب/ ارائه دهنده: سحر حیدری (عضو کتابخانه)
کتاب «بانوی ملکوت»، پس از نگاهی اجمالی به قم در کلام روایات و تحلیلی از آن اخبار، به بررسی ابعاد مختلفی از حیات طیبه کریمه آل ‏محمد، حضرت فاطمه معصومه(س)، می‏‌پردازد و خاتمه کتاب، ذکر و یاد جرعه ‏نوشانی از صهبای علم و معنویت کریمه اهل‏بیت است که در همجواری با دختر موسی بن جعفر (ع)، قرین سعادت ابدی شده‌اند.
«چلچلراغ شیراز» نوشته جلیل عرفان منش/ انتشارات بنیاد پژوهشهای اسلامی/ ارائه دهنده: ستاره حیدری (عضو کتابخانه)
حدود نیمی از کتاب درباره زندگی احمد بن موسی(ع) است و حدود نیم دیگر آن (از صفحه ۱۰۶ تا ۲۲۵) به بررسی صحت انتساب مزار شاهچراغ به آن حضرت بررسی کرده است. در بخش اول، نکات کمتر شنیده‌ای از تاریخ اسلام را شاهد هستیم. مثل موضوع قیام ابوالسرایا، علیه حکومت عباسی که موفق به فتح شهرهایی از کوفه تا اهواز هم شدند ولی عاقبت این قیام شکست خورد و خودش یکی از عوامل موثر در تصمیم مأمون برای سپردن ولایتعهدی به حضرت رضا(ع) بود.
«کرامات و زندگینامه حضرت معصومه» نوشته مهدی نوری/انتشارات قم/ ارائه دهنده: فرحناز فلاح
در بخش هایی از این کتاب می خوانیم؛ در سال 1379 ه.ق (یک سال قبل از وفات مرحوم آیت اللّه‏ بروجرودى) به قم آمدم، امّا در هیچ مدرسه ‏اى حجره ‏اى نیافتم، تا اینکه اتاقى را در زیر پلّه ‏اى اجاره کردم، ولى از جهت مطالعه و استراحت خیلى در فشار بودم. شبى به حرم مطهّر حضرت معصومه (ع) مشرّف و به کریمه اهل بیت متوسّل شدم و به شدّت گریستم همان شب در عالم رؤیا نقطه خاصّى از حرم مطهّر (قسمت بالاى سر) را به من نشان دادند و گفتند: در این نقطه زیارت عاشورا بخوان تا حجره ‏اى برایت فراهم شود.
 «یادگار خیمه های سوخته» نوشته محمد جواد مغنیه/انتشارات دارالصادقین/ ارائه دهنده الهه قاسمی(عضو کتابخانه)
«کاش تورا می دیدم» نوشته مژگان شیخی/انتشارات قدیانی/ ارائه دهنده: الهه قاسمی
مژگان شیخی، نویسنده این کتاب، با نوشتن قسمت هایی مهم و تأثیرگذار از زندگی این بانوی بزرگوار در مجموعه ای جامع در برقراری ارتباط با مخاطب موفق عمل کرده است. از آنجا که اطلاعات زیادی از زندگی حضرت معصومه (س) در دست نیست، نویسنده در این کتاب سعی کرده است نگاهی گذرا به زندگی آن حضرت و مهم ترین حوادث دوره تاریخی ایشان داشته باشد.
«داستان دوشیزه ماپت» نوشته بئاتریکس پاتر /انتشارات ماهی/ ارائه دهنده:آیسن پورحسن
دوشیزه ماپت نام بچه گربه بامزه ای است در کتاب داستان دوشیزه ماپت که یک موش بازیگوش سربه سرش می گذارد. دوشیزه ماپت هم سعی می کند موش را بگیرد، اما دیر دست می جنباند و موش از چنگش فرار می کند و سرش هم به گنجه سفت و محکم می خورد.
داستان دوشیزه ماپت نوزدهمین کتاب از مجموعه ی «دنیای پیتر خرگوشه و دوستان» است که اثری کلاسیک در ادبیات کودکان به شمار می رود. بئاتریکس پاتر داستان های این مجموعه را برای فرزند یکی از بستگانش نوشت و تصویرگری کرد. این مجموعه، که از اولین انتشارش بیش از یک قرن می گذرد، تاکنون به 36 زبان ترجمه شده است و جزو پرفروش ترین مجموعه کتاب های جهان است.
«قصه دو موش ناقلا» نوشته مهدی نوری/انتشارات ماهی/ ارائه دهنده: ستایش سهرابی
داستان از این قرار است که:«جین و لوسیندا دو عروسکی که در خانه‌ی عروسکی زیبایی زندگی می‌کنند برای گشت‌وگذار از خانه بیرون رفتند. تام‌انگشتی، موش ناقلایی که درون سوراخ زیر بخاری زندگی می‌کند، آن‌ها را سوار بر کالسکه دید. تام‌انگشتی با همسرش، «هونکامونکا»، به خانه‌ی عروسکی رفتند تا شاید غذایی به‌دست بیاورند. جین و لوسیندا به خانه که برگشتند همه‌چیز به‌هم‌ریخته بود.» گفتنی است:بئاتریکس پاتر متولد 28 جولای سال 1866 در انگلیس است. وی در خانواده‌ای روستایی متولد شد و تنها یک برادر داشت. والدین او سرشتی هنرجو داشتند و به طبیعت و دشت و صحرا علاقه‌مند بودند
«ولایت ماندگار» نوشته موسسه صراط مبین هدایت/گنج معرفت/ ارائه دهنده: معصومه کرمی
موضوع این کتاب از سلسله مباحث امام شناسی آیت ا لله سیدمحمدمهدی میرباقری است. اصل امامت، اندیشه ای جاودان و ماندگار در تاریخ اسلام و از مهمترین ارکان نظام اعتقادی شیعیان است که درباره حقیقت و چیستی آن، وجوب و وجود امام، غایت جریان امامت، صفات و ویژگی های امام و ... به تفصیل سخن گفته شده و کتاب های زیادی به رشته تحریر درامده اند. کتاب حاصر با عنوان «جایگاه امام در نظام خلقت» گامی دیگر در این مسیر است که این حقیقت قدسی را از زاویه ای نو تبیین می کند و ابعاد و اضلاع دیگری از آن را می شکافد.
«کرامات و زندگینامه حضرت معصومه» نوشته مهدی نوری/انتشارات قم/ ارائه دهنده: فرحناز فلاح
نویسنده کتاب در خصوص چگونگی تالیف اثر اینگونه بیان می کند: «از آنجا که فاطمه معصومه علیها السلام از خاندانی است که در زیارت جامعه خطاب به ایشان آمده است کرامات و عنایات آستان مقدسش بسیار فراوان و شامل حال خاص و عام بوده است. از بزرگانی همچون ملاصدرا و آیت الله بروجردی گرفته تا آن مسلمان عاشقی که از دور افتاده ترین کشور اسلامی به عشق زیارت و به امید عنایت به حریم قدس او راه یافته، همگی را مورد لطف و عنایت کریمانه خود قرار داده است؛ ولی با کمال تاسف این کرامات تا کنون ثبت و ضبط نشده است، ما هم نمونه هایی برگزیده از کرامات آن حضرت را در اینجا می آوریم؛ به امید آن که مجموع کرامات آن حضرت در کتاب مستقل گردآوری شود».


 
 [PageVisit]