بيشتر
منوی راهبری
صفحه اصلي
آلبوم خبری
اخبار مهم
جستجو
کتاب و کتابخوانی
گزارش تصویری
نزدیک ترین کتابخانه کجاست؟
نهادها و سازمان ها
هفته کتاب
ورود

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان در برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری: برگزاری کارگاه‌های آموزش مهارت فردی و زندگی درکتابخانه‌های گیلان سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان در برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری به برگزاری کارگاه‌های آموزش مهارت‌های فردی و زندگی در کتابخانه‌های استان اشاره کرد و گفت: از ماه آتی این کارگاه در ۱۲ کتابخانه برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان،  پریسا کرمی شامگاه چهارشنبه در گفتگوی زنده خبری با شبکه باران با اشاره به سرانه مطالعه در استان گیلان اظهارکرد: سرانه مطالعه به میزان مطالعه افراد در یک روز مربوط بوده و یکی از ارگان‌های دخیل در این امر که بیان کننده آمار و اطلاعات در این زمینه بوده شورای عالی فرهنگی عمومی است.
کرمی با بیان اینکه براساس آمار مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان گیلان، بیش از ۶۴۰ هزار جلد کتاب در یکسال گذشته امانت داده شده است، افزود: این امار نشان دهنده افزایش  ۲۳ درصدی  سرانه مطالعه در کتابخانه‌های عمومی استان گیلان است.
 برنامه‌ریزی برای ترویج فرهنگ مطالعه در میان کودکان و مادران
وی با اشاره به اینکه براساس آمارهای موجود در حوزه کتاب و کتابخوانی شاهد رشد شاخص ها در استان گیلان هستیم، گفت: تلاش شده تا با برنامه‌ریزی مناسب و به تأکید مقام معظم رهبری کتاب در سبد خانوارها قرار گیرد.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان با بیان اینکه ترویج فرهنگ مطالعه در میان کودکان آینده روشنی برای جوامع رقم می زند، بیان کرد: اداره کل کتابخانه های عمومی برای کتابخوان کردن مادران خانواده نیز برنامه ریزی کرده است. داشتن مادری اهل کتاب سبب ترغیب خانواده به مطالعه شده و این خانواده کمتر دچار آسیب‌های اجتماعی خواهد شد.
وی برگزاری دوره‌های آموزشی، کارگاه‌های مهارت‌های فردی و زندگی به صورت رایگان در کتابخانه های عمومی برای اعضا را یکی دیگر از برنامه ها این نهاد برشمرد و تصریح کرد: دور جدید این کارگاه‌های آموزشی در حال حاضر در دو کتابخانه آغاز شده و از ماه‌های آینده نیز در ۱۲ کتابخانه دیگر استان برگزار می شود.
کرمی با اشاره به اینکه یکی از وظایف کتابداران معرفی کتاب‌های خوب و مفید به مراجعه کنندگان است، ادامه داد: نشست کتاب خوان، کتاب ماه، پیشنهاد کتابدار بخشی از راهکارهای معرفی کتاب خوب به مراجعه کنندگان بوده که در کتابخانه های استان گیلان اجرا می شود.
 تغییر شیوه‌ ارائه خدمات در سطح کتابخانه های عمومی
وی با بیان اینکه در سال های اخیر شاهد تغییر شیوه‌های ارائه خدمات در سطح کتابخانه ها هستیم، افزود: با توجه به گسترش فضای مجازی و تکنولوژی، راه اندازی سامانه مدیریت کتابخانه‌های عمومی در سطح کشور برای مخاطبان این امکان را فراهم می کند تا در هر مکان و هر زمانی به کتاب‌های مورد نیاز خود دسترسی یابند.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان با اشاره به وضعیت فضای فیزیکی کتابخانه‌های این استان، ادامه داد: چندسالی است که بیشترین تمرکز اداره کل بر روی این موضوع بوده و تلاش شده فضای کتابخانه‌ها به گونه ای باشد که سبب ایجاد انگیزه برای حضور بیشتر مخاطبان شود.
وی افزود: توجه به فضای فیزیکی کتابخانه‌ها سبب افزایش حضور علاقمندان به حوزه کتاب و کتابخوانی، افزایش میزان امانت کتاب‌ها شده است. تلاش شده تا در زمینه ایجاد امکانات مناسب برای فضاهای کتابخانه‌ای نیز گام‌های موثری برداشته شود.
 ۱.۲۸ متر مربع فضای مطالعه برای هر 100 نفر
کرمی با بیان اینکه در استان گیلان با توجه به میزان مخاطبان موجود سرانه فضای مطالعه در حد استانداردهای بین المللی نیست، بیان کرد: سرانه فضای مطالعه در استان گیلان ۱.۲۸ متر مربع به ازای هر 100 نفر بوده که با توجه به سابقه فرهنگی استان گیلان این رقم باید افزایش یابد.
وی با اشاره به طولانی شدن مدت اجرای پروژه ساخت کتابخانه مرکزی شهر رشت، گفت: اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان به رغم اینکه در این موضوع تنها یک دستگاه‌ بهره‌بردار بوده ولی تلاش‌های زیادی برای تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه کرده که تاکنون به نتیجه نرسیده است.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان با بیان اینکه این پروژه در طول ۱۴ سال گذشته تنها ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، ادامه داد: با توجه به پیگیری انجام شده از سوی استاندار و رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان در آینده نزدیک شاهد اتفاقات خوبی برای این پروژه شاهد باشیم.
وی با بیان اینکه ۲۴۷ پرسنل در کتابخانه‌های عمومی استان گیلان فعال هستند، گفت: فضای کتابخانه ها از حالت سنتی به سمت اجرای برنامه‌های فرهنگی تغییر کرده و شاهد ارائه خدمات متنوعی از سوی کتابداران هستیم.
گفتنی است سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در چهارمین روز از هفته کتاب نیز میهمان برنامه زنده مهتاب شبان به تهیه کنندگی دکتر رضا سیف پور و اجرای محمدرضا محبی بود.
 
تعداد بازديد اين صفحه: 1103