بيشتر
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود


همزمان با روز جهانی محیط زیست و با حضور مدیرکل، مسئولین و روسای ادارات کتابخانه های عمومی گیلان؛ دوره آموزشی مهارت های حفظ محیط زیست برگزار شد مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در نخستین دوره آموزشیمهارتهای حفظ محیط زیست ضمن گرامیداشت روز جهانی محیط زیست، صیانت از عرصه های طبیعی به عنوان نعمت بزرگ الهی را وظیفه ای همگانی و بر دوش یکایک افراد جامعه عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، در این دوره آموزشی یکروزه که همزمان با روز جهانی محیط زیست و با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان، معاونین، مسئولین و کارشناسان ستادی و روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان ها و نیز با سخنرانی علی اصغر روشنی، کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان در سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه های عمومی استان برگزار شد در خصوص ویژگی های طبیعی استان گیلان، نقش دولت و شهروندان در حفظ محیط زیست، قوانین موجود در این حوزه و نیز آسیب های وارد شده بر پیکره طبیعت استان بحث و تبادل نظر شد.
کرمی: زیاده خواهی بشر امروز عامل برهم زننده توازن محیط زیست است
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ابتدای این نشست ضمن گرامیداشت روز جهانی محیط زیست، صیانت از محیط زیست به عنوان نعمت بزرگ الهی را وظیفه ای همگانی و بر دوش یکایک افراد جامعه عنوان کرد. پریسا کرمی ضرورت شناخت و کسب آگاهی بیشتر در زمینه نحوه برخورد با محیط پیرامون را یادآور شد و گفت: این مرتبه از شناخت همواره نیازمند مطالعه، کسب آگاهی و بهره مندی از تجربیات و منش اساتید فن در این حوزه است.
کرمی همچنین اضافه کرد: زمانی ما می توانیم با معضلات فراوان زیست محیطی مقابله کنیم که شناخت لازم را پیرامون محیط اطرافمان داشته باشیم و در خصوص مباحثی چون پسماند، آلودگی های محیط زیستی، انقراض بسیاری از گونه های زیستی که می توانند در تداوم چرخه زیستی نوع بشر نقش بسزایی داشته باشند، دانش و آگاهی لازم را کسب کنیم.
وی زیاده خواهی بشر امروز و دست اندازی ها به طبیعت را عامل برهم زننده توازن چرخه محیط زیست و ایجاد اختلال در این عرصه دانست و گفت: بسیاری از مشکلات زیست محیطی امروز در کشورهای صنعتی و شهرها به دلیل عدم توجه انسان به محیط اطراف است.
در زمینه حفظ و نگهداری محیط زیست امانت دار خوبی نبودیم
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مشکلات ناشی از وقوع ریزگردها در جنوب و غرب کشور، معضلات ایجاد شده بواسطه انباشت پسماند در منطقه سراوان شهرستان رشت و جاری شدن شیرابه این پسماندها به رودخانه ها را یکی از نمونه های کوچک تخریب محیط زیست عنوان کرد که نوع بشر عامل و مسبب اصلی آن است.
کرمی در ادامه گفت: ما در زمینه حفظ و نگهداری محیط زیست امانت دار خوبی نبودیم و برای فرزندان و نسل های بعدی میراث مناسبی بر جای نگذاشته ایم.
ایجاد مرکز گردشگری طبیعی در تالاب سلکه صومعه سرا و انزلی
در ادامه این نشست آموزشی علی اصغر روشنی، كارشناس آموزش اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان در خصوص ویژگی های طبیعی استان گیلان خصوصا تالاب های سلکه صومعه سرا و انزلی و وجود اکوسیستم های منحصر به فرد در این تالاب ها و نیز ایجاد مرکز گردشگری طبیعی با امکانات بسیار خوب برای علاقمندان به اینگونه عرصه ها سخن گفت.
رودخانه های گوهر رود و زرجوب رشت، آلوده ترین رودخانه های جهان
كارشناس آموزش اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان آسیبهای انسانی  به محیط زیست از جمله به تالاب سلکه و انزلی، استیل آستارا و کوه ها، از رودخانه های گوهر رود و زرجوب به عنوان آلوده ترین رودخانه های جهان یاد کرد و نقش مردم در حفاظت از منابع طبیعی به عنوان اصلی ترین عامل بازدارنده تخریب محیط زیست را مهم دانست.
كارشناس مسئول آموزش زیست محیطی پروژه مدیریت اكولوژیك تالاب انزلی (جایكا) همچنین بازیافت و تفکیک زباله از مبدا را در کاهش آلودگی های محیط زیست مهم دانست و از برنامه ریزی برای تهیه دستگاه های زباله سوز توسط دستگاه های زیربط سخن گفت.
استفاده از روش "ورم کمپوست" شیوه جدید بازیافت پسماند با درآمدزایی بالا
علی اصغر روشنی در این جلسه آموزشی استفاده از روش نوین تولید کمپوست از پسماندهای تر تحت عنوان "ورم کمپوست" با استفاده از کرم های خاکی را به عنوان یکی از شیوه های جدید بازیافت با درآمد سرشار برای علاقمندان به محیط زیست دانست.
وی همچنین در ادامه استفاده از روشهای طبیعی تولید انرژی اعم از باد و آب و خورشید در کشور را ضرورتی انکارناپذیر عنوان کرد که می تواند در کاهش تخریب محیط زیست و آلودگیها نقش مهمی ایفا کند.
۱۸۰۰۰ هکتار از جنگلهای منطقه سراوان رشت محل دپوی زباله ها شده است
كارشناس آموزش اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه امروز ۱۸۰۰۰ هکتار از جنگلهای منطقه سراوان رشت محل دپوی زباله ها و پسماندها شده و شیرابه این زبالا ها پس از طی کیلومترها به مناطی شهری و سر سفره های ما میرسد گفت: کسب آگاهی های لازم در زمینه روش های بازیافت و تفکیک پسماندها باید از مهمترین اولویت های خانواده ها باشد.
وی همچنین به خطر انقراض و کاهش سریع گونه های متنوع جانوری موجود در تالابها نیز اشاره کرد و گفت: آسیب های وارد شده بر پیکره طبیعت در دهه های گذشته، زنگ خطر را بیش از پیش به صدا درآورده و فعالین این عرصه را با نگرانی مواجه کرده است.
مجموعه کتابخانه های عمومی استان گیلان مستحق دریافت نشان ویژه "دستگاه سبز"
علی اصغر روشنی همچنین با تمجید از کارکنان و کتابداران مجموعه کتابخانه های عمومی در رعایت استانداردهای محیط زیستی در استفاده از فضای سبز در کتابخانه ها و کاشت نهال در روز درختکاری و نیز استفاده مناسب از لوازم سرمایشی و گرمایشی، مجموعه کتابخانه های عمومی استان را مستحق دریافت نشان "دستگاه سبز" عنوان کرد.
این کارشناس همچنین در پایان گفت: مجموعه کتابخانه های عمومی استان گیلان با وجود بیش از۶۰هزار نفر عضو فعال در کتابخانه ها و ارتباط با نهادها و ان جی او های مختلف می تواند پیشگام در حوزه ترویج فرهنگ دوستی با محیط زیست باشد.
راه های مصرف صحیح انرژی در محل کار و منازل هم از دیگر مطالب عنوان شده در دوره اموزشی یک روزه با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان،  مسئولین این اداره کل و روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان ها بود.


 
 [PageVisit]